APRÍL – MESIAC JAZZU

Pozývame do Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, vyberte si z ponuky hudobných podujatí v mesiaci apríl 2024.

  • 2.4. – 30.4.2024  10:00 – 17:00 hod.

Siahnite po nádielke projekcií filmových dokumentov o histórii jazzu, koncertných záznamov slávnych jazzmanov a pôsobivých tematických publikácií pri príležitosti medzinárodného sviatku Jazz Appreciation Month  (JAM). Cieľom JAM je povzbudzovať ľudí všetkých vekových kategórií, aby sa rôznou formou priblížili k jazzu – študovali hudbu, navštevovali koncerty, počúvali jazz, čítali knihy o jazze atď.

V priebehu celého mesiaca apríl Vám v Hudobnom átriu ponúkneme zaujímavé tituly, skrz ktoré môžete nahliadnuť do podmanivého príbehu jazzu.  Odporúčame zhliadnuť desaťdielny filmový dokument Kena Burnsa „JAZZ“, nominovaný na cenu Emmy za vynikajúci dokumentárny a populárno-náučný seriál v roku 2001. Jednotlivé epizódy chronologicky a tematicky mapujú históriu jazzu od jeho počiatkov na prelome 20. storočia až po súčasnosť.  Ústrednými postavami sú hudobníci Louis Armstrong a Duke Ellington, na ktorých nadväzujú príbehy  významných osobností jazzu, akými sú Charlie Parker, Miles Davis, Dizzy Gillespie, Sidney Bechet, Count Basie, Benny Goodman, Billie Holiday, John Coltrane, Ornette Coleman a mnohých ďalších. Dokument obsahuje dobové filmové sekvencie o historických súvislostiach jednotlivých vývojových etáp amerického jazzu, sprevádzané hudbou a komentárom skúmaného obdobia. Výpovede jazzmanov oplývajú anekdotami a objasňovaním charakteristických čŕt štýlov kľúčových hudobníkov.

Vybrať si môžete aj z bohatej ponuky projekcií koncertov a príbehov jazzmanov: „The Story MILES DAVIS“ (2001),  „BOBBY McFERRIN  Live In Montreal“ (2005),  „SANTANA & McLAUGHLIN Live At Montreux 2011“,),  „CHRIS BOTTI & FRIENDS Live in Concert“ (2001), „DIANA KRALL Live At The Montreal Jazz Festival“ (2004), „Live in Rio“ (2009), „CHICK COREA Live in Barcelona“ (2007), „PAT METHENY The Orchestrion Project“ (2013), „LOUIS ARMSTRONG Good Evening Ev´rybody“ (2010), „TONY BENNETT & LADY GAGA Cheek to Cheek Live!“ (2014), JACK DeJOHNETTE & HERBIE HANCOCK & DAVE HOLLAND & PAT METHENY „Live In Concert“ (2001), HIROMI „Live in Concert“ (2009) a mnohé ďalšie.

Premietanie filmu

SWING Pure Pleasure Čistá radosť (projekcia)

  • 25.4.2024  16:00 hod.

Zaujímavý filmový dokument amerického dokumentaristu a režiséra Kena Burnsa, ktorý je známy epickým historickým rozsahom svojich filmov a minisérií. Film zachytáva vývoj jazzu v období rokov 1935–1937 na pozadí Veľkej hospodárskej krízy a diskrimináciu čiernych hudobníkov vo verejných zariadeniach, kedy sa jazz k americkej populárnej hudbe priblížil ako nikdy predtým. Projekcia je zároveň venovaná 125. výročiu narodenia a 50. výročiu úmrtia Dukea Ellingtona (29.4.1899 –24.5.1974).

VSTUP VOĽNÝ!

SEMINÁR K MUZIKOLOGICKEJ DATABÁZE RILM

  • 17.4.2024   10:30 hod.
  • Prednáša Tibor Foltinský (Praha, ČR)
  • Customer Training Specialist, EBSCO

Bližšie informácie: https://svkbb.eu/podujatia/seminar-k-muzikologickej-databaze-rilm/

HUDOBNÝ SVET VZDIALENÝCH KULTÚR

Stála ponuka

Objavujte pestrosť zvukov a harmónií, spoznajte históriu a zvuky tradičných etnických nástrojov rôznych kultúr a vzdialených hudobných svetov v rámci komentovanej prehliadky s interakciou účastníkov. Návštevníkom sú nástroje k dispozícií v rámci otváracích hodín. Pre rezerváciu termínu kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu  048/4710744. Vstupné na workshop pre organizované skupiny je 2 € na účastníka.

Pripravujeme:

Giuseppe Verdi AIDA

  • 21.5.2024   16:00 hod.

Beseda s režisérom Dominikom Benešom a dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou k premiére opery talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho AIDA v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Zaznejú aj hudobné ukážky v podaní sólistov.

KINO MUSIC

  • 2.5. – 31.5.2024

Filmové plátno miluje príbehy hudobných legiend. Odhaľujú skryté stránky tvorby hudobných géniov a ich neľahké osudy. Aretha Franklin, Judy Garland, Edith Piaf, Elton John, Ray Charles, James Browna, Elvis Presley, Freddie Mercury, The Doors a Jim Morrison inšpirovali filmárov. Hrané životopisné filmy približujú hudbu a dobu hudobníkov. Ponuka projekcií je doplnená tematickými knižnými publikáciami.

Ingrid Guzmická

Pozri tiež

Súťaž o virtuálne okuliare

Výstava Od telegrafu k internetu sa snaží ukázať obrovský šok v komunikačnej technológii ľudstva. Zatiaľ čo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *