Najzaujímavejším objavom sezóny na Pustom hrade je ihlica z jantáru 

Najzaujímavejším nálezom končiacej archeologickej sezóny na Pustom hrade nad Zvolenom bola tordovaná ihlica vyrobená z jantáru. Archeológovia tam okrem falzifikátov mincí z prelomu 13. a 14. storočia objavili aj pravé razby Bela IV. a Přemysla Otakara II.

Ako na stránke pustyhrad.com uvádza vedúci výskumu Ján Beljak, sezónu začali na Dolnom Pustom hrade, kde počas mesiacov jún a júl preskúmali úseky južnej a západnej línie jeho opevnenia a časť tzv. spojovacieho múru s prvou vstupnou bránou, ktoré pripravili na ich obnovu.
Okrem nálezov z druhej polovice 13. storočia, ktoré sa koncentrovali okolo zvyškov maltovej podlahy zrubového objektu pristavaného k západnej hradbe neďaleko hlavnej vstupnej brány, objavili bohatú kolekciu zdobenej keramiky a kamenných nástrojov badenskej kultúry z neskorej doby kamennej.
Na Hornom Pustom Hrade, kde sa presunuli v polovici júla, sa podarilo zrealizovať šesť archeologických sond bohatých na nálezové situácie a vedecké zistenia. V zásype valu sa napríklad našla početná keramika lužickej a kyjatickej kultúry.

      „Aj tento rok výskum potvrdil, že opevnenie stredovekého hradu, ktoré zaberá plochu 3,5 hektára, vzniklo už v závere 12. alebo na začiatku 13. storočia,“

pripomína Beljak.
V sonde pri severnej stene veže komitátneho hradu boli dobre čitateľné nálezové situácie datované keramikou z 12. a 13. storočia, ale aj slavónskym denárom Bela IV.
Zaujímavým bol aj výskum nádvoria tzv. Dončovho hradu pred vstupom do paláca. Priniesol početné nálezy z druhej polovice 13. storočia a objav maltovej podlahy dreveného objektu, ktorý sa tam nachádzal.
Práce na Pustom hrade budú pokračovať do konca októbra 2018. V priebehu septembra sa budú zasýpať zdokumentované archeologické sondy a predovšetkým sa budú finalizovať murárske práce na obnove južnej línie opevnenia Dolného hradu a brány v tzv. spojovacom múre. Na Hornom hrade sa opravia murivá, ktoré vykazujú statické poruchy.

zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Otvorili chatu na Pustom hrade

V piatok mesto Zvolen spolu s Lesným podnikom mesta Zvolen a ďalšími partnermi otvorilo chatu na Dolnom hrade …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *