Bábkové divadlo na Rázcestí vstupuje do roku 2016 s výnimočnou hostkou Slávou Daubnerovou!

Ako prvé predstavenie pre dospelých uvádza Bábkové divadlo na Rázcestí dramatizáciu slovenskej klasiky. Poviedky Boženy Slančíkovej Timravy a Eleny Maróthy Šoltésovej otvoria divadelný rok 2016 v predstavení Variácie lásky v utorok 12. januára o 19.00 hod. Už v stredu, 13. januára, čaká na všetkých Banskobystričanov a Banskobystričanky výnimočná divadelná lahôdka: do divadla pod Urpínom zavíta slovenská performerka, oceňovaná herečka a režisérka Sláva Daubnerová!

SLÁVA DAUBNEROVÁ

V roku 2006 založila nezávislé divadlo P.A.T., ktoré je profesionálnou platformou pre súčasné divadlo, tanec a nové médiá. Je autorkou viacerých monodramatických kompozícií na rozhraní divadla a performancie, v ktorých dominujú reálne príbehy, osudy žien: Cely (výtvarníčka Louise Bourgeois), M.H.L. (prvá slovenská režisérka Magda Husáková- Lokvencová), ako hosťujúca inscenácia uvedená aj v programe BDNR, Untitled (fotografka Francesca Woodman) a mnoho ďalších. Je držiteľkou viacerých ocenení napr.: Zvláštna cena poroty na festivale Nová dráma 2007, Dosky v kategórii Objav sezóny 2010, Dosky 2013 v kategórii najlepšia inscenácia. Spolupracovala s viacerými divadlami a zúčastnila sa medzinárodných stáží a umeleckých rezidencií vo Francúzsku, Poľsku, Nemecku.

ILONA, ŽENA HVIEZDOSLAVOVA

Sláva Daubnerová v Bábkovom divadle na Rázcestí stvárňuje titulnú rolu v hre Jany Juráňovej: Ilona, žena Hviezdoslavova. Predlohou ku hre bola Juráňovej parabiografická próza Žila som s Hviezdoslavom. Román bol v roku 2009 jednou z 10 pôvodných slovenských publikácií nominovaných na Cenu Anasoft litera (autorka je v pravidelnou finalistkou tejto prestížnej súťaže). Titul bol zároveň nominovaný Akadémiou humoru na medzinárodnú cenu Zlatý gunár v kategórií Literárne a žurnalistické diela. Po šiestich rokoch sa tento román dostal na dosky BDNR v spracovaní autorky ako pôvodná divadelná hra. Román nadväzuje na líniu zviditeľňovania skrytých histórií žien, ich autentických, chcených i možných životov, príbehov a túžob.

,,Jana Juráňová síce s Hviezdoslavom žiť nestihla, zato našla v zaprášených archívoch a svojej nemóresnej fantázii kontúry Ilony Országhovej, rodenej Novákovej. Náplňou života pani Hviezdoslavovej nebol nikto iný ako On, veľký slovenský básnik.“

(Jana Cviková, uvedené na obálke knihy Žila som s Hviezdoslavom)

Predstavenie mapuje spoločný život Országhovcov – listy,  ktoré si písavali, prvé stretnutie, návštevy významných osobností (A. Pražák, S. H. Vajanský…), ale aj drobnosti a všednosti každodenného dňa. Sláva Daubnerová zosobňuje vzdelanú ženu s vnútorne bohatým svetom, na ktorú dejiny zabudli. Možno svojmu mužovi uväzovala bodkovaný motýlik, možno polievala muškáty, možno si občas tajne a nenápadne zacvičila, možno chcela precestovať celý svet, možno chcela množstvo iných vecí, o ktorých sa hrá a hovorí priamo v predstavení Ilona, žena Hviezdoslavova.

Inscenácia mala svoju premiéru v marci 2014. Odvtedy sa Sláva Daubnerová do Banskej Bystrice pravidelne vracia. Vy budete mať príležitosť zažiť jednu z najúspešnejších slovenských performeriek už v stredu 13. januára o 19.00 hod. v divadelnej sále vily Dominika!

Viac informácií o predstavení nájdete na stránke BDNR: http://www.bdnr.sk/repertoar/inscenacie/dospeli/ilona-zena-hviezdoslavova. Informácie a rezervácia vstupeniek na vstupenky@bdnr.sk, tel. č.: 048/412 55 13.

ts BDNR

Pozri tiež

V Bábkovom divadle na Rázcestí vianočne i povianočne

Plánované predstavenia BDNR od 18. decembra do 10. januára boli na základe opatrení súvisiacich s koronavírusom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *