DIVADLÁ SA SPOJA PRESNE O 19.00 HODINE, KEĎ VO VŠETKÝCH NARAZ ZAZNIE SPOLOČNÝ POTLESK

Divadlo spojí v tretiu novembrovú sobotu (21.11.) celé Slovensko. Noc divadiel 2015 po šiestykrát otvorí návštevníkom dokorán divadlá a kultúrne centrá. Ponúkne výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými protagonistami, ako aj nové netradičné zážitky. 

Nezapadli ste?, pýtajú sa plagáty a propagačné materiály celoslovenského podujatia Noc divadiel 2015. Motto šiesteho ročníka noci otvorených divadiel a zážitkov je adresované všetkým priaznivcom divadla a netradičných zážitkov, ktorí v sobotu 21. novembra určite nezapadnú. Držať na výslní ich budú nielen divadelné reflektory, ale najmä pestrý a interaktívny program pre deti aj dospelých.

Noc divadiel v BDNR

Vzhľadom na podobné okolnosti, s ktorými sa Bábkové divadlo na Rázcestí a Divadlo Štúdio tanca museli v posledných mesiacoch vysporiadať, rozhodli sa tvorcovia a tvorkyne obidvoch divadiel, pripraviť spoločnú prezentáciu.

Projekt ČO JE DEKADENTNÉ? je dvojdielna, multižánrová performance, na ktorej sa budú podieľať celé umelecké súbory BDNR a DŠT. Inšpiráciou k jej vzniku je jazyk diskusných fór, sprevádzajúcich letnú „kauzu“ Divadla Štúdio tanca a jesennú „kauzu“ BDNR.

Prvá časť projektu sa uskutoční v Bábkovom divadle na Rázcestí o 19.00 hod. BDNR sa tak stane záchytným bodom, v ktorom návštevníci/čky zažijú avizovaný spoločný potlesk. Haló, pán Štúr, vidíte akí sme? Prvou časťou projektu posielame odkaz Ľudovítovi Štúrovi, akúsi reflexiu po 200 rokoch. Hlas ľudu prekročil mieru, o ktorú tak zápalisto a neúnavne bojoval. Bojoval za kultúru a kultúrnosť nášho národa, dal nám uzákonený jazyk, ktorý je prostriedkom národného sebavyjadrenia… a my sa ním veru vyjadrujeme. My všetci sme hlas ľudu a podieľame sa na verejnej mienke. Aká je? Verejná mienka, kultúra nášho národa, kultúrnosť v nás všetkých…

V Divadle Štúdio tanca performance pokračuje o 22.00 hod.


Filozofia Noci divadiel

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie paralelne až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy, kultúrne inštitúty a kluby otvoria dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom a inšpirácii. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. V súčasnosti sa Noc divadiel pravidelne uskutočňuje v 11 krajinách Európy. Možnosť prezentovať divadelný program inak ako v každodennej rutine spája každoročne stovky divadiel a tisícky divákov.

ts BDNR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *