Celoslovenské kolo o Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča

V piatok 14. októbra sa na banskobystrickej Radnici v Cikkerovej sieni stretli recitátori z celého Slovenska. Uskutočnil sa 12. ročník recitačnej súťaže Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča. Poetické popoludnie plné poézie a silných slov mohli stráviť súťažiaci spolu s porotou, organizátormi a podporovateľmi. Podujatie otvorila  Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva STAR production a organizátorka recitačnej súťaže. Prihovorila sa návštevníkom so slovami:

„Návratmi poézie si pripomíname dielo slovenského básnika Andreja Sládkoviča, ktorý miloval našu krajinu, prírodu, ľudí a oslavoval vo svojich dielach krásu ľudského tela, prírody a lásku. Medziľudskú lásku. Žijeme náročnú dobu, tak si vážme a doprajme dobro medzi nami, posúvajme sa navzájom a zomknime všetky sily na to, aby nám bolo spoločne dobre.“

Záštitu nad podujatím prevzal primátor Mesta  Banská Bystrica Ján Nosko. Na podujatí sa v mene mesta prihovorila  Monika Pastuchová:

„Sama som niekoľko recitačných súťaží v minulosti absolvovala, bolo to už dávno, ale viem aká je tam obrovská tréma a človek sa musí sústrediť iba na text.  O to je to krajšie, že ho budeme počuť v našej nádhernej ľúbozvučnej slovenčine. Teším sa na všetky básne čo budeme počuť.“

Porota zasadala v zložení: Predsedníčka poroty Daniela Hroncová Faklová autorka literatúry faktu, prozaička, rozhlasová dramatička a publicistka,  za Mesto Banská Bystrica Monika Pastuchová,  historik a publicista Vladimír Sklenka, básnik a rozhlasový redaktor Marcel Páleš , básnik Marcel Perecár,  výtvarníčka a spisovateľa Anna Drevická, riaditeľka Nadácie Eriky Karovej a  poslankyňa MsZ Banská Bystrica Erika Karová, majiteľka a zástupkyňa Súkromného Banskobystrického  gymnázia Martina Murgašová.

Do Banskej Bystrice pricestovalo  na finálové kolo dvadsaťtri súťažiacich z celého Slovenska, ktorí si účasť vybojovali víťazstvami v jednotlivých oblastných kolách.  Súťažili v šiestych kategóriách a bola to skutočne vyrovnaná súťaž, v ktorej rozhodnúť o víťazovi bolo pomerne ťažké. Ale tak ako v každej súťaži, aj v tejto platí, že víťaz môže byť len jeden, a tak sme poznali tých, ktorí si z Banskej Bystrice odniesli vytúženú cenu.

V kategórii Mladší žiaci presvedčili svojím talentom Miki Šóš.  Druhé miesto patrilo Zuzane Lattovej a tretia sa umiestnila Tereza Fábová.

V kategórii Starší žiaci Základné umelecké školy dominovali Nela Gajdošová a Filip Radimák, ktorí si odniesli prvé miesta. Ako prezradila porota bolo to veľmi vyrovnané.  Druhé miesto patrilo  Lili Slobodovej.

V tretej kategórii Starší žiaci si prvenstvo odniesla Barbora Balážová, druhé miesto patril Rastislavovi Čerevkovi a tretie Jurajovi Dianiškovi.

V kategórii juniori zvíťazila Nicole Pauva Herna, druhý sa umiestnil Igor Furdík.V kategórii Dospelí zvíťazila  Miriam Hamarová, na druhom mieste sa umistnila Alena Ondrejmišková s biblickým textom žalmov,  a tretie miesto si  odniesol z Banskej Bystrice Marek Jaroš.
ek, foto: red.

Pozri tiež

Cenu za teplo a elektrickú energiu neplatí len spotrebiteľ, ale aj životné prostredie

Od počiatkov priemyselnej éry budujeme siete a zariadenia, ktoré nám dodávajú energiu spaľovaním fosílnych palív. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *