Čím žije revúcke Mesto kultúry 2022?

Prehľad podujatí organizovaných v Meste kultúry Revúca 2022 od štvrtka 13. októbra do pondelka 17. októbra 2022 (20. týždeň).

Druhý októbrový týždeň a celkovo už 20. týždeň projektu Prepni na Revúcu sa v Meste kultúry Revúca nesie v znamení architektúry a dizajnu s akcentom na trvalú udržateľnosť. Už v pondelok 10. októbra sme túto tému odštartovali verejnou diskusiou Architektonické intervencie, na ktorej sme sa zhovárali o potenciáli a možnostiach rozvoja verejných priestorov v Revúcej so študentmi a pedagógmi Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Zajtra, vo štvrtok 13. októbra, sa v mládežníckom centre SPACE Revúca uskutoční teoretická časť workshopu Permakultúrny dizajn v spolupráci s Marcelom Antalom z Alter Nativa o.z., Brdárka, ktorý bude zameraný na udržateľné hospodárenie a život v súlade s prírodou. Budúci týždeň už v pondelok stretnutím s verejnosťou a médiami odštartujú prípravy tradičného ochotníckeho divadelného predstavenia Svadba pod Kohútom, pod vedením režiséra Michala Spišáka, so zapojením hercov-ochotníkov z Revúcej, Tisovca a Hnúšte. Viac informácií o pripravovaných podujatiach Vám prinášame v tejto tlačovej správe. Prepnite na Revúcu a zažite ich spolu s nami.

PERMAKULTÚRNY DIZAJN

14. 10. 2022, 15:00 – 19:00 hod., Centrum pre mládež SPACE Revúca, Tomášikova ul. 1011/21

V spolupráci s centrom pre mládež SPACE Revúca prinášame sériu verejných workshopov permakultúrneho dizajnu pre všetkých, ktorým nie sú cudzie témy ekológie, trvalej udržateľnosti a skvalitňovania životného prostredia. Zajtrajšie štvrtkové popoludnie a podvečer od 15:00 do 19:00 hod. budeme môcť stráviť v centre SPACE v spoločnosti Marcela Antala a jeho kolegov zo združenia Alter Nativa o.z., Brdárka, ktorí nás naučia základné zásady permakultúry ako systému praktických techník pre zdravý a udržateľný život na Zemi. Zároveň pôjdeme navštíviť miesto, ktoré bude predmetom dizajnovania v rámci praktickej jarnej časti v marci 2023.

Združenie Alter Nativa o.z. sa v rámci svojich pestrých aktivít už dlhodobo usiluje o obnovenie úcty k prírode a životu, o obrad od konzum a nadspotreby k rozumnej skromnosti, od agresivity k tolerancii, od konkurencie k spolupráci a od honby za materiálnym blahobytom k rozvoju duchovných a spoločenských hodnôt.

SVADBA POD KOHÚTOM – začiatok divadelných skúšok

17. 10. 2022, 17:00 – 19:00 hod., Mestský dom kultúry v Revúcej

Budúci pondelok 17. októbra o 17:00 hod. sa v revúckom Mestskom dome kultúry zídu divadelní ochotníci z Revúcej, Tisovca a Hnúšte, aby spolu s režisérom Michalom Spišákom a realizačným tímom za účasti verejnosti a médií oficiálne odštartovali prípravy a nácvik divadelného predstavenia z revúckeho prostredia „Svadba pod Kohútom alebo Len aby to bolo s menšími trovami“. Pripomínajú si tak odkaz prvého ochotníckeho divadla, ktoré v Revúcej vzniklo presne pred 156 rokmi – v októbri 1866. Herecky v ňom pôsobili najmä študenti Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, ktorí chodili hrať divadlo po celom regióne a tak vyzbierali nemalé finančné prostriedky na fungovanie revúckeho evanjelického gymnázia.

Divadelná hra Svadba pod Kohútom od významného gemerského dejateľa a literáta Sama Tomášika sa vyznačuje ľudovými motívmi. Prezentuje množstvo autentických zvykov, obyčajov a reálií z prostredia Revúcej. Na pondelkovom stretnutí ochotníci, režisér a realizačný tím predstavia ideový odkaz hry a autora, čo ich viedlo k jej výberu, a tiež kedy sa budeme môcť tešiť na premiéru.

Nasledujúci týždeň od 17. 10. do 23. 10. 2022 sa pod hlavičkou Mesta kultúry Revúca ďalej uskutočnia tieto podujatia:

  • Vzdelávanie dospelých – Banskobystrický kraj (piatok 21.10.2022) konferencia k týždňu celoživotného učenia pod vedením Asociácie inštitúcie vzdelávania dospelých v SR.
  • Povstalecká Revúca (piatok 21.10.2022) – rekonštrukcia dobového tábora povstaleckej armády spojená s prednáškami historikov a prezentáciou dobových reálií, ktoré sa týkajú Slovenského národného povstania a protifašistického odboja v Gemeri, priamo na autentickom mieste týchto udalostí – v horskom sedle Dielik.
  • Rapotanie pri Zdychavke III. (nedeľa 23.10.2022) – open-air talkshow Juraja Genčanského s atraktívnymi hosťami z jednej rodiny, spojená s živým hudobným programom.

ĎALŠIE AKTUÁLNE PREBIEHAJÚCE VÝSTAVY A INŠTALÁCIE –  výstavy sú otvorené každý deň okrem pondelka a soboty od 16:00 do 19:00 :

  • Slniečkový krasohľad. Výstava ilustrácií z detského umeleckého mesačníka Slniečko, pri príležitosti jeho 95. výročia. Miesto: Mestský dom kultúry v Revúcej – výstavná sála. Trvanie: do 30. 11. 2022 Výstava bola presunutá z pôvodného miesta  – z centra Litterra.
  • Cestami rozprávok. Výstava replík najkrajších ilustrácií detských kníh od svetových tvorcov, ktoré boli v priereze rokov 1967 – 2021 ocenené hlavnými cenami GRAND PRIX BIB na medzinárodnom Bienále ilustrácií Bratislava. Miesto: Mestský dom kultúry v Revúcej. Trvanie: do 30. 11. 2022.

Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

ČO JE MESTO KULTÚRY?

Mesto kultúry je podporný a rozvojový program Fondu na podporu umenia, v rámci ktorého je každoročne podporené maximálne jedno slovenské mesto. V ňom sa následne v priebehu konkrétneho roka odohráva súbor umeleckých a kultúrnych aktivít. Pre rok 2022 bolo z tohto programu podporené mesto Revúca. Program v podobe 150 podujatí beží od 1. júna 2022 do 31. mája 2023 a je dramaturgicky rozdelený do piatich programových tém: Školstvo, Putovanie, Hviezdoveda v literatúre, Sociálna inklúzia a Ekológia. Ich cieľom je vytvoriť priestor pre vznik nových komunít, v ktorých sa obyvatelia prostredníctvom vzájomných interakcií vo verejnom priestore naučia viac, než len pasívnym prepínaním televízora vo vlastnej obývačke (od toho je odvodený názov projektu Prepni na Revúcu).

Mesto kultúry Revúca 2022, Martin Pižem

Pozri tiež

Pozorovanie kométy C/2022 E3 (ZTF)

Pre veľký záujem pripravila Hvezdáreň v Banskej Bystrici tretie pozorovanie KOMÉTY C/2022 E3 (ZTF) a ďalších …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *