B. BYSTRICA: Donizettiho operu Maria Stuarda uvedie ŠO prvý raz na Slovensku

Štátna opera (ŠO) v Banskej Bystrici uvedie v piatok 20. marca v slovenskej premiére operu Gaetana Donizettiho Maria Stuarda. O réžiu sa postaral jeden z najvýznamnejších talianskych divadelných, filmových a operných režisérov 20. storočia Gianfranco de Bosio. Svetová premiéra tejto opery bola 30. decembra 1835 v milánskej Teatro alla Scala.

Ako dnes na tlačovej besede uviedla dramaturgička Alžbeta Lukáčová, ŠO stojí pred mimoriadnou udalosťou slovenského operného sveta – premiérou ranoromantickej opery Maria Stuarda, ktorá na Slovensku zatiaľ ešte nezaznela v inscenovanej podobe.

„Je to obdobie, ktoré sa vyznačuje špecifickou speváckou technikou aj skladateľským štýlom, ktorý sa nazýva bel canto, to znamená krásny spev. V ňom je zakódované, čo budeme počuť a aká hudba zaznie. Bel canto je náročný ťažký vokálny štýl, ktorý si vyžaduje veľmi ľahké pohyblivé hlasy,“ vysvetlila Lukáčová.

Donizetti napísal 71 opier, v čase, keď písal Mariu Stuardu mal za sebou už vyše 50 opier.

Opera v troch dejstvách Maria Stuarda je zasadená do 16. storočia, do obdobia, keď v Anglicku vládli Tudorovci a bolo poznamenané náboženskými konfliktmi a vojnami. Opera je založená na konflikte dvoch kráľovien, Alžbety I. ako protestantskej kráľovnej a Marie Stuardy, škótskej katolíckej kráľovnej.

Ako Lukáčová poznamenala, námetom pre operu sa stala dráma Friedricha Schillera, ktorý vytvoril konflikt dvoch kráľovien, príbuzných, tie sa však v skutočnosti nikdy nestretli.

Režisér Gianfranco de Bosio, ktorý sa podpísal pod réžiu tohto predstavenia v ŠO, počas svojho života režíroval stovky činoherných a operných predstavení po celom svete. Jeho filmy Terorista a Mojžiš so známym Burtom Lancasterom patria k filmovej klasike. Jeho meno je aj pod filmovými réžiami Toscy v hlavnej úlohe s Placidom Domingom, ako i pod ďalšími opernými filmami. Donizettiho opera Maria Stuarda patrí k najkrajším v jeho tvorbe.

„Je veľkou zásluhou, že ŠO túto operu uvádza. Pri mojej práci mi dala široký priestor, za čo ďakujem. Dúfajme, že bude mať úspech, tak ako si to Donizetti, opera i vaše divadlo zaslúži,“ konštatoval Gianfranco de Bosio.

Ako zdôraznil, ŠO sa musí poďakovať za to, že prvý raz na Slovensku uvádza operu Maria Stuarda. „Vyžaduje si sériu spevákov vysokej kvality a musím dosvedčiť, že vedenie ŠO urobilo vynikajúcu voľbu pre obidve alternácie. Obe úlohy hlavných postáv sú vysokej kvality, sú veľmi ťažké,“ dodal Gianfranco de Bosio.

Vyzdvihol „fantastický soprán“ Adriany Kohútkovej, ktorá vystupuje v hlavnej úlohe Marie Stuardy. „Keď ju počúvam, tak sa teším, rád počúvam jej hlas.“ Alternuje ju Dana Pěnkava Koklesová. V ďalšej hlavnej postave Elisabetty sa predstaví talianska speváčka Cristina Baggio a Jolana Fogašová.

■tasr■

Pozri tiež

Mesto pracuje na rozšírení rezidentských zón, ktoré zvýhodnia pri parkovaní Banskobystričanov

V každom meste na Slovensku stúpol za posledné roky počet automobilov niekoľkonásobne. Naše sídliská nikdy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *