Brezno s jedinečným projektom Brány do sveta bojuje o titul Mesto kultúry 2024

Brezno sa s Bránami do sveta uchádza o titul Mesto kultúry 2024. Pomocnú ruku realizátorom projektu podali odborní garanti, ktorí s nimi minulý týždeň diskutovali o pozdvihnutí kultúry v meste na ešte vyššiu úroveň. Spoločnými silami sa budú snažiť projekt dotiahnuť do úspešného konca.

Brezno súperí s mestami Humenné a Šaľa.

Primátor ďakuje všetkým, ktorí na projekte participujú

Projekt pripravilo mesto Brezno ako žiadateľ v spolupráci s hlavnými partnermi OOCR Región Horehronie a Horehronské múzeum. Predstavitelia subjektov sa v utorok 28. marca stretli s takmer dvadsiatkou odborných garantov za jednotlivé odvetvia kultúry v priestoroch hotela Ďumbier, kde diskutovali o otvorení Brán do sveta, prostredníctvom ktorých verejnosť bude spoznávať divadlo, literatúru, tanec či kultúru života Horehronia. V mene mesta všetkých privítal primátor Tomáš Abel: „Som veľmi rád, že ste sa zhostili tejto peknej úlohy. Ďakujem, že ste prijali túto ponuku. Dnes sa už veľmi často nevidí, aby ľudia bez nároku na odmenu boli ochotní, zvlášť pre svoje mesto, samosprávu urobiť to, čoho ste sa zhostili práve vy. Verím, že tento projekt nám pomôže zviditeľniť sa za bránami Brezna, podporí kultúru bohatú na históriu v našom meste a bude pomocou pri mnohých investičných veciach, ktoré sú súčasťou tohto projektu. Verím, že budeme úspešní, spoločnými silami sa nám to podarí a na tento projekt budeme hrdí.“

Zámerom projektu je získať prvenstvo a grand vo výške 300 000 eur

Hlavnou koordinátorkou projektu je Paulína Vlčková, ktorá vo svojej prezentácii bližšie predstavila prípravnú fázu Brán do sveta. Prostredníctvom nich chcú vtiahnuť verejnosť do sveta kultúry, v spolupráci s divadelnými súbormi, umeleckými školami, mládežníckym parlamentom, klubom seniorov, ale aj súkromným sektorom (miestni architekti, marketingová agentúra) nájsť nové či zabudnuté oblasti kultúry. „Zámerom projektu je samozrejme získať prvenstvo, titul a grant vo výške 300 000 eur, priniesť nové divadelné predstavenia, kreatívne workshopy tanca, moderné technológie, šíriť myšlienku kandidatúry Brezno – mesto kultúry 2024, či už online, cez sociálne siete, videospoty, bilbordy, miestne a regionálne noviny a mnohé ďalšie, súčasťou budú rôzne školenia a iné vzdelávacie aktivity.“

Každá brána bude jedinečná a prinesie niečo nové

Brán pre verejnosť sa otvorí niekoľko. Pôjde nielen o pomyselné brány, ale i historické vstupy do uličiek mesta. Jednou nich je Brána do sveta divadla a literatúry. „V rámci nej plánujeme zveľadiť priestory vedľa mestského úradu a v nich zobraziť divadelný svet. Dotiahnuť do Brezna mladých umelcov, aby mohli tvoriť, stretávať sa na workshopoch, ako aj chceme vytvoriť externú knižnicu s čitárňou. Ďalšou je Brána do sveta tanca a umenia, ktorej súčasťou budú nielen profesionálne tanečné vystúpenia, ale aj školy tanca pre verejnosť,“ informovala Paula Vlčková. Ako pokračovala, Bránu do sveta hudby a tradícií zveľadia v záhrade Meštianskeho domu, kde architektonicky doplnia sochy, ktoré budú predstavovať a oživovať rezbárske umenie. Na všetkých dielach bude pracovať skúsený architekt, ktorý do procesu zapojí aj mladých umelcov. Bránu do minulosti s osudmi a odkazmi židovskej kultúry otvoria zasa v synagóge.

„Brezno je srdcom celého regiónu a s titulom Mesto kultúry 2024 by prinieslo nové aktivity, ktoré by prilákali nielen miestnych obyvateľov, ale z celého regiónu, návštevníkov z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia,“ povedal viceprimátor Andrej Barančok, ktorý je poverený celým projektom Slovenské mesto kultúry 2024.

Realizátori projektu Bránou do regiónu chcú nájsť prepojenie všetkých svetov a kultúr v rámci regiónu. Poslednou je putovná Brána do sveta, umiestnená v časti regiónu, v ktorom sa uskutočnia sprievodné podujatia počas celého roka. Myšlienku tejto brány podporí aj pohyblivý dizajnový fotopoint, ktorý sa bude nachádzať na podujatiach organizovaných mestom či OOCR Región Horehronie.

Koordinátorka projektu spoločne s primátorom zástupcom kultúrnych telies, kolegom odovzdali menovacie dekréty, poďakovali im za participáciu na projekte, za pomoc pri vytváraní zaujímavého konceptu a plánu činností mesta kultúry.

Mesto BR, Monika Dolňanová, foto: M.B.

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *