Febiofest prinesie v slovenskej predpremiére oscarových nominantov

Oscarových nominantov aj snímky ocenené na festivale v Cannes ponúkne Medzinárodný festival klubových filmov Febiofest 2016. Filmový maratón sa v Bratislave rozbehne od 17. do 23. marca. Výber z 23. ročníka poputuje do kinosál deviatich slovenských miest (31. 3. – 16. 4.).

S nomináciou na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film mieri na Febiofest francúzsky film Mustang tureckej režisérky Deniz Gamze Ergüven. Sleduje päticu sestier, žijúcich v dedine severného Turecka, ležiacej tisíc kilometrov od Istanbulu a storočie od akéhokoľvek poňatia o ženských právach. Domnelá nemorálnosť dievčenskej hry vyvolá škandál s nečakanými následkami. Domov sa postupne mení na väznicu, školské hodiny nahrádzajú domáce práce a detské časy miznú s prípravami na svadbu. Snímka získala cenu LUX od Európskeho parlamentu, v svetovej premiére ju uviedol festival v Cannes a na konte má aj nomináciu na Zlaté glóbusy.

Febiofest ponúkne aj ďalšieho nominanta na zlatú sošku – drámu Boj, s ktorou po filmoch Hon či Únos prichádza majster tichého napätia, dánsky filmár Tobias Lindholm. Jeho Boj si hneď po svetovej premiére na festivale v Benátkach vyslúžil ovácie. Vypovedá príbeh dánskeho vojaka bojujúceho v Afganistane proti Talibanu, ktorého ozajstný boj sa začína až po návrate domov z vojnovej zóny.

Na konte s národnou nomináciou na Oscara sa festivalovým divákom po prvý raz na slovenskom kinoplátne predstaví islandský film Barani režiséra Grímura Hákonarsona. Nechýba mu nič, čo majú fanúšikovia islandských filmov radi – surové prostredie, irónia a absurdný humor, umne využitý v žánri drámy. Film o bratskom pute, ktoré zostáva aj po desiatkach rokov vzájomných nezhôd silné, získal na festivale v Cannes Cenu UnCertain Regard a patrí mu aj ocenenie z festivalov v Thessalonikách a v Solúne.

V programe MFFK Febiofest je aj ďalšia snímka ocenená v Cannes – Poklad, ktorú natočil režisér Corneliu Porumboiu. Podľa amerického filmového denníka Hollywood Reporter týmto filmom režisér definitívne potvrdil svoju rolu „vtipkára rumunskej novej vlny“. Komorná komédia o hľadaní zakopaného pokladu v babičkinej záhrade nesie odkazy tvorivej skupiny Forman-Passer-Papoušek zo 60. rokov.

Počas siedmich festivalových dní bratislavského Febiofestu sa divákom predstaví vyše stovka snímok v sekciách V strede Európy, Slovenská filmová krajina, Klubový film dnes, Klubový Jukebox, Zrkadlo minulosti, Novinky ASFK, Osobnosti klubového filmu, Filmový kabinet deťom, Kino-Ikon Plus. Novinkou v programe bude špeciálna sekcia Experimental.

Do konca februára si môžu filmoví priaznivci zakúpiť v predpredaji cez www.inviton.sk a vo festivalových kinách v Bratislave zľavnený Febiopas, ktorý im umožní desať voľných vstupov na akékoľvek festivalové projekcie v Bratislave. Výber filmov z bratislavskej časti Febiofestu poputuje do Trenčína, Košíc, Banskej Bystrice, Kežmarku, Prešova, Martina, Prievidze, Trnavy a Levíc. Informovala PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková.

Zdroj a foto : tasr

Pozri tiež

Febiofest predstaví filmové novinky aj v Banskej Bystrici

Necelý týždeň po svojej bratislavskej časti predstaví Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest to najlepšie zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *