Pozvánka: Podujatia v Banskej Bystrici a okolí

Andrea Chénier – 62. Banskobystrická hudobná jar

Národná 11, Banská Bystrica – Štátna opera

Opera v 4 dejstvách v talianskom jazyku so slovenskými titulkami

Štvordejstvová opera talianskeho verizmu Andrea Chénier patrí k vrcholom tvorby konca 19. storočia. Giordano vládol schopnosťou vytvoriť silnú dramatickú hudbu s intenzívnym citovým nábojom. Orchestrálna inštrumentácia hýri farbami a vokálne línie chytajú za srdce – aj preto toto dielo patrí k zlatému fondu svetovej opery, ku ktorému sa operné domy vracajú znovu a znovu. Libreto vytvorené L. Ilicom vzniklo bez literárnej predlohy, no je založené na živote reálnej historickej osobnosti francúzskeho básnika Andrého Chéniera. Práve prostredníctvom jeho pohnutého života sa diváci môžu preniesť do dynamickej doby Veľkej francúzskej revolúcie (1789). Témou opery je však viac ako politické udalosti tej doby, láska v čase spoločenských zmien: krehký a nepraktický básnik stojí uprostred drásavej revolučnej reality a napokon jej podľahne. Základom opery je teda kontrast: lyrická láska uprostred revolučného besnenia, lyrické kantilény Chéniera a Maddaleny sú v protiklade k vypätým ansámblovým scénam. Podstatou opery sú však ľahko zapamätateľné melódie a silný emotívny zážitok z hudby.

Premiéra opery je súčasťou programu 62. Banskobystrickej hudobnej jari.

 

Derniéra výstavy Peter Uchnár: plocha-priestor-príbeh

Námestie SNP 4, Banská Bystrica – Stredoslovenské múzeum – Thurzov dom

Autorská komentovaná prehliadka výstavy. Predaj korešpondenčného poštového lístka a súborného katalógu uznávaného umelca.

 

Beh Dolinkami Malatíny – 2.ročník

20. mája 2023,  Malatíny

Májové potulky mestom – za príbehmi lásky známych Bystričanov

21. mája 2023, 14:00 hod., Námestie SNP 1, Banská Bystrica – Obradná sieň

Naše potulky začnú tam, kde sa láska spečatí v obradnej sieni. Spolu so sprievodkyňou Lýdiou Búlikovou sa vyberieme do ulíc za príbehmi lásky. Čaká vás aj možnosť sa zapojiť do prehliadky.

Akvabatolárium

21. mája 2023, 10:00 hod., Skuteckého 14, Banská Bystrica – Bábkové divadlo na Rázcestí

Interaktívne predstavenie pre batoľatá a ich rodičov. Pokračovanie projektu Batolárium.

Pre všetkých, čo sú vo vode (plodovej) aj za vodou. Akvabatolárium ponúka možnosť, zúčastniť sa výpravy z kúpeľne až do mora, vďaka jednoduchej hre s vodou, zvukmi a predmetmi, ktoré s ňou bežne súvisia.

Leporelo

Príbeh o tradične-netradičnej, nádejnej a ambicióznej hereckej skupinke, počas nacvičovania jednej tragickej hry očami Daniela. Dej toho príbehu môže, ale aj nemusí byť skutočným príbehom. Viac sa dozviete ak prídete na predstavenie do malého štúdia AU. Tešíme sa na vás.

Olympijský festival detí mesta Banská Bystrica – 2. stupeň ZŠ

Jednou z ambícií Banskej Bystrice – Európskeho mesta športu je rozvoj športových aktivít detí a mládeže. V súlade s olympijskou myšlienkou, ktorá už po tisícročia rozvíja telo i ducha, posilňuje priateľstvá, súťaženie podľa pravidiel fair play, pomoc súperovi, či učí poznanie vážiť si všetkých ľudí. Cieľom Olympijského festivalu detí Mesta Banská Bystrica je formovanie trvalého vzťahu detí a mládeže k športu, zapojenie čo najväčšieho počtu žiakov do súťaží, spojenie športu s olympijskou výchovou na základe troch pilierov propagujúcich olympizmus, ktorými sú Pohyb, Vzdelávanie a Poznávanie.

Organizátorom Olympijského festivalu detí Mesta Banská Bystrica (ďalej len „OFDM“) je Mesto Banská Bystrica v spolupráci s Centrom voľného času Havranské 9, Centrum voľného času Junior, ZŠ Golianova 8, ZŠ Ďumbierska 17, ZŠ J.G. Tajovského, Gaštanová 12 a Olympijským klubom v Banskej Bystrici. OFDM sa zúčastňujú žiaci I. stupňa ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a žiaci II. stupňa základných škôl na území mesta.

 

3T tvorivé tvory

25. mája 2023, 18:00 hod., Kultúrny dom Selce

Zažite kopec humoru a zábavy. Do obce Selce pri Banskej Bystrici do Domu kultúry prichádza jedinečné predstavenie 3T tvorivé tvory.

Queen show – pocta legende

26. mája 2023, 19:00 hod., Cesta na štadión 28, Banská Bystrica – Športová hala na Štiavničkách

Strhujúca koncertná show.

Hudobno – tanečná show venovaná pocte legendárnemu spevákovi Freddiemu Mercurymu a skupine Queen. Osemnásť najznámejších hitov tejto slávnej britskej skupiny budú spolu na javisku interpretovať špičky slovenskej muzikálovej scény, ktorým budú sekundovať profesionálni tanečníci pôsobiaci u nás aj v zahraničí. Diváci budú mať možnosť počuť a vidieť originálne úpravy najväčších hitov skupiny Queen, efektívne choreografie rôznych tanečných žánrov v prevedení mladých muzikálových tanečníkov a samozrejme pútavú Lightshow s efektným scénickým vizuálom, ktorý dopĺňajú zábery zo živých vystúpení skupiny QUEEN na LED obrazovke.

Queen show bude mať okrem zábavného aj edukatívny charakter, nakoľko bude svojou jednoduchou dejovou línou, interakciou hercov s divákmi a dokrútkami zo zákulisia a koncertov skupiny Queen, mapovať súkromný a profesný život Freddieho Mercuryho.

 

Čardášová princezná /Emmerich Kálmán/ 

26.mája 2023, Štátna opera Banská Bystrica

Opereta v troch dejstvách na libreto Lea Steina bola najlepším a najznámejším dielom rakúsko- uhorského skladateľa. Za svoj úspech vďačí nesmrteľná opereta nielen úchvatnej hudbe, ale aj vtipnému libretu.

Mladé viedenské knieža Edwin sa zamiluje do hviezdy budapeštianskeho kabaretu. Sylva, ale odchádza na turné do spojených štátov a Edwin dostane povolávací rozkaz. Aby Edwin o lásku neprišiel, rozhodne sa ju požiadať o roku. V tomto momente začínajú peripetie a náhle zvratyv ľudských osudoch, typické pre kálmánovské dielka.

MDD Selce – Cesta rozprávkovým lesom

27. mája 2023 od 10,00 hod., Areál FK Selce

Kultúrno-športovo-školská komisia v spolupráci s Obecným úradom Selce pozýva naše detičky na program k ich sviatku MDD. 

Už sa blíži MDD – Deň detí – veľká oslava pre naše deti. Príďte na prechádzku rozprávkovým lesom a zasúťažiť si spolu s deťmi. Pre detičky budú pripravené aj skákacie hrady, maľovanie na tvár ale môžu sa vyblázniť aj na diskotéke s penou.

Ľupčiansky deň vidieka

27. mája 2023 od 9:00 do 21:00 hod., na farme Hiadlovský

Podujatie, ktoré vytvára dôraz na regionálnu gastronómiu, podporuje ukážky remesla, predaj výrobkov od farmárov a uchová miestne tradície a zvyky. Pre deti bude pripravený Stredoveký dvor, kde budú zdolávať hravou formou remeselné aktivity, zatancuje a zaspieva DFS Drienka a iné folklórne skupiny.

 

  1. Banskobystrická hudobná jar

29. mája 2023, 18.00 hod., Robotnícky dom, Robotnícka 3, Banská Bystrica

Koncert popredného slovenského komorného zoskupenia pripravený v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom v Banskej Bystrici.

SLOVENSKÝ KOMORNÝ ORCHESTER vznikol na jeseň roku 1960 na pôde Slovenskej filharmónie. Pri jeho zrode stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930 – 2000). Od svojho založenia bol jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti klasickej hudby na Slovensku. Pod vedením majstra Warchala sa sformoval na popredného predstaviteľa slovenského interpretačného umenia v zahraničí. V roku 2001 prevzal vedenie orchestra Ewald DanePredpredaj vstupeniek: Umelecká kaviareň U BOTHÁRA, Dolná 35, Banská Bystrica.

 

 

Divadlo na konci sveta

30. mája 2023, 19:00 hod., Skuteckého 14, Banská Bystrica

Premiéra tejto inscenácie sa mala konať v decembri 2020. Pri príležitosti 60. výročia vzniku bábkového divadla v Banskej Bystrici. Nestalo sa. Kvôli pandémii. Na počiatku skúškového obdobia sme sa sústredili na – pre nás všetkých nečakanú – pandémiu a na to čo vyvoláva. Postupom času, počas rôznych vĺn choroby a reakcií na chorobu, sme sa začali venovať aj iným témam, ktoré sú prepojené s touto situáciou. Akú úlohu má dnes divadlo? Prežije toto obdobie? Akí a aké budeme „potom“? Zmeníme sa? Zmení sa niečo?… Uvažovali sme o našej tvorbe, o výročí… A tak sa stalo, že ku pandémii pribudli rozprávky. Nachádzame sa v bábkovom divadle, ktoré je roky stereotypne spojené s rozprávkami, prijali sme tento fakt ako východisko tvorby pre dospelých. Rozhodli sme sa na rozprávky pozrieť inak, z inej strany. Oslovili sme slovenských autorov a slovenské autorky z rôznych profesijných oblastí, s odlišnými rukopismi a charaktermi a ponúkli im možnosť, napísať klasickú rozprávku neklasicky, po svojom, s využitím akýchkoľvek štylistických a literárnych prostriedkov na pozadí súčasnej nie ľahkej kovidovej situácie. Aby sme sa znovu videli s divákmi, aby sme sa znovu našli a cítili. Ako bolo povedané v jednej básni, kým sme tu, máme to stále ľahké, len o čosi neskôr to bude jasné. (Iveta Škripková).

RED.

Pozri tiež

Súťaž o virtuálne okuliare

Výstava Od telegrafu k internetu sa snaží ukázať obrovský šok v komunikačnej technológii ľudstva. Zatiaľ čo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *