FOTO: Ars Poetica Neosoliensis odštartovala svoj piaty ročník

Poeticko-hudobný cyklus Ars Poetica Neosoliensis sa stal neoddeliteľnou súčasťou Banskobystrického kultúrneho leta. Prvé podujatie jubilejnej piatej sezóny bolo venované Roku Ľudovíta Štúra a uskutočnilo sa vo štvrtok 25. júna 2015 na terase Fórum Café priamo pred katedrálou na Námestí SNP.

Opäť sa predstavili známi aj menej známi básnici nielen z Banskej Bystrice. Pozvanie prijala rodáčka z Topoľčian Gabriela Grznárová, či len 16-ročná talentovaná konzervatoristka Hanka Launerová, ktorá už teraz získava mnohé ocenenia za literárnu tvorbu. O slovo sa postaral aj Igor Grosmann a samozrejme Miroslav Kapusta. Keďže prvá tohtoročná Ars Poetica Neosoliensis bola venovaná Roku Ľudovíta Štúra, nemohol chýbať ani známy herec, divadelný pedagóg a znalec Štúrovho života a diela Juraj Sarvaš. Ten pôsobí v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, kde tento rok uviedol pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra autorskú inscenáciu Orol tatranský. O hudbu sa postaral Igor Šimeg a svojou výtvarnou tvorbou zaujala aj náhodných okoloidúcich Lenka Simanová z Brezna, ktorá sa venuje enkaustike – maľbe horúcim voskom.

Zámerom organizátora, banskobystrického básnika Miroslava Kapustu, bolo vytvoriť otvorené podujatie a predstaviť básnikov priamo na ulici. Ako sám vraví, niektorí diváci prídu cielene, iní sa pristavia a aj takýmto spôsobom chce viesť ľuďom ku kultúre.  Počas štyroch ročníkov sa uskutočnilo 40 podujatí, na ktorých sa predstavilo 172 poetov, básnikov, hudobníkov a výtvarníkov a z Ars Poetica Neosoliensis sa stalo celoslovenské podujatie.

Druhý cyklus sa uskutoční vo štvrtok 16. júla 2015 a divákom sa predstavia napríklad trnavský dramatik, aforista a básnik Benjamín Škreko, mladá talentovaná Banskobystričanka, členka Generácie Nula, Janka Olejová a banskobystrická rocková kapela 220 voltov.

(pef)

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Jeden komentár

  1. Perfektné,ľúbivé a neopakovateľné.
    Pokračovanie 16. júla 2015!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *