Festival Literárna Banská Bystrica opäť otvára brány kultúre

ŠVK – Literárne a hudobné múzeum pozýva všetkých priaznivcov kultúry do mesta! Posledný týždeň marca – mesiaca knihy bude symbolicky patriť literatúre a kultúre Banskej Bystrice.

V dňoch 25. – 29. 3. bude prebiehať už XXIII. ročník festivalu Literárna Banská Bystrica, ktorý vznikol na pamiatku spisovateľa a banskobystrického rodáka Mikuláša Kováča.

Prípravou podujatí sa do festivalu už tradične zapojili rôzne inštitúcie – okrem Literárneho a hudobného múzea aj Verejná knižnica Mikuláša Kováča, Bábkové divadlo Na rázcestí, Gymnázium Mikuláša Kováča, ak aj množstvo ďalších partnerov.

Mikuláš Kováč (1934 – 1992) bol slovenský spisovateľ a publicista, ktorý v Banskej Bystrici strávil väčšinu svojho života. Jeho prvé básnické dielo, zbierka básní Zem pod nohami, vyšlo už v roku 1960. Kováč v zbierke odsúdil hrôzy vojny a ich dopad na ľudskú dušu; v ďalších dielach k tejto téme pridal ešte motívy rodného kraja a Banskej Bystrice. Okrem poézie sa však venoval aj tvorbe pre deti – vytvoril bábkovú hru Gašparko a strašní zbojníci (1971), no známa je aj jeho zbierka humoristických poviedok zo života školákov v Banskej Bystrici Paneláci dobrí vtáci (1985). Napísal taktiež literárny scenár pre Jakubiskov film Postav dom, zasaď strom (1979).

Festival Literárna Banská Bystrica si pamiatku spisovateľa pripomenie podujatiami rôzneho typu.

Pondelok (25. 3.) odštartuje festival besedou s dcérou Mikuláša Kováča, pani Danou Bugáňovou. Poobedie zas bude patriť stretnutiu s Mariánom Peckom, režisérom, scenáristom a súčasným umeleckým šéfom Bábkového divadla Na rázcestí (BDNR).

Utorok (26. 3.) bude pokračovať besedou so spisovateľkou Zuzanou Kubašákovou a literárno-hudobným pásmom z tvorby banskobystrických autorov. Večer zavŕši predstavenie v BDNR s názvom T. V. Recepty, ktoré je venované životu a práci Terézie Vansovej a Jána Vansu z Fortničky.

V stredu (27. 3.) bude dopoludnie venované umeleckej súťaži v interpretácii literárneho textu a vlastnej tvorbe Kováčova Bystrica. Návštevníci môžu využiť príležitosť na stretnutie s básnikom Miroslavom Kapustom a večer BDNR opäť pripravilo predstavenie – Európa v korešpondencii. Divadelné randevú s osobnosťami európskej minulosti sľubuje intímne, verejné, ľúbostné i tajomné spovede duší, ktorých osudy prenikli až do našej súčasnosti.

Vo štvrtok (28. 3.) si Mikuláša Kováča opäť pripomenieme – poeticko-hudobným pásmom Pod slnkom. Poobedie bude patriť Burze literárnych talentov.

Piatok (29. 3.) zavŕši festival podujatie Kováči umenia, ktoré predstaví banskobystrických umelcov a ich diela. Večer a noc budú už tradične patriť Noci s Andersenom, ktorá je venovaná mladým čitateľom.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

TS Literárne a hudobné múzeum, Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici, Jozefa Pevčíková, foto red.

Pozri tiež

Začína Týždeň slovenských knižníc a Literárna Banská Bystrica

Týždeň slovenských knižníc a Literárnu Banskú Bystricu organizuje Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s Verejnou knižnicou Mikuláša …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *