Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici pripravilo v júni 2023 premiéry dvoch titulov

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici pripravilo v júni 2023 premiéry dvoch titulov, určených deťom aj dospelým. Premiéru hry KRÁSNA HELENA? si diváci mohli pozrieť v piatok 9. júna a prvé uvedenie titulu pre deti je naplánované na nedeľu 18. júna o 16:00 h. KAMIL je nová pôvodná hra napísaná  pre Bábkové divadlo na Rázcestí poľskou autorkou Martou Guśniowskou a výtvarne realizovaná renomovanou pražskou streetartovou a komiksovou umelkyňou Toybox. Inscenáciu pripravuje tvorivý tím pod vedením skúseného režiséra Mariána Pecka. Na jej príprave sa podieľa aj hudobník Robert Mankovecký, bábky realizovala Michaela Urbanová. Hrajú Mária Šamajová alebo Matúš Hollý. Playback Kamilovho pána nahovoril známy slovenský herec Ján Kožuch a. h. Po prvýkrát pripravujeme inscenáciu formou live cinema.

KAMIL

Príbeh šteňaťa.

Pre deti od 4 rokov.

Pôvodnú hru KAMIL napísala renomovaná poľská autorka pre deti Marta Guśniowska na objednávku pre Bábkové divadlo na Rázcestí. Marta Guśniowska je jednou z najhranejších autoriek v poľských divadlách pre deti, osobitým rukopisom vtipne a citlivo sprítomňuje svet zvieratiek a ľudí. Jej KAMIL je príbeh o spolužití psíkov s ľuďmi. V dnešnom svete je toto spojenie jednou z aktuálnych tém. Takmer v každej domácnosti nájdeme psíka. Aké to je mať psíka? Čo to prináša? Ľuďom, psom? Kto sa od koho učí? Náš Kamil prináša dojímavý príbeh psíka z útulku, ktorý sa ocitne u starého osamoteného pána. Obidvaja si musia na seba zvykať. A to nejde bez rôznych nedorozumení, beťárstiev. Zvyknú si nakoniec na seba? A čo to všetko znamená pre psíka a pre jeho pána nám porozpráva osobne – pes Kamil. Príbeh očami malého psa o jeho (ne)prijatí do rodiny je divadelne bohatým rozprávaním o tom, čo je dôležité medzi dvomi osamelými dušami.

Premiéra: 18. júna o 16:00 hod.

Autorka: Marta Guśniowska
Preklad, réžia: Marián Pecko
Výprava: TOY BOX a.h.
Realizácia bábok: Michaela Urbanová a.h.
Hudba: Róbert Mankovecký a.h.
Video stream, strih, projekcie: Samuel Mažáry, Jozef Šamaj, Martin Zemko
Svetlo: Pavol Bukovina
Zvuk: Marek Horváth
Foto: Jozef Šamaj

OBSADENIE:

KAMIL:                           Mária Šamajová / Matúš Hollý

HLASY:

KAMILOV PÁN:     Ján Kožuch a.h.

JEHO DCÉRA:        Marianna Ďuranová

SUSEDA:                  Ivana Kováčová

PANI IVETA:           Marianna Mackurová

POŠTÁR:                  Kevin Ivanko a.h.

TV HLÁSATEĽKA: Terézia Šusteková a.h.

MAČKA:                   Ivana Kováčová

PES MORGAN:       Jozef Šamaj a.h.

JAZVEČÍČKA:         Mariana Mackurová

O CHVÍĽU SA ROZŠTEKÁ NÁŠ KAMIL…

Režisér Marián Pecko o Kamilovi:

Rád sa s deťmi zhováram o vážnych témach. A zvieratá sú vážna téma. Aj naše spolužitie s nimi. Kamil je psík. A psík je živý tvor. Vidí sa mi, že ich je medzi nami čoraz viac. Pomyslel som si, že by bolo dobré a potrebné popremýšľať a pozhovárať sa o nich. Keď tu tak spoločne žijeme. Zvieratá aj deti. Všetky tieto stvorenia potrebujú našu pozornosť.

MARTA GUŚNIOWSKA

Pôvodnú hru Kamil pre naše divadlo na podnet režiséra napísala renomovaná a populárna poľská autorka pre deti Marta Guśniowska. Marta je v súčasnosti najhranejšou autorkou v poľských divadlách pre deti. Okrem Poľska sa jej hry hrajú v českých, slovenských, litovských, bulharských, srbských, nemeckých divadlách pre deti. Získala mnoho kultúrnych vyznamenaní a ocenení. V našom divadle úspešne hráme jej hru Dobrú chuť, vlk!, ktorá sa teší veľkej obľube a účinkovala na mnohých domácich a zahraničných festivaloch.

Režisér Marián Pecko o Marte:

Marta píše veľa, píše dobre, píše výlučne o zvieratách, vyhovuje mi jej poetika, rozumiem jej humoru a sme priatelia. To sú dosť dobre dôvody na to, aby som ju oslovil. Som rád, že súhlasila.

TOYBOX

Žena s maskou. (Prečo s maskou? https://toybox.cz). Toybox komiksová legenda. Toybox pražská umelkyňa. Toybox streetartová hviezda. Toybox renomovaná ilustrátorka. Toybox po prvýkrát v našom divadle! Toybox je významná česká výtvarníčka a ilustrátorka. Jej tvorivý záber je veľmi široký, maľuje muraly, organizuje výstavy a tvorí nové komiksové knihy pre deti. Výrazne sa angažuje pri ochrane zvierat, v práci s bezdomovcami, v rôznych citlivých témach sociálneho života. Je vegetariánka a abstinentka, matka, angažovaná umelkyňa, držiteľka mnohých ocenení v oblasti komiksu.

Režisér Marián Pecko o Toybox:

K ToyBox som sa dostal náhodou. A som veľmi vďačný za túto náhodu. Keď som premýšľal o Kamilovi, často mi napadol komiks, ulica, zadné dvory, parky, lampy, popísané steny. Svet mesta s každou formou jeho poézie a pravdivosti. Keď som sa dozvedel, že ToyBox žije, tvorí a že má zverejnený kontakt na seba – zavolal som jej, pozhovárali sme sa, porozprával som jej o čom, prečo, poslal som text, stretli sme sa v jej ateliéri v Prahe. ToyBox súhlasila a spolupracujeme. Dokonca vyštudovala scénografiu na DAMU v Prahe. Divadlu sa momentálne nevenuje, teraz však spravila výnimku. ToyBox je skvelá a má môj veľký rešpekt.

Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

BDNR

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *