Koniec októbra bude patriť nočným prehliadkam so svetlonosmi

Prehliadku nočným Bojnickým zámkom vo svetle sviečok a svetle z vyrezávaných tekvíc, ako i stretnutie s grófom Jánom Františkom Pálffym, budú môcť zažiť návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Bojnice v rámci podujatia Bojnický svetlonos na zámku.

Konať sa bude od 28. do 31. októbra od 19.00 h, informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM – Múzea Bojnice Petra Gordíková.

„Magické nočné prehliadky zámku budú obohatené o nezabudnuteľné momenty, tajomné príbehy a mihotavé svetlá sviec. Zámok vo večernej nádhere s tajomnými tieňmi prinesie stretnutia s prízrakmi jeho bývalých obyvateľov vrátane posledného šľachtického majiteľa. Gróf Ján František Pálffy privíta návštevníkov osobne v jednej z komnát vo veži zámku,“

priblížila Gordíková.  Expozíciu múzea doplnia podľa jej ďalších slov i zaujímavé zbierkové predmety súvisiace s obdobím Dušičiek.

„Návštevníci si okrem iného budú môcť prezrieť aj pohrebné nosidlá plné symboliky. Ich pozornosť upriamia lektori v dobových kostýmoch aj na obraz Hermana Kaulbacha s názvom Na dušičky, zobrazujúci nádherný príbeh dvoch malých sirôt, ktoré vďaka sile láskavého ľudského objatia opäť pocítili slastnú náruč matky,“

spresnila. Chýbať nebudú ani pre toto obdobie typické tekvice, ktoré naši predkovia nazývali svetlonosmi a vyrezávali ich vždy v jesennom období.

„Nadväzovali tak na mytologickú predstavu Keltov, ktorí verili, že v posledný októbrový deň sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Ochranou pred nimi malo byť svetlo, napríklad aj v podobe uhlíkov svietiacich vo vyrezávanej tekvici pripomínajúcej strašidelnú tvár,“

dodala kultúrno-propagačná manažérka SNM-Múzea Bojnice. Súčasťou výzdoby zámku budú aj tekvice vytvorené návštevníkmi múzea, ktorí súťažia o tú najkrajšiu.

tasr, foto: ek

Pozri tiež

Bojnická zoologická záhrada sa môže pochváliť novými druhmi i mláďatami

Kolekciu zvierat v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach obohatili nové druhy aj prírastky v podobe …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *