DETVA: Učiteľ histórie vydal knihu o osudoch tamojších Židov

Publikáciu, ktorá mapuje život židovskej komunity v Detve od polovice 19. storočia až do ukončenia druhej svetovej vojny, predstavili v týchto dňoch v Kultúrnom centre v Detve. Jej autorom je tamojší učiteľ histórie Jozef Pavlov.

„Materiál som zhromažďoval niekoľko mesiacov a to jednak výskumom v regionálnych archívoch a tiež na stretnutiach s pamätníkmi v Detve,“ povedal pre TASR autor.

Kniha je rozdelená do troch kapitol. V prvej sa autor venuje všeobecnej charakteristike komunity v meste od príchodu prvých Židov v polovici 19. storočia. Ďalšia kapitola sa zameriava na skladbu židovských rodín počas nastávajúcich desaťročí až do roku 1945 a v poslednej kapitole sú zverejnené dochované dokumenty súvisiace so životom Židov v meste.

Podľa Pavlova najviac Židov, asi 150, žilo v Detve v 70. a 80. rokoch 19. storočia. Tesne pred druhou svetovou vojnou ich tam evidovali okolo 70. Počas transportov v rokoch 1942 a 1943 ich bolo odsunutých asi 90 percent. Posledných niekoľko rodín, ktoré sa zachránili, našlo ale smrť na konci vojny počas nacistických masakrov v Kremničke pri Banskej Bystrici.

Život židovskej komunity v Detve skúmali už pred piatimi rokmi tamojší gymnazisti. Výsledky ich ojedinelého výskumu sprístupnilo v roku 2010 Podpolianske múzeum v Detve.

tasr

Pozri tiež

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve si zachovávajú svoju kvalitu

Festival sa koná v Detve, ktorá je centrom folklórne živého regiónu, v prostredí prírodného amfiteátra, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *