Ceny SOZA si odniesli Kamil Peteraj, Ivan Tásler, Jana Kirschner a skupina Hex

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) ocenil v utorok večer (10.11.) cenami SOZA najúspešnejších autorov slovenskej hudobnej scény za rok 2014. Básnik a textár Kamil Peteraj sa stal najúspešnejším autorom galavečera a pre ocenenie si na javisko Divadla Aréna prišiel dvakrát.
Ďalšiu cenu SOZA si odniesol líder skupiny IMT Smile Ivan Tásler ako skladateľ najhranejších hudobných diel v roku 2014. Na svojom konte majú desať vydaných štúdiových albumov, absolvovali veľmi úspešné vystúpenia s Lúčnicou v spoločnom koncertnom projekte Made In Slovakia, ktorý pre veľký úspech zopakujú na vianočnom turné v Prahe, Bratislave a Košiciach. Ivan Tásler sa zapája a vystupuje aj na benefičných podujatiach a naposledy IMT Smile koncertovalo v Novom Meste nad Váhom na podujatí Dúha v srdci.
Cenu SOZA pre textára najhranejších hudobných diel získal Kamil Peteraj. Prvé dva texty piesní Jesenné litánie a Dám ti lampu napísal na podnet Mariána Vargu už v roku 1968 na prvý album skupiny Prúdy Zvoňte, zvonky. Najnovšími z jeho pera sú texty piesní Live Mira Žbirku a Na vysokej skale, duetu Roba Grigorova a Kristíny.
Skupina Hex si odniesla cenu SOZA za najhranejšiu skladbu. Autormi ocenenej piesne Keď sme sami sú členovia skupiny Peter Dudák a Martin Žúži, ktorý je aj autorom textu. V éteri rotuje ich ďalší hit Beh. Skupina má za sebou ďalší úspešný rok, zakončí ho v novembri na Všetko najlepšie Acoustic Tour, kde by mali predstaviť aj nový koncertný album.
V kategórii najpredávanejší nosič zvukového záznamu tvorby slovenských autorov si ocenenie odniesla Jana Kirschner za album Moruša: Biela, ktorá vyšla na značke Slnko Records. V novembri 2014 vydala aj druhú časť tohto nezvyčajného hudobného projektu s názvom Moruša: Čierna.
Cenu SOZA za najpredávanejší nosič zvukovo-obrazového záznamu tvorby slovenských autorov získalo CD+DVD Hlasy 2 Richarda Müllera a skupiny Fragile na etikete Universal Music. Za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní si cenu SOZA odnieslo Rádio Modra.
V rámci večera už 18. ročníka oceňovaní odovzdali zástupcovia SOZA aj štyri honorárne ceny, ktoré sú vyjadrením prínosu osobnosti pre hudobnú kultúru Slovenska. Cenu SOZA za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí za rok 2014 si prevzal skladateľ a propagátor dychovej hudby Adam Hudec. Zápisom do Zlatej knihy SOZA boli in memoriam poctení huslista, virtuóz a skladateľ Ján Berky-Mrenica (1939-2008) a hudobný skladateľ aj pedagóg Tadeáš Salva (1937-1995).
Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo získal básnik a textár Kamil Peteraj. Spolu s Borisom Filanom je považovaný za zakladateľa modernej slovenskej textovej tvorby. Na svojom konte má viac ako desať Cien SOZA ako najhranejší autor, tú prvú získal v roku 1996. Napísal texty piesní pre skupinu Modus, Mira Žbirku, Pavla Hammela, Roba Grigorova, pre Mariku Gombitovú napísal texty všetkých pesničiek, ktoré vydala na deviatich albumoch v rokoch 1979 až 1994. Viacero textov napísal pre speváčku Kristínu, je autorom textov piesní na novom albume Roba Grigorova Dych a novom albume Pavla Hammela, ktorý vychádza o pár dní.

(ek), foto: Igor Frimmel

Pozri tiež

IMT Smile a Lúčnicu si v závere roka užilo vyše 30 tisíc divákov

Strhujúci hudobno-tanečný projekt Made in Slovakia si získal v decembri svojím veľkolepým prevedením Košice, Bratislavu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *