Etiópia očami Eda Gensereka v Thurzovom dome

Vo štvrtok 9. apríla sa uskutočnila v Thurzovom dome vernisáž výstavy fotografií úspešného slovenského fotografa Eduarda Gensereka z potuliek po Etiópii.

Etiópia je vnútrozemský štát nachádzajúci sa vo východnej Afrike, patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Poľnohospodárstvo je silno závislé na podnebí a v pomere k rozvinutým štátom málo modernizované. Priemysel je nevyvinutý a služby nepríliš kvalitné. Dosiaľ zlý stav infraštruktúry sa vďaka vládnym investíciam postupne zlepšuje, no krajina je aj napriek tomu závislá na zahraničnej pomoci. Okrem islamského náboženstva je tu veľmi silno rozvinuté kresťanstvo, najmä na severe krajiny, ktoré prijali aksumskí vládcovia už vo 4. storočí.

„Etiópia je nesmierne zaujímavá krajina. Najväčším zážitkom pre mňa boli práve rituálne súboje Saginay, ktoré v minulosti slúžili na „vyrovnávanie si účtov“ medzi členmi kmeňov. Táto tradícia sa uchovala dodnes, ale už má charakter akejsi športovej či spoločenskej udalosti,“ doplnil autor.

Eduard Genserek sa fotografii venuje od detstva, základ jeho tvorby tvorí najmä reportážna fotografia, dokument a portréty. Vďaka fotografii precestoval celé Slovensko ale aj veľký kus sveta. V minulom roku vydal tiež publikáciu o Banskej Bystrici. Za sériu fotografií zachytávajúcich rituálne súboje Saginay počas svojej návštevy Etiópie získal aj cenu Slovak Press Photo.

„Je to dlhodobejší projekt. Bol som v Etiópii prvýkrát minulý rok, teraz v januári som ju navštívil opäť a táto výstava je výberom fotografií z oboch ciest. Už teraz plánujem ďalšiu cestu a v budúcom roku vyjde publikácia o Etiópii. Samozrejme pozývam všetkých na výstavu a verím, že sa návštevníkom bude páčiť,“ doplnil Edo Genserek.

Výstavu si môžete pozrieť v Stredoslovenskom múzeu, v Thurzovom dome na Námestí SNP do 3. mája 2015, zároveň prebieha aj výstava prác detí z detského domova v Keni pod názvom Keňa očami detí.

(pef)

Pozri tiež

Vesmírne divadlo v kaštieli

Milovníci vesmíru a detskej kreativity si prídu na svoje v Stredoslovenskom múzeu vďaka vesmírnemu výtvarnému divadlu. Priestory …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *