FOTO: Slančíkovci krstili nové CD, opäť tak trochu po svojom

Ľudová hudba Slančíkovci vydala pred pár týždňami svoje druhé CD s názvom Po našom, na ktorom opäť nájdeme aj zaujímavé aranžmány známych piesní.

V komornej sále Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici sa pri tejto príležitosti uskutočnil v stredu 28. októbra 2015 koncert spojený s krstom. A keď už krstili, rozhodli sa pokrstiť hneď aj prvé CD Len si tak hráme, na ktorého krst vraj doteraz akosi nebol čas. Na oboch CD nájdeme známe slovenské piesne z regiónov, ale aj zaujímavé úpravy známych rockových a popových piesní, či filmových melódií.

Ako vznikol nápad spojiť zdanlivo nespojiteľné – popovú či rockovú hudbu s hrou na tradičných ľudových nástrojoch sme sa opýtali akordeonistu ĽH Slančíkovci Stanislava Snopka.

„Nápad vznikol spontánne a presne tak vzniká aj výber piesní. Často na podnet samotných ľudí na koncertoch, zábavách, či svadbách. Prečo to robíme a aj naďalej robiť chceme je, že takýmito netradičnými úpravami piesní sa snažíme ukázať aj generácii mladých ľudí, ktorá často folklór podceňuje, krásu našej kultúry a že aj na našich „obyčajných“ nástrojoch to dokážeme zahrať. Ľudia sú úpravami očarení a reakcie sú veľmi pozitívne,“ hovorí Stanislav Snopko.

Na novom CD tak okrem ľudových a zábavových piesní nájdete napríklad filmový motív z Gréka Zorbu, Čerešne, či kultové piesne Hallelujah a I will always love you v podaní veľkého speváckeho talentu súčasnosti Veroniky Vážanovej. Za zmienku stoja aj zaujímavé kúsky z prvého CD – melódie z filmu Perinbaba, Nothing Else Matters od skupiny Metallica, či piesne od Michaela Jacksona.

Vypredaná sála tlieskala, výskala a aj si zaspievala. Krstnými otcami boli páni Ľudovít Zboja a Daniel Host a medzi účinkujúcimi sa objavili Mária Olejníková, Peter Šipula, Andrej Turčin a bratia Bošeľovci a zábava pokračovala do neskorého večera. Veď Slančíkovci sa postarali tak, ako sa patrí. nechýbalo šampanské, oravské korbáčiky a iné dobroty a „pod rukou“ sa dalo zohnať aj čosi ostrejšie.

„Koncert a krst bol perfektný, slová od krstných otcov úprimne a najmä povzbudzujúce do ďalšej činnosti,“ zhodnotil večer Stanislav Snopko.

Ľudová hudba spolu hrá od roku 2001, vtedy ešte ako členovia ľudovej hudby Folklórneho súboru Urpín, s ktorým spolupracujú aj v súčasnosti. Za svoju 14-ročnú viac ako 1000 akcií a vystúpení s FS Urpín, FSk Priechoďan, FSk Telgárt, FSk Šumiačan, DFS Matičiarik či už na Slovensku alebo napríklad v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Grécku, Rakúsku, Izraeli, Českej republike a ďalších krajinách.

(pef), foto: SOS BB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *