13. ročník Kutliarskeho dňa v Selciach

Súťaž vo varení tradičného kutlového (držkového) guláša spojená s celodňovým bohatým programom sa v Selciach pri Banskej Bystrici uskutočnila už po 13-ty krát.

Ráno pršalo snáď všade naokolo, no Selčania sa pri príprave na podujatie len usmievali a hovorili, že si počasie na sobotu vymodlili. Dažďa sa teda neobávali a nakoniec to naozaj vyzeralo tak, že nad Selcami nezaprší, aj keď mraky prichádzali zo všetkých strán. Počasie bolo výborné a vydarilo sa aj všetko ostatné.

Tradíciu kutlového guláša si predkovia Selčanov priniesli z dolnej zeme, kde chodili v minulosti za prácou. Gazdovský dvor a izba boli tento rok opäť lákavejšie a starostlivo pripravené s dôrazom na tradičné prvky. Remeselníci, atrakcie pre deti, dobroty pre dospelých a celodenný kultúrny program pre všetkých prilákali približne 2.000 návštevníkov

V súťaži varenia kutlového guláša si zmeralo kuchárske zručnosti niekoľko tímov. Pri varení nechýbala zábava a dobrá nálada, typická vôňa sa šírila vôkol a popritom všetkom čas návštevníkom i súťažiacim spríjemňovali detské folklórne súbory Priechoďančok a Vánok, spevácky zbor Andantíno, Nela Nálepková& ZUŠ Band Slovenská Ľupča, folklórny súbor Bystrina, selčianski fujaristi Svrčinovci, Peter Cmorik  a hudobný súbor Duchoňovci s banskobystrickou speváčkou Soňou Kopčanovou. Večer ukončila tanečná zábava a mnohých potešila aj Trial show majstra sveta Jána Kočiša. Deti sa vyšantili na skákacích hradoch a pene, ktorú pre nich vytvorili hasiči.

er

Pozri tiež

Obec Selce je dlhoročne vnímaná ako duchovné centrum cyrilo-metodskej úcty 

Obec Selce, ktorá patrí k tým väčším v Banskobystrickom okrese, je jednou z mála na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *