Boli vaši predkovia drevorubači, uhliari alebo pltníci?

V prvom súpise obyvateľov Uhorska z roku 1869 a v dotazníku vytvorenom pri príležitosti tereziánskej urbárskej regulácie nachádzame okrem množstva iných údajov aj zaujímavé informácie o povolaní obyvateľov Balážov, Hiadľa, Kališťa, Králik, Lučatína, Poník či Moštenice.

Títo počas svojho života fyzicky ťažko pracovali a rytmus svojich pracovných povinností podriaďovali kalendárnemu roku. Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravilo pre svojich návštevníkov ďalšiu časť obľúbeného programu Čo sa skrýva v depozitári. Cieľom je priblížiť verejnosti zaujímavé zbierkové predmety a ich príbehy.

Keďže už 25.6.2022 sa slávnostne otvorí nová stála expozícia Tranzithistory v Thurzovom dome, jej súčasťou bude aj expozičná miestnosť Riečne cesty venovaná práve týmto povolaniam. Preto sme sa rozhodli túto tému priblížiť aj na tomto obľúbenom podujatí v Matejovom dome 21.06.2022 o 17.00. hod. s historičkou Vladimírou Luptákovou. Ústrednou témou prednášky sa stanú ľudia žijúci vo vybraných osadách ukrytých hlboko v horách alebo ležiacich priamo pri rieke Hron.

„Pre poslucháčov bude možno motivujúce započuť na prednáške meno svojho predka a objaviť tak časť svojej rodinnej histórie. Pre mňa osobne by bolo zaujímavé dozvedieť sa, či niektorí z návštevníkov podujatia Čo sa skrýva v depozitári pozná svojich predkov aj takýmto spôsobom“,

zamýšľa sa Vladimíra Luptáková historička zo Stredoslovenského múzea.

V depozitári Stredoslovenského múzea sú vo fonde etnografie uložené nielen kroje a odevné súčiastky, ľudové výrobky, či náradie, ale i najstarší drevorubačský nástroj – sekera, píly, obojručné nože, styky, bugaňky či hrable, ktoré bude môcť návštevník počas prednášky vidieť.

„Rozprávanie o živote drevorubačov, uhliarov ale aj pltníkov začneme v zimných a jarných mesiacoch pri rúbaní stromov a postupne s nimi prežijeme celý rok v horách ale i pri rieke“,

dopĺňa Vladimíra Luptáková. Prázdninové pokračovanie podujatia Čo sa skrýva v depozitári bude venované dejinám športu v Banskej Bystrici, prednáškou nás bude sprevádzať Peter Račko, historik Stredoslovenského múzea, 19.7.2022 o 17.00 hod v Matejovom dome.

Stredoslovenské múzeum,  Dana Kurtíková

Pozri tiež

SAD Zvolen na súde žiada platbu za neodjazdené kilometre, poslanci ho vyzvali, aby žalobu stiahol

Krajské zastupiteľstvo dnes prijalo uznesenie, ktorým vyzýva dopravcu SAD Zvolen, aby stiahol svoju žalobu o uhradenie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *