DEŇ AFRIKY V BANSKEJ BYSTRICI

V Centre Záhrada v Banskej Bystrici sa v piatok 15.mája oslavoval medzinárodný Deň Afriky. Návštevníci sa mohli zoznámiť s hudbou, tancom aj jedlami, ktorých pôvod je na africkom kontinente.  Na Slovensku sa Deň Afriky oslavovuje už po štvrtý raz. V Banskej Bystrici a Košiciach však premiérovo. Workshopy a tvorivé dielne pod vedením dobrovoľníkov, ktorí na africkom kontinente pôsobili pod organizáciami ako Slovenská katolícka charita či GLEN oslovili deti i dospelých. V diskusii vystúpil okrem hostí zo Slovenska aj Bernardin Kouhossounon z Beninu. Veľký záujem malých a neskôr i odvážnejších žien spôsobil tanečný workshop dancehallu lektorky a choreografky Aron Mitu Tesfaye, ktorá zožala veľký potlesk aj za svoje individuálne vystúpenie. Pri afrických rytmoch sme ostali aj so zoskupením Bakuruba, ktoré predviedlo rôzne netradičné hudobné nástroje, zaujímavé choreografie a na záver vtiahli do tanca a pohybu veľkú časť prítomných ľudí.

Podujatie už tradične pripravilo občianske združenie PDCS v spolupráci s Afričanmi žijúcimi na Slovensku, Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM), Nadáciou Ekopolis a Platformou MVRO v rámci Európskeho roka rozvoja.

Medzinárodný Deň Afriky sa oslavuje v deň výročia dnes už neexistujúcej Organizácie africkej jednoty, ktorá vznikla ako reakcia na koniec kolonizácie v Afrike. Jednota je aj hlavným motívom spoločného sviatku Afričanov a oslavy kontinentu so spoločnou minulosťou a nádejami. Snahou organizátorov je upozorniť na aktuálne témy, ako sú napríklad tolerancia, interkulturalita a migrácia, a cez ľudské príbehy upriamiť pozornosť na súvislosti v globalizovanom svete.

(mp)

 

 

 

Pozri tiež

V meste pod Urpínom sa bude konať tradičný vianočný trh s handmade výrobkami

S blížiacimi sa najkrajšími sviatkami v roku sa môžu Banskobystričania okrem vianočných trhov  na Námestí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *