Febiofest opäť priniesol to najlepšie zo súčasnej filmovej tvorby aj do Banskej Bystrice

Aj Banskobystričania si môžu v týchto dňoch pozrieť prehliadku filmov 22. ročníka medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Ten prebieha od pondelka 13. apríla do štvrtku 16. apríla vo Filmovom klube v Múzeu SNP.

Banskobystrickú časť festivalu otvoril maďarsko-slovenský moderný western Mirage v hlavnej úlohe s hollywoodskym hercom Isaachomde Bankolé, včera si mohli diváci vychutnať film Martina Štrbu Vlna vs. breh o fotografoch tzv. „Slovenskej novej vlny“ a slovenský hraný film Socialistický Zombie Mord (SZM).

Na stredu 15. apríla si organizátori pre divákov pripravili strihový dokument Povstanie. Slovensko 1939 – 1945, ktorý rozpráva príbeh Slovenska v rokoch druhej svetovej vojny a podrobne dokumentuje všetky dôležité kapitoly historického vývoja a český príbeh silnej mladej matky, ktorá sa odmieta zmieriť s nepriaznivým spoločenským statusom s názvom Cesta ven. Tá mala premiéru v rámci tohtoročnej prestížnej prehliadky nezávislých filmov na MFF v Cannes. Pre českú kinematografiu je výber Cesty ven na festival v Cannes obrovským úspechom, na ktorý sa čakalo celých 16 rokov.

Program 22. ročníka festivalu zavŕšia vo štvrtok 16. apríla dva filmy z dielne kultového slovenského režiséra Pavla Barabáša Žiť pre vášeň a Suri. Svoju účasť dnes potvrdil aj Pavol Barabáš a tak sa môžu diváci tešiť po premietaní aj na diskusiu s ním.

(pef)

Pozri tiež

Febiofest predstaví filmové novinky aj v Banskej Bystrici

Necelý týždeň po svojej bratislavskej časti predstaví Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest to najlepšie zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *