V Bojniciach sa začala sa turistická sezóna, privítali ju strašidlá zo zámku

Letnú turistickú sezónu v Bojniciach otvoril strašidelný sprievod

Letnú turistickú sezónu v Bojniciach dnes otvoril strašidelný sprievod mestom za zvukov živej hudby, ktorého sa zúčastnilo približne 250 účinkujúcich v maskách šľachty aj poddaných, strašidiel, duchov, bosoriek, lesných škriatkov, čertov i víl. Program na Hurbanovom námestí sa začal o 10:00 hod. Sprievod prechádzal od Bojnického zámku cez námestie ku kultúrnemu centru, kde sa odohrali sprievodné vystúpenia pozvaných hostí a umelcov.

Zástup historických a strašidelných postáv priviedol dvojzáprah koní s kočom, na ktorom sa viezla krstná mama festivalu, herečka Mária Havranová spolu s grófom Jánom F. Pálffym. Nechýbala ani inscenovaná ukážka z pripravovaného 25. ročníka Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel s podtitulom Vládca času. Bola o démonoch v ľuďoch a dobrých a zlých ľudských rozhodnutiach.

„Toľko rokov strašiť na Slovensku, tak to je ozaj čo povedať. Ešte viac zaujímavé je to, že ľudí to neprestalo baviť a na každé strašidlá tu chodia, čakajú veľké rady, majú z toho radosť.“

Súčasťou podujatia bol i ďalší sprievodný program – vystúpenia tanečníkov a hudobníkov. Požiadavkou tohto ročníka bolo, že by festival mohol byť prierezom všetkých tých doterajších ročníkov. Najzásadnejšie boli udalosti, ktoré sa tu odohrali, a ktoré majú i také strašidelné gro, napríklad Matúš Čák, ktorého krutosť bola povestná alebo Anna Rozália, ktorá zabíjala detičky.

Vyvrcholením dňa bol krst aktuálneho ročníka strašidelného festivalu. Mária Havranová vykonala tento symbolický akt vodou z bojnických termálnych prameňov, ploskáčikmi zvanými Pókyho dukáty a lístkami brečtana, ktorý nechal zasadiť ešte posledný šľachtický majiteľ zámku. Riaditeľ bojnického múzea Papco prezradil, že strašidlá bude v najbližšom období čakať inovácia.

Mesto v tomto roku čaká pomerne veľké výročie, je to 905. výročie prvej písomnej zmienky. Oslavy sa pripravujú na 16. júna, v rámci nich bude uvedený aj muzikál z dielne Základnej umeleckej školy. Na oslavy budú pozvané aj ďalšie mestá. Posledný aprílový a prvé dva májové týždne budú patriť tradičným jarmokom, na návštevníkov i obyvateľov mesta čaká i stavanie mája. Nosnou časťou celej letnej turistickej sezóny je tak ako po iné roky Bojnické hudobné leto na zámku, okrem toho bude program obohatený o nové podujatie pod názvom Jazzové Bojnice – festival jazzu a inej hudby či Medové leto, prezentácia remesiel, výstava sôch, ale aj pouličné divadlo.

er, foto: mp

 

Pozri tiež

Bojnická zoologická záhrada sa môže pochváliť novými druhmi i mláďatami

Kolekciu zvierat v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach obohatili nové druhy aj prírastky v podobe …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *