Kraj zakladá Agentúru práce, v prvom roku má plán pomôcť približne sto nezamestnaným

Kraj v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození zakladá Agentúru práce Banskobystrického samosprávneho kraja. Agentúra bude fungovať od budúceho roka, za prvý rok má v pláne pomôcť približne sto ľuďom, ktorí sú znevýhodnení na trhu práce. 

Na augustom zastupiteľstve poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja schválili založenie Agentúry práce Banskobystrického samosprávneho kraja. Agentúru župa zakladá spoločne s organizáciou Človek v ohrození. Fungovať by mala od budúceho roka. Nezisková organizácia Človek v ohrození dlhodobo poskytuje služby na podporu regionálneho rozvoja a zamestnanosti či vzdelávania a realizuje projekty v oblasti sociálnej pomoci a humanitárnej starostlivosti.

Schopná pomôcť ľuďom individuálne aj generovať zisk

Agentúra práce bude oproti práci Úradov práce pomáhať so zamestnaním sa aj uchádzačom, ktorí nie sú registrovaní na Úrade práce, aby ľudia, ktorí napríklad boli vyradení z Úradu práce neboli natrvalo vyradení aj z trhu práce. 

Rovnako bude na rozdiel od bežných služieb Úradu práce Agentúra pracovať s uchádzačmi aj potom, čo budú umiestnení do zamestnania. 

„Človek, ktorý nepracoval viac ako rok, v našich prípadoch niekedy viac ako niekoľko rokov, má často problém si prácu udržať, lebo už nie je zvyknutý chodiť na dohodnutú hodinu do práce každý deň. Môžeme sa rozhodnúť, že týmto ľuďom sa nebudeme venovať, ale zostanú v našom sociálnom systéme už navždy. Lepším riešením, keď vidíme, že zamestnávatelia majú teraz problém nájsť dostatok ľudí je, pomôcť tým ľuďom späť na pracovný trh, aby sa o seba dokázali časom starať sami,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter. 

„Agentúra práce zavádza aj nový komerčný model zamestnávania znevýhodnených uchádzačov: Na jednej strane bude pripravovať nízko-kvalifikovaných zamestnancov bez pracovných návykov a poskytovať im podporu pri zapracovaní a udržaní si pracovného miesta a na druhej strane budú potenciálni zamestnávatelia organizácii za službu sprostredkovania nového zamestnanca platiť,“

povedala Michaela Mudroňová z organizácie Človek v ohrození, ktorá bude riaditeľkou Agentúry práce. Pre ľudí budú všetky služby zadarmo.

„Zo skúseností zo Spiša, kde sme podobný projekt realizovali, individuálna práce s dlhodobo nezamestnanými znamená napríklad, že sme klientov na zamestnávanie pripravovali, sprevádzali sme ich na pohovory a podporovali a monitorovali sme ich aj po nástupe do práce,“

povedala Mudroňová.

Zamestnanci Agentúry práce budú s uchádzačmi pracovať aj po ich zamestnaní sa, podľa toho, ako bude jednotlivý uchádzač potrebovať, môže ísť o dobu dvoch mesiacov aj roka.

Uchádzačov vhodných pre jednotlivých zamestnávateľov bude Agentúra práce vyberať okrem Úradov práce aj v spolupráci s komunitnými centrami alebo sociálnymi pracovníkmi, kde organizácia Človek v Ohrození už dlhoročne pôsobí.

Agentúra práce bude mať sídlo v meste Lučenec v priestoroch Strednej odbornej školy. Lučenec je v rámci kraja jedným z okresov s najvyššou nezamestnanosťou, v ktorom pritom pôsobí viacero zamestnávateľov, ktorí napriek vysokej miere nezamestnanosti avizujú nedostatok vhodných pracovníkov.

BBSK vloží do agentúry práce jednorazový vklad vo výške sto tisíc eur na preklenovacie obdobie prvého roku, kým si Agentúra nakumuluje dostatočné zdroje z vlastnej činnosti. Následne sa bude agentúra práce financovať z vlastných príjmov. 

V roku 2020 je predpoklad, že v Agentúre bude pracovať 6 zamestnancov, pričom pomôcť zamestnať sa by v prvom roku mali približne 100 ľuďom z radu znevýhodnených buď tým, že budú pridelení už priamo konkrétnemu zamestnávateľovi, alebo budú formou personálneho lízingu cez agentúru pridelení k zamestnávateľovi alebo budú zamestnaní na krátkodobejšie brigádnické práce.

TS BBSK, Marcela Glevická, foto ilustr. red.

Pozri tiež

Odborníci diskutovali pri Dunaji o ochrane vôd

Takmer 50 expertov sa stretlo vo štvrtok 2. júla 2020 na odbornej exkurzii pri Dunaji, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *