Banskú Bystricu opäť navštívia synovia Márie Terézie

Už tento víkend (24. – 25. júla 2015) bude Banská Bystrica hostiť cisársku návštevu aj viac ako 600 baníkov. Cisárska vizitácia sa bude tento rok niesť v znamení ôsmeho stretnutia banských miest a obcí Slovenska.

V piatok 24. júla a v sobotu 25. júla 2015 je pre Banskobystričanov a návštevníkov pripravený bohatý program. Oslavami si zároveň pripomenieme 760. výročie od chvíle, kedy sa Banská Bystrica stala slobodným kráľovským mestom.

Piatkový program začína o 16. hodine v Stredoslovenskom múzeu na Námestí SNP výstavou venovanou návšteve synov Márie Terézie a korunovaných princov Jozefa II. a Leopolda. Dejiskom slávnostného otvorenia ôsmeho stretnutia banských miest a obcí bude od 17. hodiny areál Múzea Slovenského národného povstania. Nebude chýbať vystúpenie folklórneho súboru Urpín ani slávnostný šachtag – prijímanie nových členov do baníckeho stavu. Predtým sa uskutoční slávnostné rokovanie  Prezídia Slovenskej baníckej spoločnosti a rokovanie Rady Združenia baníckych spolkov a cechov.

„Tradíciu Cisárskej vizitácie sme po prvý raz zrealizovali v roku 2013. Opäť sa presunieme v čase o viac ako 250 rokov do minulosti a všetkým návštevníkom ukážeme ako veľkolepo kedysi prichádzala vzácna cisárska návšteva z Viedne do nášho mesta,“ povedal režisér podujatia Michal Spišák.

V sobotu o 13,30 si v Cikkerovej sieni historickej radnice pripomenieme význam Thurzovsko – Fuggerovskej spoločnosti od 14. hodiny sa môžete na Námestí SNP započúvať do tónov baníckej muziky, zborov a dychoviek známych banských miest. Predstaví sa napríklad Banícky spevokol Haliar zo Starých Hôr, ženská spevácka skupina Rudnianka, dychová hudba minciar z Kremnice ale aj Hornícka kapela Severočeských dolů. Tí najmenší si budú môcť v kreatívnej dielni vyskúšať ryžovanie zlata, čirazenie mincí. Program tohtoročnej Baníckej vizitácie vyvrcholí v sobotu od 17,30 na Námestí SNP slávnostným sprievodom baníkov a cisárskou vizitáciou a večer bude patriť koncertu vokálneho tria La Gioia.

„Som hrdý, že sláva baníctva je živá dodnes a ôsme stretnutie banských miest a obcí bude tento rok hostiť práve naše mesto. Spomienkou na členov cisárskeho rodu si pripomenieme banícku tradíciu a históriu nášho medeného mesta,“ hovorí Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice.

(pef), foto: Matej Kapusta

i_3217814

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *