35. festival zborového spevu v Banskej Bystrici

V Cikkerovej sieni historickej radnice v Banskej Bystrici sa v piatok 6.11.2015 začal 35. festival zborového spevu Viliama Figuša-Bystrého. Trval až do soboty a z pôvodne regionálneho podujatia sa stalo jedno z najvýznamnejších na Slovensku.

V tomto roku sa na festivale predstavilo 11 slovenských speváckych zborov a jeden zahraničný. Ten pochádzal zo Srbska a je partnerským zborom domáceho Collegium Cantus. Milovníci zborového spevu si mohli vypočuť spevokol Štiavničan, domáci Hron, miešaný spevácky zbor Konzervatória J. L. Bellu a tiež hosťujúci komorný zbor Viliama Figuša-Bystrého zo srbskej Padiny.

V sobotu sa v priestoroch Katedrály sv. Františka Xaverského uskutočnila súťaž v speve sakrálnej tvorby cirkevných a svetských speváckych zborov. Spevácke výkony  hodnotila štvorčlenná odborná porota, ktorá najlepším zborom udelila zlaté a strieborné pásmo.

Do súťaže sa prihlásilo osem zborov z Novej Bane, Krupiny, Pohronskej Polhory, Prešova, Očovej, Kremnice a Banskej Bystrice. Mesto pod Urpínom reprezentoval dievčenský spevácky zbor Konzervatória J. L. Bellu a miešaný spevácky zbor Collegium Cantus.

Festival vyvrcholil  opäť v Cikkerovej sieni radnice. V rámci galakoncertu vyhlásili výsledky súťaže v speve sakrálnej tvorby cirkevných a svetských speváckych zborov. Večerom nás sprevádzala známa banskobystrická speváčka Jana Orlická.

V striebornom pásme boli ocenení CHORUS CREMNICIENSIS z Kremnice (74b), COLLEGIUM CANTUS z  Banskej Bystrice (75b) a CHORUS VIA MUSICA z Prešova (79b). V zlatom pásme to boli BELIUS z Očovej (88b), CANTUS MONTE REGIS  z Novej Bane (90b) a Zlaté pásmo s pochvalou poroty získal Spevácky zbor pri rímskokatolíckom kostole z Krupiny (99b).

Porota sa rozhodla vytvoriť kategóriu absolútneho víťaza, a tak Zlaté pásmo s pochvalou poroty a finančnú hotovosť získali Dievčenský spevácky zbor Konzervatória J. L. Bellu z Banskej Bystrice a CAMBIAR LA MUSICA z Pohronskej Polhory. Posledný spomínaný dievčenský spevácky zbor predviedol svoje umenie aj v Cikkerovej sieni a vyslúžil si veľké ovácie.

Okrem víťaza súťaže a zahraničného zboru zo Srbska sa s viac ako hodinovým programom predstavila aj výnimočná vokálna skupina Gentlemen Singers z Hradca Králové. Výnimočným vystúpením zapojili do diania aj všetkých prítomných, a tak sme boli svedkami spoločného spevu týchto skvelých pánov a celého publika. Vždy keď sa už zdalo, že po obrovskom potlesku vystúpenie končí, vytiahli gentlemeni zo svojho repertoáru ďalšie a ďalšie kúsky.

Festival zborového spevu Viliama Figuša–Bystrého nesie meno tohto významného skladateľa od roku 1992 a má medzinárodný charakter. Počas viac ako troch desaťročí na ňom vystúpilo 18 500 spevákov všetkých vekových kategórií, 228 zborových telies zo 16 štátov Európy, USA a Juhoafrickej republiky.

mp

Pozri tiež

Ďalší ročník multižánrového festivalu Embargo začína už cez víkend

V nedeľu začína štvrtý ročník festivalu ľudských práv, tolerancie a vzájomného porozumenia Embargo. Svoje brány …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *