Boli vaši predkovia drevorubači, uhliari alebo pltníci?

V prvom súpise obyvateľov Uhorska z roku 1869 a v dotazníku vytvorenom pri príležitosti tereziánskej urbárskej regulácie nachádzame okrem množstva iných údajov aj zaujímavé informácie o povolaní obyvateľov Balážov, Hiadľa, Kališťa, Králik, Lučatína, Poník či Moštenice.

Títo počas svojho života fyzicky ťažko pracovali a rytmus svojich pracovných povinností podriaďovali kalendárnemu roku. Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravilo pre svojich návštevníkov ďalšiu časť obľúbeného programu Čo sa skrýva v depozitári. Cieľom je priblížiť verejnosti zaujímavé zbierkové predmety a ich príbehy.

Keďže už 25.6.2022 sa slávnostne otvorí nová stála expozícia Tranzithistory v Thurzovom dome, jej súčasťou bude aj expozičná miestnosť Riečne cesty venovaná práve týmto povolaniam. Preto sme sa rozhodli túto tému priblížiť aj na tomto obľúbenom podujatí v Matejovom dome 21.06.2022 o 17.00. hod. s historičkou Vladimírou Luptákovou. Ústrednou témou prednášky sa stanú ľudia žijúci vo vybraných osadách ukrytých hlboko v horách alebo ležiacich priamo pri rieke Hron.

„Pre poslucháčov bude možno motivujúce započuť na prednáške meno svojho predka a objaviť tak časť svojej rodinnej histórie. Pre mňa osobne by bolo zaujímavé dozvedieť sa, či niektorí z návštevníkov podujatia Čo sa skrýva v depozitári pozná svojich predkov aj takýmto spôsobom“,

zamýšľa sa Vladimíra Luptáková historička zo Stredoslovenského múzea.

V depozitári Stredoslovenského múzea sú vo fonde etnografie uložené nielen kroje a odevné súčiastky, ľudové výrobky, či náradie, ale i najstarší drevorubačský nástroj – sekera, píly, obojručné nože, styky, bugaňky či hrable, ktoré bude môcť návštevník počas prednášky vidieť.

„Rozprávanie o živote drevorubačov, uhliarov ale aj pltníkov začneme v zimných a jarných mesiacoch pri rúbaní stromov a postupne s nimi prežijeme celý rok v horách ale i pri rieke“,

dopĺňa Vladimíra Luptáková. Prázdninové pokračovanie podujatia Čo sa skrýva v depozitári bude venované dejinám športu v Banskej Bystrici, prednáškou nás bude sprevádzať Peter Račko, historik Stredoslovenského múzea, 19.7.2022 o 17.00 hod v Matejovom dome.

Stredoslovenské múzeum,  Dana Kurtíková

Pozri tiež

Majstrovstvá sveta v letnom biatlone aj s medzinárodnými televíznymi prenosmi

V dňoch 23. – 24.05. 2023 sa uskutočnila v Osrblí inšpekcia Medzinárodnej biatlonovej únie a zároveň aj inšpekcia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *