11.ročník Univerzitnej noci literatúry otvorí priestory Ekonomickej fakulty UMB

Idea UNL 2024

Všetky doterajšie ročníky Univerzitnej noci literatúry mali rôznu ideu, ale hlavný cieľ podujatia bol vždy rovnaký – šíriť povedomie o najnovšej kvalitnej pôvodnej i prekladovej literárnej tvorbe. 11. ročník UNL organizujú študentky a študenti humanitných odborov a veľmi citlivo vnímame aktuálnu diskusiu o nezávislosti kultúry a umenia. Vzhľadom na náš študijný profil sa nám žiada z hlavného cieľa podujatia urobiť práve tento rok aj kľúčovú tému a zdôrazniť jeho estetickú funkciu. Umenie pre umenie by sme nemali vnímať ako samoúčelné či hanlivé označenie, ale ako termín, ktorý zbavuje umelcov a umelkyne spoločenských očakávaní a umožňuje im sústrediť sa na samotnú podstatu umenia, teda na umelecké, estetické vyjadrenie. V tomto kontexte, takýmto umelcom či umelkyňou nemôže byť každý, ale spájajú sa tu dva dôležité predpoklady, a to vzdelanie a talent. Práve nadčasovosť umožňuje umeniu neuzatvárať sa do seba, ale smeruje ho priamo k ľudskému životu. Kvalitné umenie tak nielen obohacuje život v súlade s jeho estetickou funkciou, ale môže nám ukázať svet v jeho pestrosti, kráse i škaredosti, príjemnosti i nepríjemnosti, v jeho inšpiratívnosti, a skultúrňuje nás. A tak UNL 2024 chce vzdať hold všetkým umelcom a umelkyniam a chce ich povzbudiť v slobodnej tvorbe a sebavyjadrení.

11. ročník UNL sa hlási k týmto hodnotám a tomu zodpovedá aj výber miesta, literárnych ukážok a čítajúcich. Výberom kníh podporujeme menšie slovenské vydavateľstvá s dušou a názorom a v apríli sa môžete tešiť na zaujímavé tituly z vydavateľstva Inaque, Literárna bašta, PRO, Tatran. Najmä pokiaľ ide o osobnosti, Slovensko a tiež Banskobystrický kraj je, našťastie, bohatý a prajný na aktívnych, nadaných, mysliacich a kultúrne otvorených ľudí, formát podujatia nám však nedovolil osloviť všetkých. Organizačný tím napriek tomu verí, že sa mu podarilo obsiahnuť umeleckú pestrosť aj artivizmus.

Hlasy UNL 2024

Alica Frühwaldová celý svoj profesionálny život zasvätila angličtine ako učiteľka, ale aj riaditeľka English Teaching Resource Centre v Banskej Bystrici v rámci projektu British Council. Je zakladajúcou členkou platformy NIE V NAŠOM MESTE a v súčasnosti učí  angličtinu na Univerzite tretieho veku pri UMB v Banskej Bystrici. Napísala knihu O koľko lásky som prišla, v ktorej rozpráva príbeh hrôz prežitých rasovo prenasledovanou rodinou počas druhej svetovej vojny.

Zuzana L. Majlingová je historička umenia, kurátorka výstav a zbierkového fondu Stredoslovenskej galérie. Pripravuje prezentácie súčasného umenia vrátane monografických publikácií a katalógov domácich umelcov a umelkýň. Systematicky sa venuje aj mapovaniu, prezentácii a záchrane výtvarného umenia vo verejnom priestore mesta Banská Bystrica. Za kurátorské projekty bola viackrát nominovaná a získala ocenenie Biela kocka, ktoré udeľuje Rada galérii Slovenska.

Gabriela Birošová je mladá slovenská vizuálna umelkyňa, slam poetka a fotografka. Od roku 2023 pôsobí ako doktorandka v Ateliéri digitálnych médií Akadémie umení v Banskej Bystrici. Jej tvorba často reflektuje aktuálne socio-politické dianie. Reaguje a vyjadruje sa prostredníctvom performance a participatívnych projektov. V roku 2018 získala ocenenie Pierko Rady Bielej vrany za organizáciu protestov Za slušné Slovensko a v roku 2019 ocenenie Srdce na dlani v kategórii dobrovoľníctvo v oblasti ľudských práv. Ako fotografka dokumentuje spoločenské dianie či nezávislú kultúru.

Terézia Šusteková aj Peter Magurský absolvovali herectvo na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Terézia patrí medzi najnovšie členky hereckého ansámblu Bábkového divadla na rázcestí, je tiež moderátorka ranej show BBFM rádia, pracuje ako voiceactress alebo moderuje rôzne bystrické podujatia. Peter už popri škole pracoval ako športový komentátor či dabingový herec a jeho hlas počuť z Rádia Regina stred. V PM Voice Studio pôsobí ako rečový lektor pre každého, kto chce zlepšiť svoj verbálny prejav.

Aty Béreš vyštudoval klasickú gitaru na konzervatóriu a takmer tridsať rokov sa živil ako profesionálny muzikant. Podľa Atyho je umenie potravou pre dušu. Od roku 2021 prevádzkuje hudobný klub Hogo Fogo Jazz & Art Club v historickom centre Banskej Bystrice. Prináša kvalitné koncerty a podujatia a ponúka priestor aj mladým umelcom, okrem toho sa klub dostal aj na mapu svetových džezových hviezd. Atymu záleží na kultúre, rád by zmenil prístup ľudí k svojmu okoliu a veľmi si želá, aby sa Banská Bystrica opäť dostala tam, kde kedysi bola, aby opäť platilo staré známe: „Za živa v Bystrici, po smrti v nebi.“

Tomáš Lazar je antikvár a majiteľ antikvariátu v Banskej Štiavnici. Knihy v antikvariáte predával najskôr ako brigádnik počas štúdia, v roku 2007 založil už známy Antikvariátik v Banskej Štiavnci. Špecializuje sa predovšetkým na vzácne knihy, staré grafiky a mapy a jeho antikvariát je ako jediný na Slovensku členom prestížneho medzinárodného združenia antikvariátov ILAB. Venuje sa aj organizovaniu rôznych vzdelávacích a kultúrnych podujatí.

Dominik Lauko študoval na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici herectvo, ale osud ho nakoniec zviedol iným smerom, na Fakultu múzických umení na Akadémii umení. V súčasnosti je úspešným spevákom, skladateľom a gitaristom. Od roku 2015 pôsobí v kapele Chilli Fellaz a v roku 2020 sa začal venovať aj sólo kariére. Nielen v Banskej Bystrici ho môžete poznať vďaka singlu Mesto pod Urpínom, ale aj Most či Ku hviezdam.

7 úplne nových priestorov

Hlavným organizátorom UNL ostáva Filozofická fakulta UMB pod záštitou rektora univerzity, no tentoraz si budete môcť vychutnať čítania osobností na zaujímavých a verejnosti nie bežne prístupných miestach Ekonomickej fakulty UMB na Tajovského 10. Kedysi tu sídlila Katedra slovenského jazyka a literatúry, a teda aj dnešná Katedra slovenskej literatúry a literárnej vedy, pod ktorej gesciou študenti a študentky UMB organizujú až jedenásť rokov UNL. Ešte pred ňou gymnaziálne lavice drali osobnosti ako Peter Karvaš, Štefan Žáry, Ján Cikker či Karol Zachar. Využiť môžete vchod od Tajovského ulice (stará budova) alebo aj od Cesty na Amfiteáter (nová budova). V prípade pekného počasia sa určite uvidíme aj v kedysi hudobnom pavilóne – v Altánku v Mestskom parku.

Absolvujte 7 čítaní a zapojte sa do tomboly.

Dana Straková

Pozri tiež

Súťaž o virtuálne okuliare

Výstava Od telegrafu k internetu sa snaží ukázať obrovský šok v komunikačnej technológii ľudstva. Zatiaľ čo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *