Čím žije revúcke Mesto kultúry 2022?

Prehľad podujatí organizovaných v Meste kultúry Revúca 2022 od 16. do 26. novembra 2022.

V 25. a 26. týždni projektu Prepni na Revúcu ožíva Mesto kultúry Revúca štvoricou atraktívnych podujatí rozličných žánrov a tém. Streda 16. novembra patrila divadelnému predstaveniu Divadla Kontra s názvom Nenávidím. Predstavenie je určené predovšetkým pre žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl, pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu. Budúci týždeň vo štvrtok a piatok 24. a 25. novembra v mestských domoch kultúry v Revúcej, Tisovci a Hnúšti prebehne podujatie Dokumenty o nás – premietanie archívnych dokumentárnych filmov, detských a publicistických relácií z produkcie regionálnych štúdií RTVS Banská Bystrica a RTVS Košice, ktoré sú viazané na mesto Revúca a okolitý región. Rovnako vo štvrtok 24. novembra pozývame širokú verejnosť do Mestského kultúrneho domu v Revúcej na výborné divadelné predstavenie Zlodejka kníh v podaní hercov Nového divadla z Nitry, ktoré sa uskutoční v rámci tradičného gemerského divadelného festivalu Slovenské kortyny. Veľkým ťahákom je výstava a séria workshopov #datamaze v spolupráci s prestížnym Centrom súčasného umenia DOX Praha, ktorú pripravujeme v piatok a sobotu 25. a 26. novembra na Gymnáziu Martina Kukučína v Revúcej. Venovaná bude téme orientovania sa v prostredí internetu a internetovej bezpečnosti. Viac informácií o podujatiach sa môžete dočítať v tejto tlačovej správe, ako aj na oficiálnej webovej stránke projektu, www.prepninarevucu.sk. Prepnite na Revúcu a buďte pri tom spolu s nami.

DIVADLO KONTRA – NENÁVIDÍM

  1. novembra 2022, 10:00 – 11:30 hod., Mestský dom kultúry v Revúcej

„Či to, čo vidíš okolo seba, ťa ubíja, uráža, znervózňuje a zlostí? Ak áno, nie si sám!“ – takýto podtitul nesie divadelná hra „Nenávidím“ od obľúbeného Divadla Kontra zo Spišskej Novej Vsi. 16. novembra dopoludnia  s ním zavítali do Mestského domu kultúry v Revúcej. “Pred plnou sálou revúckych študentov herec a spoluzakladateľ Divadla Kontra, Peter Čižmár, predstavili príbeh frustrovaného, neúspešného inteligenta, ktorý sa stratil v novej realite. Jednou nohou ešte v dávnom komunizme, druhou v divokom kapitalizme… Študentov predstavenie zaujalo, pobavilo, ale aj priviedlo k zamysleniam o súčasnej dobe a našej spoločnosti. Bolo viac než vhodným mementom k téme zajtrajšieho Dňa boja za slobodu a demokraciu (17.11.),” povedal Martin Pižem, produkčný Mesta kultúry Revúca. Predstavenie “Nenávidím” je slovenskou adaptáciou pôvodného dramatického diela poľského autora Mareka Koterskeho, ktorá vznikla v spolupráci s režisérkou Klaudynou Rozhin. Ide o jedno z najobľúbenejších predstavení Divadla Kontra s takmer 400 odohranými reprízami. Divadlo Kontra do konca mája 2023 v rámci programu Mesta kultúry Revúca odohrá ešte 4 ďalšie predstavenia.

DOKUMENTY O NÁS

  1. a 25. novembra 2022, 10:00 – 19:30 hod., Mestské domy kultúry v Revúcej, Hnúšti a Tisovci

V nostalgickom mesiaci november uvádzame výber archívnych dokumentárnych filmov, detských a publicistických relácií z produkcie regionálnych štúdií RTVS Banská Bystrica a RTVS Košice. Vydajú svedectvo o dianí v meste Revúca a okolitom regióne Gemer v rušných rokoch budovateľského nadšenia. Premietanie bude prebiehať v mestách Revúca, Hnúšťa a Tisovec a rozdelené bude do dvoch dní. Vo štvrtok 24. novembra o 10:00 hod. prebehne beseda a premietanie pre školy v Mestskom dome kultúry v Revúcej a v piatok 25. novembra sa podujatie presunie do miest Hnúšťa a Tisovec. Tu budú môcť besedu a premietanie rovnako o 10:00 hod. zažiť žiaci a študenti miestnych škôl a o 17:00 hod. aj široká verejnosť. Výber z archívov RTVS Košice odprezentuje Miroslav Fedor. Tvorbu banskobystrického televízneho štúdia RTVS uvedie scenáristka a režisérka Dagmar Kyslanová. Vstup na premietania a besedy je bezplatný.

SLOVENSKÉ KORTYNY : ZLODEJKA KNÍH

  1. novembra 2022, 18:00 hod., Mestský dom kultúry v Revúcej

Divadelný festival Slovenské Kortyny prináša na Gemer už tretie atraktívne divadelné prestavenie, tentoraz s náročnejšou tematikou ľudských osudov vo víre 2. svetovej vojny. Nové divadlo z Nitry vtiahne revúcke publikum do príbehu iba 10-ročnej Liesel Memingerovej, ktorá sa stane profesionálnou zlodejkou kníh, a tým úhlavnou nepriateľkou nacistickej Tretej ríše. V deji hry plnej skutočných historických udalostí a postáv vystupuje aj postava „obyčajnej smrti“, ktorá miluje farby a bojí sa zloby ľudí. Je iba nevyhnutná a má srdce. Predstavenie je adaptáciou svetoznámeho knižného bestselleru Marka Zusaka a je určené najmä pre mládež od 12 rokov. Za jeho réžiou stojí renomovaný režisér Šimon Spišák, spolu so zakladateľkou Nového divadla v Nitre, Veronikou Gabčíkovou. Vstupenky na predstavenie v cene 8€ sú dostupné v predpredaji v pokladni Mestského kultúrneho strediska v Revúcej. Organizátorom predstavenia je festival Slovenské kortyny.

Slovenské kortyny je divadelný festival, ktorý sa udomácnil v mestách Revúca a Tisovec. Jeho iniciátorom je nezávislý divadelný a filmový producent Ľubomír Menzel – rodák z Revúcej. Nadväzuje na myšlienku Pavla Dobšinského, ktorý sa už v roku 1851 usiloval založiť „premiestňovacie divadlo“ pre Revúcu a Tisovec. Práve pre túto iniciatívu bola vyrobená prvá divadelná opona – „kortyna“.

#DATAMAZE

  1. a 26. novembra 2022, 10:00 – 18:00 hod. Gymnázium Martina Kukučína v Revúcej

Sociálne siete a internet menia spôsob, akým vnímame a reagujeme na informácie. Viac o nových taktikách, ktoré ovplyvňujú naše správanie na internete sa budú môcť Revúčania i návštevníci mesta dozvedieť na plagátovej výstave a troch workshopoch #DATAMAZE, ktorú k nám prináša prestížne Centrum súčasného umenia DOX Praha. Ide o najväčšiu nezávislú inštitúciu zameranú na súčasné umenie v Českej republike. Piatkový program je venovaný študentom, na sobotu pozývame širokú verejnosť. Podujatie organizuje nezisková organizácia Litterra, n.o.

Putovnú plagátovú výstavu The Glass Room – Misinformation vytvorila medzinárodná nezisková organizácia Tactical Tech s cieľom preskúmať vplyv súčasných technológií na našu spoločnosť. Vystavovaná bola už na 230 miestach po celom svete a pozrelo si ju viac ako 220 000 ľudí. Na prednáške a workshope Dátový Detox sa účastníci budú môcť dozvedieť viac o svojej dátovej stope na internete, na základe čoho sa nám zobrazuje konkrétny odporúčaný obsah či reklamy a čo všetko o nás vedia spoločnosti, ktoré prevádzkujú internetové služby. Workshop Kúzelník dizajn bude venovaný dizajnu virtuálnych rozhraní, ktorý cielene ovplyvňuje naše správanie online. Workshop a prednáška Fake it! predstaví  odvrátenú stranu sociálnych sietí, kde okrem užitočného obsahu nájdeme aj množstvo podvrhov a „fejkov“. Prihlasovanie na workshopy prebieha na e-mailovej adrese info@litterra.sk. Návšteva podujatia je spoplatnená symbolickou sumou 1€.

Ďalšie aktuálne prebiehajúce výstavy a inštalácie –  výstavy sú otvorené každý deň okrem pondelka a soboty od 16:00 do 19:00 :

  • Slniečkový krasohľad. Výstava ilustrácií z detského umeleckého mesačníka Slniečko, pri príležitosti jeho 95. výročia. Miesto: Mestský dom kultúry v Revúcej – výstavná sála. Trvanie: do 30. 11. 2022 Výstava bola presunutá z pôvodného miesta  – z centra Litterra.
  • Cestami rozprávok. Výstava replík najkrajších ilustrácií detských kníh od svetových tvorcov, ktoré boli v priereze rokov 1967 – 2021 ocenené hlavnými cenami GRAND PRIX BIB na medzinárodnom Bienále ilustrácií Bratislava. Miesto: Mestský dom kultúry v Revúcej. Trvanie: do 30. 11. 2022.

Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

ČO JE MESTO KULTÚRY?

Mesto kultúry je podporný a rozvojový program Fondu na podporu umenia, v rámci ktorého je každoročne podporené maximálne jedno slovenské mesto. V ňom sa následne v priebehu konkrétneho roka odohráva súbor umeleckých a kultúrnych aktivít. Pre rok 2022 bolo z tohto programu podporené mesto Revúca. Program v podobe 150 podujatí beží od 1. júna 2022 do 31. mája 2023 a je dramaturgicky rozdelený do piatich programových tém: Školstvo, Putovanie, Hviezdoveda v literatúre, Sociálna inklúzia a Ekológia. Ich cieľom je vytvoriť priestor pre vznik nových komunít, v ktorých sa obyvatelia prostredníctvom vzájomných interakcií vo verejnom priestore naučia viac, než len pasívnym prepínaním televízora vo vlastnej obývačke (od toho je odvodený názov projektu Prepni na Revúcu).

Zdroj  a foto: Mesto kultúry Revúca 2022, Martin Pižem

Pozri tiež

Seniori sa dozvedia viac o živote architekta svetového mena

V októbri príroda naberá na svojej kráse plnosťou rozmanitých farieb. Je ako dôchodkový vek, jeseň života, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *