FOTO: Posledná rozlúčka s princom Bajaja

V stredu 6. júla 2015 sme sa naposledy rozlúčili s výnimočným hercom a človekom, ktorý stvárnil nezabudnuteľné úlohy princa Bajaja či Adama Šangalu, Ivanom Palúchom. Posledná rozlúčka sa konala vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici.

Ivan Palúch zomrel náhle 3. júla 2015 vo veku 75 rokov v martinskej nemocnici po tom, čo bol hospitalizovaný s nálezom na pľúcach. Rozlúčiť sa s ním okrem najbližších prišli stovky ľudí, vrátane jeho hereckých kolegov Lubomíra Pauloviča, Božidary Turzonovovej, Evy Večerovej a ďalších. Omšu celebroval generálny vikár Banskobystrickej diecézy Branislav Koppala. Ivan Palúch spočinul v hrobe pri hornej bráne rímskokatolíckeho cintorína.

„Bol to jeden skvelý, úžasný človek, ktorý bol podľa mňa nedocenený, pretože ako filmový herec bol jedinečný a nenahraditeľný,“ spomínala herečka Eva Večerová.

„Keď sme nakrúcali spolu Nočných jazdcov, tak z nás jazdil najlepšie, pritom takmer nevidel. Krásne išiel po pamäti,“ spomínal s úsmevom jeho herecký kolega Lubomír Paulovič.

Ivan Palúch oslávil 75 rokov 20. júna. V domácom prostredí ho preslávila hlavná úloha v trojdielnom historickom filme Adam Šangala (1972) či filmová rozprávka Princ Bajaja (1971). V zahraničí sa výrazne zviditeľnil napríklad v snímke Čoskoro bude koniec sveta (1969), kde si zahral po boku slávnej francúzskej herečky Annie Girardotovej. V 70. rokoch 20. storočia sa Palúch ocitol v nemilosti komunistického režimu, keď verejne proklamoval svoj nesúhlas s príchodom vojsk Varšavskej zmluvy do republiky. Výsledkom bol zákaz filmovania a účinkovania na divadelných doskách. Jeho posledným filmom bola Legenda o lietajúcom Cypriánovi a diváci ho mohli vidieť aj v seriáli Burlívé víno.

(pef)

Pozri tiež

Diskusie o otvorenom vládnutí v Banskej Bystrici pokračujú  

Pre samosprávu je dôležité, aby sa Banskobystričanky a Banskobystričania zúčastňovali na rozhodovaní o veciach verejných, a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *