Banskobystrickým námestím bude už tento víkend opäť znieť jazz

Počas posledných aprílových dní a v prvú májovú nedeľu  bude banskobystrickým námestím znieť jazz. United Europe Jazz festival vo svojom 26. ročníku privíta, okrem iných hostí, aj  výnimočnú jazz-rockovú a artrockovú skupinu Jazz Q, spájajúcu sa predovšetkým s menom klaviristu a skladateľa Martina Kratochvíla.

Základnou myšlienkou podujatia United Europe Jazz festival, organizovaného v spolupráci s partnermi z Banskej Bystrice (SK), Hradca Králové (CZ), Zakopaného (PL) a Salgótarjánu (HU), je vzájomná výmena jazzových kapiel, podpora svojbytného hudobného žánru a kultúrna výmena v rámci strednej Európy. Festival sa koná každý rok od konca apríla do polovice mája a obohacuje kultúrny a spoločenský život v jednotlivých festivalových mestách.

V Banskej Bystrici sa United Europe Jazz festival koná od roku 1996 a patrí medzi prioritné podujatia mesta. V čase svojho vzniku bol jediným dixielandovým festivalom na Slovensku. V roku 2002 partnerské mestá Banská Bystrica, Hradec Králové a Salgótarjan oslovili poľského partnera a tieto krajiny V4 spoločne prepojili svoje jazzové festivaly v projekte Dixielandový most. Odvtedy festivaly, ktoré sa konajú súčasne vo všetkých štátoch V4, nesú spoločný názov United Europe Jazz festival.

V posledných rokoch bol festival poznačený pandémiou a výmena účinkujúcich zo zahraničia sa nekonala. Zámerom organizátorov podujatia je opäť spojiť umelecké aktivity jednotlivých krajín do jednotného celku a uskutočniť nadnárodný žánrovo bohatý festival, ktorý bude hudobnou udalosťou jarných dní.  Tento ročník  však bude V4 reprezentovať iba české jazzové zastúpenie s výnimočným hosťom, jazz-rockovou a artrockovou skupinou Jazz Q, ktorá je spojená predovšetkým s menom svojho hlavného spoluzakladateľa, klaviristu a skladateľa Martina Kratochvíla, známeho aj ako člena akustického tria s  Tony Ackermanom a Imranom Musou Zangim.

Aktuálny 26. ročník United Europe Jazz festival sa uskutoční od piatka 29. apríla do nedele 1. mája na banskobystrickom Námestí SNP. V sobotu 30. apríla sa na námestí bude konať aj 8. ročník festivalu Vinšpacírka (14:30 – 19:00 h) a chuť jazzu sa zmieša s chuťou vína. Koštovka dobrého vína v spojení  s príjemnou jazzovou hudbou je nesporne pádny dôvod vybrať sa v poslednú aprílovú sobotu popoludní na námestie.

United Europe Jazz festival 2022 – PROGRAM

Piatok 29. apríl

  • 15:00 h – Saxofónové kvarteto a swingový orchester ZUŠ Jána Cikkera
  • 16:00 h – Sklerotic Jazz Band
  • 17:00 h – Vanessa Šarköziová a Miloš Biháry Gipsy Jazz projekt

Vanessa Šarközi & Miloš Bihary Gipsy Jazz Project:         

https://www.youtube.com/watch?v=ITry43GR9Jo

Sobota  30. apríl

  • 14:30 h – Traditional dixie Stompers
  • 16:00 h – Funny Fellows
  • 17:00 h – Martin Kratochvíl & Jazz Q

Martin Kratochvíl & Jazz Q:                                                  

https://www.youtube.com/watch?v=w6RPghiq01s

Nedeľa 1. máj

  • 15:00 h – Big Band Valaská

Viac informácií: https://www.banskabystrica.sk/podujatia/united-europe-jazz-festival/

Mesto BB, Ľudmila Grausová

Pozri tiež

Cenu za teplo a elektrickú energiu neplatí len spotrebiteľ, ale aj životné prostredie

Od počiatkov priemyselnej éry budujeme siete a zariadenia, ktoré nám dodávajú energiu spaľovaním fosílnych palív. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *