Prídite na výstavu zakladateľa Mestského múzea v Banskej Bystrici, nájdete ju v Tihányiovskom kaštieli.
Vernisáž, ktorá sa konala vo štvrtok 21.1.2016 navštívilo približne 40 hostí. Riaditeľ Stredoslovenského múzea PhDr. Roman Hradecký všetkých uvítal a v krátkosti predstavil a priblížil osobnosť Samuela Bothára, ktorého 100. výročie úmrtia si pripomíname. Paleontológ Mgr. Csaba Tóth, PhD. je autorom výstavy a v cene vstupenky na výstavu sú aj jeho komentované prehliadky a to vo štvrtok 4.2., 18.2. a 10.3.2016 vždy o 16.00hod. Ak Vás zaujíma história, múzejníctvo, či anorganika, nemali by ste si túto výstavu nechať ujsť.
MUDr. Samuel Bothár, začal tvoriť svoju zbierku ešte ako študent v Banskej Štiavnici približne v roku 1863. Udržiaval kontakty s viacerými významnými geológmi a jeho pôvodná zbierka mala takmer 1700 kusov. Veľká časť sa nachádza v Banskom múzeu v Banskej Štiavnici, ktorému približne 700 kusov z jeho zbierky predala jeho dcéra Elena v roku 1935.
Medzi najzaujímavejšie vzorky minerálov patrí aj Libethenit z Ľubietovej, či najstarší datovaný prírodevedný predmet Stredoslovenského múzea – Ryolit z Hliníka nad Hronom od zberateľa F. Kubýnyiho z roku 1839, ktorý ho daroval práve Samuelovi Bothárovi.
Bol zakladajúcim členom Mestského múzea v Banskej Bystrici (1889), darcom a realizátorom prvej expozičnej prezentácie zbierky anorganických prírodnín (1909), prvý a doživotný kustód prírodovedných zbierok múzea (1909 – 1915, čestná funkcia). Študoval v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Viedni a Budapešti, promoval v roku 1872 ako doktor medicíny. Csaba Tóth nám prezradil, že skúšky spravil až na druhý krát, ale v tej dobe to bolo dosť bežné. Ako lekár pôsobil v Budapešti, Zvolene a Banskej Bystrici, kde roku 1915 zomrel. Bol dokonca aj vidieckym členom Uhorskej geologickej spoločnosti.
Anorganickú zbierku tvorí 5 kategórií zbierkových predmetov: minerály (4 728 kusov), horniny (2 346 kusov), geologické tvary, formy, javy (518 kusov), skameneliny rastlín (100 kusov) a skameneliny živočíchov (1 040 kusov). Celý súbor (v r. 2005) tvorí 8 732 kusov.
Približne štvrtina pochádza zo svetových nálezísk všetkých kontinentov, ktoré sú často porovnávacími vzorkami druhov z domácich nálezísk. Viac ako polovica fondu má pôvod na strednom Slovensku, predovšetkým zbery z banských lokalít širšieho okolia Banskej Bystrice. Zvyšok tvorí materiál z východného a západného Slovenska. Najcennejší je historický súbor vzoriek z Bothárovej zbierky, najmä vzácne mineralogické formy z baníckych lokalít v okolí Banskej Bystrice, z mladších akvizícií kryštalické antimonity z Kremnice, kostrové zvyšky medveďov z okolia Dolného Harmanca a Ľubietovej, sférický pieskovcový tvar z Lipovian a podobne.
Viac Vám prezrádzať nebudeme, príďte sa pozrieť sami a dozviete sa o významnom lekárovi a zberateľovi, banskobystrickom rodákovi Samuelovi Bothárovi, oveľa viac.
Výstava je otvorená do 16.3.2016.
Stredoslovenské múzeum, mp