Kraj prevzal od zhotoviteľa 25 kilometrov zrekonštruovaných ciest v okresoch Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom, Žarnovica

V okresoch Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Žarnovica Banskobystrický samosprávny kraj zrekonštruoval dohromady 25,705 kilometrov ciest spolu s 20 mostami, ktoré dnes kraju oficiálne odovzdal zhotoviteľ spoločnosť EUROVIA.

Tri okresy na západe kraja majú dohromady 350,80 kilometrov ciest II. a III. triedy. V okrese Banská Štiavnica je v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave 60% z nich. V okrese Žiar nad Hronom je to takmer tretina a v okrese Žarnovica 41%.

Vo všetkých okresoch na cestách tak odovzdali zrekonštruované úseky dohromady v dĺžke 25,705 kilometra. Tieto cesty nebudú slúžiť len domácim, ale budú aj stimulom pre ďalší rozvoj turizmu v Banskej Štiavnici a okolitých obciach. Mesto Banská Štiavnica je zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO a v tomto roku je tiež Mestom kultúry. Z týchto dôvodov každoročne láka množstvo turistov, ktorí teraz budú môcť po bezpečných a pohodlných cestách spoznať aj zaujímavosti okolitých obcí a prírody.

Najdlhšia časť sa rekonštruovala na ceste tretej triedy III/2493 Bzenica – Vyhne – Banská Štiavnica. Rekonštruovali sa úseky dohromady v dĺžke 8, 849 kilometra, spolu s 12 mostami. Práce pozostávali z obnovy asfaltobetónových krytov vozovky, doplnení bezpečnostných zariadení.  Ďalších 6,774 kilometra sa rekonštruovali úseky na ceste druhej triedy II/524, ktorá prichádza z Nitrianskeho kraja z hranice okresu Levice do Banskej Štiavnice. Na tejto ceste sa rekonštrukcie dočkali 3 mosty.

Zrekonštruovaná je tiež cesta tretej triedy III/2530 Banská Štiavnica, Hodruša Hámre, Žarnovica v dĺžke 4,252 kilometra a siedmimi mostami.

Pre riadne zrekonštruovanie všetkých úsekoch bol tiež zrekonštruovaný úsek dlhý 4,90 kilometra na ceste III/2498 Hliník nad Hronom – Sklené Teplice – Podhorie.

„Prajem si, aj všetkým občanom nášho kraja, aby sme mali čo najčastejšie dôvod na stretnutie pri zrekonštruovaných cestách. Sú okresy, kde v havarijnom a nevyhovujúcom stave je sedemdesiat percent ciest. Denne dostávam fotky od občanov z rôznych oblastí. Nedá sa všetko opraviť v jednom roku, žiaľ musíme preto určovať priority no investujeme do rekonštrukcií ciest rekordné sumy peňazí,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

„Uvedené úseky dostali šancu na zásadné predĺženie ich technologickej funkčnosti či životnosti mostov a verím, že s týmto finančne náročným projektom pre BBSK práca nekončí a stavebné firmy sa dočkajú projektov, ktoré budú riešiť komplexnú rekonštrukciu smerového, výškového vedenia trasy, ako aj výmeny konštrukčných vrstiev, samozrejme ako stavbár viem, že tieto projekty sú finančne, ale predovšetkým časovo náročne, a preto je trpezlivosť na mieste a nevyhnutná,“

povedal Miloš Farkaš riaditeľ závodu Stred zo spoločnosti EUROVIA.

Celková hodnota investície do všetkých úsekov je 2 533 009,38  milióna eur. Pre všetky úseky platí záručná doba 60 kalendárnych mesiacov a začína plynúť prevzatím zrekonštruovaných ciest objednávateľom.

TS: Marcela Glevická, ilustračné foto: redakčné

Pozri tiež

Ján Lunter: SAD Zvolen sa vyhýba stretnutiu, kraju poslali ďalšie ultimátum

Po vypnutí prímestskej dopravy, ku ktorej dopravca Slovenská autobusová doprava Zvolen pristúpil počas posledného januárového …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *