Cez víkend sa konali Dni mesta Brezno

Na mestských oslavách privítali aj delegácie zo zahraničia. Zástupcovia družobných miest patria k neodmysliteľnej súčasti Dní mesta, pretože im dodávajú medzinárodný význam a vážnosť. Delegácie sa prihovorili návštevníkom osláv a položili kvety k soche gen. M. R. Štefánika.

Hostia absolvovali prehliadku úspešne dokončených projektov v meste

Sviatok horehronskej metropoly prišli osláviť delegácie z partnerských miest, a to poľského Ciechanówa, rumunského Nadlaku, srbského Čačaka a českého Nového Bydžova. Zahraniční hostia docestovali do Brezna vo štvrtok a hneď na druhý deň ráno absolvovali prechádzku na Pohanské, k Dedečkovej chate. V sobotu navštívili výstavu bonsajov v hoteli Ďumbier, ako aj pozreli si úspešne dokončené projekty v meste – mestskú vežu, Arénu, odychovú zónu na Banisku, oboru, Atletickú dráhu Milutína Černáka, pumptrack na nábreží Hrona, ako aj bytové domy v bývalých kasárňach.

Primátor a delegácie návštevníkom popriali príjemnú zábavu

V piatok popoludní sa v sprievode pod taktovkou skupiny historického šermu Berezun delegácie spoločne s vedením mesta poklonili osobnosti celoeurópskeho významu gen. M. R. Štefánikovi a k jeho soche položili kytice kvetov. Po pietnom akte sa presunuli k hlavnému pódiu, kde sa návštevníkom prihovoril primátor Tomáš Abel. „Som nesmierne rád, že naše mesto dlhodobo budovalo partnerské vzťahy, napríklad s Novým Bydžovom je to už viac ako dvadsať rokov, ale aj s ďalšími krajinami, ktorých zástupcovia zavítali do Brezna. S našimi priateľmi spolupracujeme na viacerých úrovniach, vymieňame si skúsenosti nielen v kultúrnej a športovej oblasti, ale aj poznatky pre realizácii rôznych projektov. Všetkým vám prajem, aby ste sa dobre zabavili, je to program v prvom rade pre vás, Brezňanov, návštevníkov, ktorí ste prišli do nášho mesta.“

Všetkých pozdravili a postupne sa prihovorili aj zahraniční hostia, ktorí s radosťou prijali pozvanie na tak významný sviatok, akým boli Dni mesta Brezno 2023.

V Brezne to poriadne žilo aj v piatok dopoludnia. Žiaci a študenti sedenie v školských laviciach vymenili za jedinečnú zábavu na námestí.

Všetky školy v meste si nenechali ujsť skvelý program, ktorý bol venovaný práve im. Žiaci a študenti ukázali svoj talent a kreativitu, na pódiu predviedli spevácke, hudobné, tanečné ako aj športové umenie, za ktoré ich rovesníci odmenili veľkým potleskom. Nechýbali stánky, v ktorých prezentovali svoju inštitúciu ZŠ s MŠ Karola Rapoša, Pionierska 2, Mazorníkovo, gymnázium, Stredná odborná škola technicky a služieb, Súkromná stredná odborná škola pedagogická EBG, ako aj Mestský mládežnícky parlament, ktorého cieľom je zapájať mladých do aktivít v meste, podporiť ich kreativitu a priniesť do Brezna nové a zaujímavé akcie.

Mládežníci si zmerali sily v rôznych netradičných disciplínach, napríklad v obracaní palaciniek, liatí a servírovaní nápojov, v technickej súťaži – zložení skladačky, súčasťou podujatia bola barmanská šou či flambovanie.

V závere programu radosť a dobrú náladu priniesol do Brezna známy tanečník Ján Mečoch alebo umelecky Johny Perfecto s partiou. Dievčatám, ktoré sa prihlásili, predviedli špeciálnu choreografiu a veru sa ju rýchlo naučili, išlo im to ako profesionálnym tanečniciam. V rámci akcie mladí ľudia mali opäť výbornú príležitosť lepšie sa spoznať či získať nových kamarátov.

foto: M. B.

Na folklórnu nôtu to roztočilo Šťastné detstvo

V piatok popoludní námestie ožilo folklórom. Súboristi zo Šťastného detstva ponúkli nádherný program, v ktorom ukázali, že tancujú zo srdca, s radosťou a hlavne preto, že ich to baví.

Detský folklórny súbor Šťastné detstvo pod umeleckým vedením Angely Černákovej tento rok oslávi 45. výročie svojho vzniku galaprogramom, na ktorý sa usilovne pripravuje. Popri nácvikoch však stíha aj tešiť svojich priaznivcov, ako tomu bolo minulý piatok. V rámci Dní mesta na pódium vyšli roztomilé húsatká so speváčkou Alicou Kurtíkovou. Najmladšie deti vystriedali dievčence s tancami A ja taká dzivočka, Karičky v krojoch zo Zemplína a Šariša a pred úplným finále to poriadne na javisku rozprúdili dynamickým dupákovým tancom z Pohorelej s názvom Popred náš dom.

Diváci si podujatie poriadne užili a tešili sa z neho až do samotného záveru. Šťastné detstvo, bravó! Podali ste vynikajúce výkony, ktoré všetci návštevníci ocenili neutíchajúcim potleskom.

foto: Stanislav Spáč

Ďakovné listy si prevzali aj jubilujúce kultúrne telesá

Za všetku radosť a potešenie, ktorú pravidelne rozdávajú, si zaslúžili aplauz pred zaplneným námestím aj umelecké kolektívy mesta. Za dlhodobý prínos pri zachovávaní a rozvíjaní vzácnych kultúrnych tradícií si pri príležitosti jubilea z rúk primátora prevzali ďakovný list.

Práve kultúrnym telesám sa úspešne darí zapĺňať verejné priestranstvá a sály v meste prakticky počas celého roka. Odmenou za ich snahu je potlesk a ten si počas svojho pôsobenia zaslúžene užili nespočetnekrát. Na mestských oslavách sa k aplauzu pridal aj ďakovný list, ktorý kolektívom pri príležitosti vzácnych jubileí odovzdal primátor.

Ocenenie dostali štyri kultúrne telesá

Šťastné detstvo pod umeleckým vedením Angely Černákovej – tohto roku oslavuje 45. výročie. Počas svojej histórie absolvoval mnoho vystúpení v rôznych kútoch Slovenska, ako aj v zahraničí. V repertoári má spevy, tance, zvyky a tradície zachované dodnes na Horehroní, ale i tance z iných častí Slovenska. Pri hrách a tancoch deti používajú rôzne rekvizity, ako sú šochtáre, varešky, palice, korbáče, valašky, košíčky, rapkáče, píšťalky, ostrohy ..

Folklórny súbor Mostár Senior pod vedením Petra Daxnera tohto roku spolu so Ženskou speváckou skupinou oslávil 20. výročie založenia. Vo folklórnom súbore už tancovali v mladosti, ale po rokoch sa vrátili opäť na javisko a žijú svoju druhú tancovačku. Obe zložky sú dodnes identickou súčasťou súboru. Mostár má stále svoje vďačné publikum i desiatky sympatizantov, ktorí súbor podporujú.

Divadelný súbor Jána Chalupku pod novým vedením predsedu Erika Škôlku tohto roku oslavuje storočnicu nepretržitej činnosti súboru. Ide o novodobú históriu, pretože v roku 1844 sa hralo v Brezne Chalupkovo Kocúrkovo a hrávali sa potom ďalšie divadelné hry. Dôležité pre chalupkovcov je, aby zachovali tradíciu, odovzdávali štafetu mladým a naďalej šírili dobré meno svojho súboru, ako aj mesta Brezno.

Spevácky zbor mesta Brezno si zapíše už 45 rokov od založenia. Vznikol koncom 70. rokov 20. storočia ako ženský zbor. Dirigentom bol učiteľ ľudovej školy umenia Ján Souček, s ktorým v roku 1983 speváčky absolvovali prvý zahraničný zájazd do Maďarska. O rok na to prevzal umelecké vedenie telesa profesor Milan Pazúrik, pod ktorého taktovkou pracuje dodnes. V roku 1990 sa

foto: Stanislav Spáč

Po roku pódium opäť aspoň patrilo aj najlepším športovcom Brezna

Životné príbehy a dosiahnuté výsledky športovcov sú inšpiráciou pre najmenších, ktorí o svojej budúcej športovej dráhe možno ešte len zvažujú.

Kráľovské dni Horehronia sa niesli aj v duchu oceňovaní miestnych úspešných športovcov. Mesto sa im tak verejne poďakovalo za dosiahnuté výsledky a úspešnú reprezentáciu doma, ako aj ďaleko za hranicami regiónu i Slovenska. Všetci ocenení jednotlivci a športové kolektívy si naše uznanie a obdiv zaslúžia. O tom, že ich nie je len hŕstka, svedčí aj počet ocenených,. Za dosiahnuté výsledky si ďakovné listy z rúk primátora Tomáša Abela a úspešného automobilového pretekára Mateja Homolu prevzali:

Najlepší športovci breznianskych klubov za rok 2022

Katarína Belková, Miniatur golf klub Brezno – juniorská reprezentantk, majsterka Slovenska, vicemajsterka sveta v juniorskej kategórii

Michaela Miháľová, Ice skating team Brezno – úspešná v juniorskej kategórii v Slovenskom krasokorčuliarskom pohári

Tomáš Tokár, Športový strelecký klub Brezno – 1. miesto v Národnej lige mládeže, 2. miesto na Majstrovstvách Slovenska mládeže v kategórii vzduchovej pištole

Zuzana Holišíková, Deti v pohybe – alpská lyžiarka, 1. miesto Lesy Ski cup v kategórii obrovský slalom predžiačok

Mária Horáčková, OZ KST Tomo – aktívna členka OZ KST TOMO

Barbara Skačanová, KB Brezno – mladá biatlonistka Slovensko reprezentovala na juniorskom IBU pohári či majstrovstvách sveta juniorov a kadetov

Petra Jenčová, Karate klub Milana Piliara Brezno – majsterka Slovenska v kategórii kumité do 30 kg, 1. miesto v Slovenskom pohári v kategórii 10- až 11- ročných

Ľubomír Lamper, Stolnotenisový oddiel Brezno – najlepší hráč STO Brezno,pomohol k postupu do 2.ligy; brezniansky stolný tenis reprezentuje už 50 rokov

Ľubica Golianová/Juraj Borsek, breznianske tanečné športové centrum Rytmus – členovia Fáber dance Team, 1. miesto na MSR v latinskoamerických tancoch v kategórii Senior 1, úspešná reprezentácia na Majstrovstvách sveta v latinskoamerických tancoch

Anna Viktória Hudecová, Atletický klub Mostáreň Brezno – nádejná výškarka, dva slovenské majstrovské tituly v kategórii starších žiačo

Najlepší športový kolektív za rok 2022

Dorastenci HK Brezno – v uplynulej sezóne postúpili do play out slovenskej extraligy dorastu, kvalitne reprezentujú mesto Brezno.

Osobnosť športu mesta Brezno za rok 2022

Peter Votroubek, tréner a predseda Športového klubu plávania Brezno. Pod jeho vedením trénuje skupina talentovaných plavcov.

Najlepší športovec mesta Brezno za rok 2022

Sabína Špániková – slovenská juniorská reprezentantka v plávaní, vlani – 7 titulov majsterky Slovenska v kategórii junioriek, bronzová medaila na medzinárodných pretekoch na Cypre, 6. Miesto na Europskom olympijskom festivale mládeže v Banskej Bystrici.

Okrem ocenenia najlepších športovcov za minulý rok pochádzajú z Brezna aj ďalší úspešní športovci, ktorí sa presadili v slovenskej či svetovej konkurencii.

Nina Poštová, juniorská chodkyňa, Lucia Jankovská, breznianska hráčka v šípkach, Daniela Mócová, Naďa Poliaková a Janka Poliaková – úspešné reprezentantky v kolkoch, Kristián Kohan s tanečnou partnerkou Zuzanou Paučíkovou – úspešní reprezentanti v tanečnom športe,

Peter Fraňo, Scarpa team, atletika – vlani 8.miesto na majstrovstvách sveta v horskom behu

Sára Maruškinová a Ema Kováčková – nádejné breznianske lyžiarky

foto: Stanislav Spáč

Námestie praskalo vo švíkoch. Hrali Heľenine oči, Kali, Piešová, Ščamba a Čerešenky, Duchoňovci a Hammel

Brezňania oslávili dni mesta tak, ako sa patrí. Na námestí to poriadne žilo hudbou, spevom, tancom, dobrou zábavou, chutným jedlom, ako aj zaujímavým sprievodným programom. Čerešničkou na torte boli jedinečné koncerty spevákov, kapiel či hudobných legiend a nádherný ohňostroj.

Dni mesta už tradične bravúrne moderoval Peter „Pinďo“ Lengyel.

Kali poprial všetkým, aby boli zdraví a žili naplno

Počasie prialo a čo je potešujúce, ani nesklamalo. Príjemným osviežením boli večerné koncerty a námestie veru praskalo vo švíkoch. Ako prvá to v piatok odštartovala mladá speváčka Barbora Piešová, víťazka šiestej série speváckej súťaže SuperStar. O ďalší nevšedný zážitok sa postarala veselá partička z prešovskej kapely Heľenine oči, ktorá posledné roky žne jeden úspech za druhým. Ako sami chalani tvrdia, keď sa bavia oni, bavia sa aj ľudia, o čom sa mohli presvedčiť aj v centre Horehronia. S blížiacou sa dvadsiatou prvou hodinou prišiel posledný hosť večera. Na hlavnom pódiu exceloval Kali. Obľúbený slovenský raper na záver všetkým poprial, aby boli zdraví, žili naplno a jeho najznámejšie hity publikum predpripravili na nočnú párty s DJ Shuro.

Koncerty ukončil ohňostroj

Sobotňajší program po bloku venovanom deťom poriadne odpálili Duchoňovci, ktorí zahrali piesne jedného z najlepších a najuznávanejších spevákov všetkých čias. S repertoárom zožali veľký úspech, ponúkli to najlepšie z najlepšieho, čo pieseň, to hit. Po skvelej kapele prišla na scénu slovenská hudobná legenda Pavol Hammel. Potešil nielen publikum, ktoré pri jeho nezabudnuteľných pesničkách vyrastalo, ale aj mladšiu generáciu. Ľudia spievali, zaznelo všetko možné od Medulienky, cez Učiteľku tanca až po obligátne Rodičovské združenie. Na záver návštevníkov poriadne rozveselili a roztancovali Sčamba a Čerešenky. Východniari veru len tak ľahko z pódia neodišli, diváci si vytlieskali aj prídavok. Napokon koncert ukončil veľkolepý ohňostroj a záverečná Oldies párty s DJ Pepe.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí pomohli s prípravou a organizovaním

Na záver osláv primátor Tomáš Abel poďakoval všetkým návštevníkom za vynikajúcu atmosféru, účinkujúcim za super zábavu, ako aj za skvelú spoluprácu svojim zástupcom Miroslavovi Fašangovi,  Andrejovi Barančokovi a mestským poslancom, za výborne zvládnutú prípravu a zorganizovanie osláv zamestnancom odboru kultúry a športu, útvaru primátora, Technických služieb, mestského úradu, všetkým, ktorí pomohli a priložili ruku k dielu. Poďakovanie patrí aj všetkým záchranným zložkám.

Brezňania a návštevníci zblízka či zďaleka vytvorili jednu veľkú rodinu a už teraz sa všetci tešia na dni mesta o rok.

Mesto BR, Monika Dolňanová

Pozri tiež

Veľkolepé oslavy salašníctva a ovčiarstva sa konali po roku opäť na Salaši Zbojská

Na Salaši Zbojská sme v rámci podujatia ,,Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky“ oslávili tradície …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *