Banskobystrické mimovládky po prvýkrát na Radvanskom jarmoku

Radvanský jarmok oslavuje tento rok okrúhle jubileum – 360. výročie. Po prvýkrát v jeho dlhej histórii sa na ňom predstavia aj banskobystrické mimovládne organizácie.

 “Jednou z našich aktivít, ktorým sa ako Rada pre mimovládne neziskové organizácie (MNO) zaoberáme, je zvyšovať povedomie o mimovládnom sektore a pomáhať pri propagácii banskobystrických MNO,” uvádza Eva Ščepková z Rady pre MNO.

Každoročne sa na jeseň uskutočňuje tzv. Veľtrh MNO počas Týždňa dobrovoľníctva. Tento rok to bude ale inak. Vďaka ústretovosti a podpore mesta Banská Bystrica budú mať MNO možnosť prezentovať svoje aktivity na Radvanskom jarmoku (8. – 10. septembra). Zástupcovia MNO, ktoré mali o takúto propagáciu záujem, vyplnili prihlasovací formulár. Keďže kapacita bola obmedzená, rozhodli sme sa spraviť výberový proces.

“Hlavné kritérium výberu bolo, aby mali mimovládne organizácie v stánku niečo zaujímavé, aktivitu, ktorú si môže verejnosť vyskúšať. Zároveň sme dbali na to, aby boli mimovládne organizácie rôzneho zamerania, či už ide o ochranu životného prostredia, podporu kultúry, športu, či sociálnej oblasti,”

dopĺňa Mária Murray Svidroňová, predsedkyňa Rady pre MNO.

Miniveľtrh MNO nájdete na Radvanskom jarmoku za Barbakanom. Predstaví sa 14 mimovládnych organizácií. Z oblasti športu to budú Škola športu Labrador a Florbalový klub Fair play sports Banská Bystrica. Tému ochrany životného prostredia budú zastupovať Nadácia Ekopolis a Slovenský skauting.

Na Radvanskom jarmoku sa predstaví aj organizácia SPOSA.

“Súčasťou bude predstavenie simulátora autizmu, ktorý je jediný na svete. Simuluje zmyslové vnímanie osoby s autizmom pre bežných ľudí v štandartných situáciách. Práve prostredníctvom neho môžete pochopiť, čo veľakrát u osôb s autizmom so stredne a nízkym stupňom funkčnosti spôsobujú zvuky a iné podnety v bežnom okolí. Ďalej sa môžete zoznámiť s edukačnými pomôckami, ktoré vyrába mamina zo SPOSA pre deti s autizmom, ale aj bez neho, na rozvoj jemnej motoriky alebo sa môžete dozvedieť niečo o zamestnávaní ľudí s autizmom AUTISTI V PRÁCI,” uvádza Mária Helexová z organizácie SPOSA.

Ďalšie organizácie, ktoré budú prezentovať svoje aktivity, sú Rada mládeže Banskobystrického kraja, Rada študentov mesta Banská Bystrica, SAIA, OZ Fopart, občianske združenie BCF, Alliance Française Banská Bystrica, Nádej deťom a Centrum komunitného organizovania.

Organizácia Svetielko nádeje dá v spolupráci s čipkárkou/paličkárkou Jankou Novotnou návštevníkom všetkých vekových kategórií možnosť učiť sa paličkovať a vyskúšať si to na svetluške z loga občianskeho združenia.

“Spoločne vytvoria svetlušky, ktoré potom venujeme deťom na detskej onkológii v Banskej Bystrici,”

dopĺňa Vanda Prandorfyová z organizácie Svetielko nádeje.

Budeme veľmi radi, ak sa pristavíte a dozviete sa viac o aktivitách banskobystrických MNO.

 Eva Ščepková

 

Pozri tiež

Foto: Radvanský deň plný radosti

1. septembra, kedy si pripomíname Deň ústavy SR sa v Radvani uskutočnilo tradičné  podujatie v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *