Festival židovskej hudobnej kultúry Chaviva spojil opäť Banskú Bystricu a Zvolen

V predvečer pamätného Dňa obetí holokaustu a rasového násilia sa v Banskej Bystrici začal Medzinárodný festival židovskej hudobnej kultúry pod názvom Chaviva.

Festival je nositeľom mena hrdinky z Izraelu a rodáčky, čestnej občianky mesta Banská Bystrica Chavivy Reik. Ako účastníčka protifašistického odboja SNP pomáhala židovským utečencom na povstaleckom území organizovať odvoz židovských detí do Palestíny. Neskôr ju zajali v Pohronskom Bukovci, stalo sa tak 31.10.1944 a po vypočúvaní a krutom mučení bola spolu s ostatnými zajatými popravená v protitankovom zákope za Kremničkou.

 Prvý festivalový deň otvorili v utorok (8.9.) v Záhrade Chavivy Reik a na pódiu v areáli Múzea SNP sa potom striedali viacerí medzinárodní interpreti židovskej hudby. Skupina RUACH z Maďarska priniesla odkaz stredoeurópskej klezmer a jidish hudby obohatenej o balkánske a turecko-arabské rytmické prvky.

 So širokým repertoárom piesní a modlitieb v jazyku sefardskom, ivrit a hebrejskom vystúpila slovenská multižánrová speváčka Jana Orlická, ktorú sprevádzal jazzový kontrabasista a skladateľ Petr Kořínek, akordeonista a jazzový trubkár zo skupiny Čechomor Radek Pobořil a newyorský perkusionista, skladateľ Hearn Gadbois, niektoré piesne obohatila svojim tancom aj Rena Milgrom.

 Na záver večera vystúpila izraelská speváčka, akordeonistka a vedkyňa v oblasti východoeurópskeho folklórneho odkazu Olga Mieleszczuk. Návštevníci festivalu mali možnosť absolvovať aj nočnú prehliadku židovskou históriou Banskej Bystrice.

 Dnes sa festival presunul do Zvolena, kde sa o 10.00 h začalo pietnym aktom na židovskom cintoríne a čítaním 70 mien obetí, ktoré sú uložené v masovom hrobe. Nasledovala konferencia s historikmi na tému holokaust spojená s premietaním dokumentárneho filmu režisérky Anny Gruskovej o živote Chavivy Reik.  Podujatie o 18.00 h na zvolenskom námestí ukončí kapela Pressburger Klezmer Band.

Festival organizuje v oboch mestách občianske združenie Európska kultúra s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave a Múzeom SNP v Banskej Bystrici.

tasr,mp

Pozri tiež

Mesto má zámer obnoviť pamätník v Kremničke

Po obnove vojnových hrobov v Majeri chce samospráva venovať zvýšenú pozornosť aj ďalším pietnym miestam. Pri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *