Ďalší priekopník v Banskej Bystrici, tentokrát v oblasti múzejníctva

Prídite na výstavu zakladateľa Mestského múzea v Banskej Bystrici, nájdete ju v Tihányiovskom kaštieli.

Vernisáž, ktorá sa konala vo štvrtok 21.1.2016 navštívilo približne 40 hostí. Riaditeľ Stredoslovenského múzea PhDr. Roman Hradecký všetkých uvítal a v krátkosti predstavil a priblížil osobnosť Samuela Bothára, ktorého 100. výročie úmrtia si pripomíname. Paleontológ Mgr. Csaba Tóth, PhD. je autorom výstavy a v cene vstupenky na výstavu sú aj jeho komentované prehliadky a to vo štvrtok 4.2., 18.2. a 10.3.2016 vždy o 16.00hod. Ak Vás zaujíma história, múzejníctvo, či anorganika, nemali by ste si túto výstavu nechať ujsť.

MUDr. Samuel Bothár, začal tvoriť svoju zbierku ešte ako  študent v Banskej Štiavnici približne v roku 1863. Udržiaval kontakty s viacerými významnými geológmi a jeho pôvodná zbierka mala takmer 1700 kusov. Veľká časť sa nachádza v Banskom múzeu v Banskej Štiavnici, ktorému približne 700 kusov z jeho zbierky predala jeho dcéra Elena v  roku 1935.

Medzi najzaujímavejšie vzorky minerálov patrí aj Libethenit z Ľubietovej, či najstarší datovaný prírodevedný predmet Stredoslovenského múzea – Ryolit z Hliníka nad Hronom od zberateľa F. Kubýnyiho z roku 1839, ktorý ho daroval práve Samuelovi Bothárovi.

Bol zakladajúcim členom Mestského múzea v Banskej Bystrici (1889), darcom a realizátorom prvej expozičnej prezentácie zbierky anorganických prírodnín (1909), prvý a doživotný kustód prírodovedných zbierok múzea (1909 – 1915, čestná funkcia). Študoval v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Viedni a Budapešti, promoval v roku 1872 ako doktor medicíny. Csaba Tóth nám prezradil, že skúšky spravil až na druhý krát, ale v tej dobe to bolo dosť bežné. Ako lekár pôsobil v Budapešti,  Zvolene a Banskej Bystrici, kde roku 1915 zomrel. Bol dokonca aj vidieckym členom Uhorskej geologickej spoločnosti.

Anorganickú zbierku tvorí 5 kategórií zbierkových predmetov: minerály (4 728 kusov), horniny (2 346 kusov), geologické tvary, formy, javy (518 kusov), skameneliny rastlín (100 kusov) a skameneliny živočíchov (1 040 kusov). Celý súbor (v r. 2005) tvorí 8 732 kusov.

Približne štvrtina pochádza zo svetových nálezísk všetkých kontinentov, ktoré sú často porovnávacími vzorkami druhov z domácich nálezísk. Viac ako polovica fondu má pôvod na strednom Slovensku, predovšetkým zbery z banských lokalít širšieho okolia Banskej Bystrice. Zvyšok tvorí materiál z východného a západného Slovenska. Najcennejší je historický súbor vzoriek z Bothárovej zbierky, najmä vzácne mineralogické formy z baníckych lokalít v okolí Banskej Bystrice, z mladších akvizícií kryštalické antimonity z Kremnice, kostrové zvyšky medveďov z okolia Dolného Harmanca a Ľubietovej, sférický pieskovcový tvar z Lipovian a podobne.

Viac Vám prezrádzať nebudeme, príďte sa pozrieť sami a dozviete sa o významnom lekárovi a zberateľovi, banskobystrickom rodákovi Samuelovi Bothárovi, oveľa viac.

Výstava je otvorená do 16.3.2016.

Stredoslovenské múzeum, mp

 

Pozri tiež

SVOJE OBRAZY PRVÝKRÁT NA SLOVENSKU PREDSTAVIL VADYM SHAMANOV

Vo Fashion Point Café sa konala výstava prešpikovaná džezom a ukrajinskými pochúťkami   Ukrajinski výtvarníci …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *