Ďalší ročník multižánrového festivalu Embargo začína už cez víkend

V nedeľu začína štvrtý ročník festivalu ľudských práv, tolerancie a vzájomného porozumenia Embargo. Svoje brány otvorí návštevníkom a návštevníčkam v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada. Program pre širokú verejnosť bude bohatý na diskusie, prednášky, projekcie a vystúpenia domácich aj zahraničných umelcov a odborníkov z rôznych oblastí.

Rozmanitý štvordňový program aktuálneho ročníka festivalu, ktorý sa bude konať od 9. do 12. decembra 2018 v kultúrnom centre Záhrada, vznikol tentokrát v spolupráci s Goetheho inštitútom a projektom Freiraum, ktorý sa programovo usiluje o medzinárodný dialóg na tému sloboda a demokracia v Európe. Nebude sa však len diskutovať, pretože príde aj na zaujímavé umelecké intervencie.

Program festivalu v nedeľu 9.12. otvorí diskusia Spoločne proti nenávisti, v ktorej si za spoločný stôl sadnú katolícky kňaz Felix Mária, evanjelický kňaz Ondrej Prostredník a imám Mohamad Safwan Hasna, aby s moderátorom Máriom Nicolinim diskutovali o tom, čo môžu duchovní lídri priniesť do diskusie o rozmanitosti dnešného sveta. Úvodný večer festivalu zavŕši otvorenie inštalácie Roba Švarca a Šimona Chovana Passing Observer a jedna z klubových udalostí roka – koncert britského Alxndr London.

V pondelok 10.12., na Medzinárodný deň ľudských práv, festival otvorí umelecký projekt výtvarníka Adama Englera z cyklu Present Perfect Progressive. Karikatúrna intervencia LUDUS na tému “štátnosti” v podobe hry s vojenskými čiapkami sa bude odohrávať v okolí Múzea SNP a počíta aj s účasťou náhodného publika. Počas pondelkového popoludnia svoju výstavu fotografií Crossing Eyes and Lands otvorí aj Hamza Makhchoune, účastník Európskej dobrovoľníckej služby z Maroka v rámci programu Erasmus+, ktorý sa vo svojom aktuálnom fotografickom projekte zameral na dokumentáciu spoločensko-politických “pohybov” a priestoru európskych miest.

Zaujímaví hostia prídu na festival aj v utorok 11.12. Švédsky výskumník Jonathan Leman spolu s Radom Slobodom zo slovenskej Amnesty International pripravili komplexnú prednášku o extrémizme a ďalších výzvach, ktoré trápia demokraciu u nás a vo Švédsku a vo večernej diskusii o nových podobách demokracie budú s moderátorom Michalom Hvoreckým diskutovať politológ Andrej Findor, líderka študentského hnutia novembra 1989 Zuzana Mistríkova a jedna z predstaviteliek platformy Za slušné Slovensko, psychologička Táňa Sedláková.

Na festivale Embargo nebude chýbať ani divadlo a film. Program ponúkne autorské predstavenie študentov a študentiek Akadémie umení AniMak (10.12.) o hľadaní vlastnej identity v konzumnej a multikultúrnej spoločnosti. Festival premietne snímky Spýtaj sa našich ´68 (10.12.), Xenofóbia z cyklu Hrdinovia medzi nami (12.12) za účasti tvorcov a predstaví aj dokumentárnu tvorbu Tomáša Rafu a jeho projekt Nový nacionalizmus v srdci Európy (11.12). Kompletný program festivalu nájdete na webe festivalu: www.embargofestival.sk. Umelecký program festivalu z verejných zdrojov podporil aj Fond na podporu umenia.

Program – 5. ročník – Festival Embargo 2018 | Freiraum:

nedeľa / 9.12.2018

17:00 Spoločne proti nenávisti [diskusia o medzináboženskom dialógu]

19:00 Robo Švarc & Šimon Chovan: Passing Observer [multimediálna inštalácia]

20:00 Alxndr London — Banská Bystrica [koncert]

pondelok / 10.12.2018, Medzinárodný deň ľudských práv

14:00 Adam Engler: Present Perfect Progressive – LUDUS [umelecká intervencia]

16:00 FREIRAUM [prezentácia projektu]

Hamza Makhchoune: Crossing Eyes and Lands [výstava fotografií]

18:00 Spýtaj sa vašich: ’68 [film/diskusia]

20:00 Divadlo Akadémie umení: AniMak [autorská inscenácia]

utorok / 11.12.2018

16:00 Jonathan Leman & Rado Sloboda: O extrémizme [prednáška/diskusia]

18:00 Tomáš Rafa: Nový nacionalizmus v srdci Európy [film]

20:00 Európa dnes: (Nové) demokracie alebo post-demokracia? [panelová diskusia]

streda / 12.12.2018

15:00 Joseph Beuys: „Mystériá sa odohrávajú na hlavnej stanici” [prednáška/film]

18:00 Hrdinovia medzi nami v Banskej Bystrici (16) – Xenofóbia [film/diskusia]

20:00 Poznámky o slobode (slova) a cenzúre [scénické čítanie realizované v spolupráci s Literárnou baštou]

Všetky podujatia sa konajú v kultúrnom centre Záhrada. Viac informácií o festivale Embargo nájdete na jeho webovej stránke alebo na FB udalosti.

TS: Slavo Sochor

Pozri tiež

Nový festival Versus prinesie do Banskej Bystrice súčasnú poéziu 

V meste pod Urpínom sa v sobotu 28. októbra zíde desať osobností súčasnej slovenskej a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *