FOTO: Banícka vizitácia sa skončila predčasne kvôli búrke

Banská Bystrica hostila uplynulý víkend ôsme stretnutie banských miest a obcí a v sobotu (25. júla) privítala na Námestí SNP synov Márie Terézie, korunovaných princov Jozefa II. a Leopolda v dobovej ukážke.

Program sa mal pôvodne začať v podvečerných hodinách, no kvôli nepriaznivej predpovedi počasia organizátori ešte v piatok neskoro večer presunuli podujatie na sobotné dopoludnie. S malým meškaním sa pred pol 12. vybral z Huštáku veľkolepý sprievod viac ako 600 baníkov na Námestie SNP. V sprievode bolo vidieť zástupcov baníckych cechov zo známych slovenských banských miest ale aj z Českej republiky či Poľska.

Hlavný program na Námestí SNP otvorila banícka hymna, príhovory primátora Jána Noska a hostí a predstavenie Divadla na Vysokej Nohe Štyri živly. Vtedy sa už však začalo nad Banskou Bystricou blýskať a tak bol program z bezpečnostných dôvodov prerušený. Medzitým ešte primátor vo foyer historickej radnice dekoroval zástavy baníckych spolkov a po krátkom daždi sme ešte mohli vidieť rýchlejšiu verziu dobovej rekonštrukcie príchodu synov panovníčky Márie Terézie, Jozefa II. a jeho brata Leopolda, ktorí pred 251 rokmi zavítali do medenej Bystrice, a potom už banskobystrické námestie zaliala voda. Plánované vystúpenie vokálneho tria La Gioia bolo preto zrušené.

Počasie bohužiaľ tomuto zaujímavému podujatiu neprialo a kvôli zmene času konania nebolo na námestí príliš veľa divákov, no ako to na Námestí SNP včera vyzeralo sa môžete pozrieť aspoň v našej fotogalérii.

(pef)

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *