Europa SC sa svojim programom postará o zmysluplný koniec septembra

Najväčšie banskobystrické nákupné a voľnočasové centrum prináša v tieto dni sériu hodnotných podujatí pre malých aj veľkých. Koniec septembra zaujme najmä ekologicky a zodpovedne zmýšľajúcich, ale aj nadšencov bádania.

ESC EKOTOPFILM 2023 a Európska noc výskumníkov patria medzi mnohé aktivity, ktorými sa Europa SC približuje témam ekológie, udržateľnosti a vede.

Podujatia, ktorými mesiac september vrcholí, sú primárne venované vedomému návštevníkovi, ktorý sa dnes už viac zaujíma o ekologickú budúcnosť našej planéty. Na svoje si v tieto dni u nás prídu aj nadšenci vedy a výskumu.

,,September je nielen mesiacom, kedy mnohým začína škola a s ňou spojené vzdelávanie či rozvojové krúžky, je symbolickým mesiacom, kedy sa vzdelávaniu chtivým mladým ľuďom otvárajú dvere pre nespočetne veľa otázok. Veríme, že množstvo z nich bude zodpovedaných aj prostredníctvom podujatí, ktoré sme si pre verejnosť pripravili”,

uvádza Romana Dorotovičová, Marketing Coordinator Europa SC.

Týždeň v Europa SC štartuje obľúbeným podujatím EKOTOPFILM 2023. Festival filmov o trvalo udržateľnom rozvoji sa opäť usídlil práve v priestoroch Europa SC, a prebieha od pondelka 25. septembra. Populárny formát  a zároveň najstarší filmový festival medzinárodného charakteru, EKOTOPFILM – ENVIROFILM, oslavuje tento rok neuveriteľných 50 rokov! V rámci tohto výnimočného ročníka majú diváci možnosť objaviť svetové filmové premiéry, vychutnať si zahraničných hostí či dokonca krátky film vytvorený umelou inteligenciou. Jubilejný ročník sa nesie v znamení motta “zachráňme originál”, pretože živé originály živočíchov a rastlín potrebujú našu okamžitú pomoc a vedomú zmenu správania.

Na festivale sa bude v dňoch 25. až 29. septembra 2023 premietať niekoľko svetových a vyše 40 slovenských premiér. Diváci budú mať možnosť zhliadnuť aj zahraničný film Život na ostrove Mohéli, ktorý má však slovenského režiséra Martina Kováča. Vstup na festival a všetky jeho sprievodné akcie je zdarma. Viac informácií o festivale sumarizuje web www.ekotopfilm.sk a sociálne siete EKOTOPFILM.

Druhým, rovnako pútavým podujatím je jedinečný festival vedy – Európska noc výskumníkov, ktorý sa uskutoční v priestoroch centra už 29. septembra. Europa SC je súčasťou unikátneho podujatia, ktoré sa každoročne koná v jeden deň v rámci viacerých krajín Európy. Tento ročník podporilo viac ako 25 zapojených krajín a 300 miest. Celodenný program ponúkne inšpiratívne vedecké prezentácie, diskusie, interakcie s vedcami a inovátormi, ako aj atraktívny program.

Podujatie má za cieľ interaktívnym spôsobom šíriť vedecké poznatky a objavy širokej verejnosti a poukázať tak na formy, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život. Tento ročník sa okrem iných tém venuje práve dvom hlavným a v spoločnosti tiež veľmi populárnym témam – vode a umelej inteligencii. Ich výzvam, prínosom ale aj rizikám. Realizátori si uvedomujú dôležitosť prístupu vedy a jej objavov aj k radom verejnosti. Aby mohli vedecké objavy dosiahnuť svoj účinok, musia byť nutne prístupné a zrozumiteľné pre všetkých. Dialóg a diskusia pomáha budovať kritické myslenie a vysoko cennú schopnosť posudzovať informácie s rozumným pohľadom. Naopak, popularizácia vedy pomáha odstrániť mýty a ľuďom ponúka možnosť zbaviť sa predsudkov a lepšie porozumieť svetu okolo seba.

Europa Shopping Center tak s úvodom školského roka otvára brány zmysluplným témam, ktoré stoja za zamyslenie. Prijmite pozvanie na tieto osvetovo-edukačné podujatia a staňte sa súčasťou komunity, ktorú sa aj touto formou centrum snaží vytvárať. Ekológia a trvalá udržateľnosť sú jedny zo základných hodnôt centra, čo sa snaží pretaviť aj do praktickej roviny, vo forme modernizácie a zvyšovania efektívnosti svojich prevádzok, a rovnako tak ponukou zmysluplných aktivít pre svojich návštevníkov.

 Europa SC, Anna Jadušová

Pozri tiež

Banská Bystrica získala titul ENVIROMESTO 2023

Prírode blízke hospodárenie v mestských lesoch, energetické zhodnocovanie zeleného odpadu, mozaikovité kosenie trávnikov, zelené strechy, budovanie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *