Foto: Slovenský Deň kroja

V sobotu 1. septembra sa v meste pod Urpínom uskutočnil šiesty ročník  tradičného podujatia SLOVENSKÝ DEŇ KROJA na banskobystrickom Námestí SNP. Mesto pod Urpínom ožilo slovenskými tradíciami a folklórom.  

Hlavnou témou tohtoročného Slovenského dňa kroja bolo ako príroda formovala a ovplyvňovala náš život. Človek sa prostrediu v ktorom žil prispôsoboval a čerpal z neho. To formovalo i odev, zvyky, tradície, remeslo a životný štýl daného regiónu. Slovenský folklór formovaný prírodou, sa pravidelne napája zo svojich bohatých tradícií. Hlavnými motívmi sú každodenná drina, príroda, ale i sviatočné udalosti.
Náladu citlivej slovenskej duše tiež odzrkadľovali i piesne smútku, pijacké piesne, či piesne pri tanci.

Hlavnou myšlienkou projektu SLOVENSKÝ DEŇ KROJA bolo priblíženie slovenského ľudového umenia mladej generácii, aby bola hrdá na svojich predkov a ich kultúrno-spoločenské dedičstvo.  Na podujatí sa predstavili asi tri desiatky folklórnych súborov, skupín a sólistov a približne 840 jednotlivcov.   Svoje umenie  prišli odprezentovať folklórne súbory  FZ Pohronec, FSK Šuňava, FSK Praslica Kozárovce, FS Oravan, FS Očovan, Folklórny súbor Vatra, FS Goral, FSK Javorník – Lúky pod Makytou, FS Urpín, FSk Krivín, Folklórne združenie  Stráne Važec, FS Magurka, FS Račan a mnohé ďalšie…

Slávnostné otvorenie podujatia bolo o 12-tej hodine. Počas návštev po regiónoch vznikli krásne fotografie, ktoré sú súčasťou výnimočného kalendára venovaného práve Slovenskému dňu kroja 2024. Kalendár pokrstili  vodou z Hrona, ktorá poslúžila ako to správne „médium“ Mária Reháková, spolu s Erikou Karovou a folkloristom Jozefom Makom.  Kalendár, ktorý zobrazuje nádherné slovenské kroje bol uvedený do života a pokrstený o 13-tej hodine. Následne sa pokrstila kniha od autorky Anny Drevickej o Jurajovi Sarvašovi, ….od života k poézii, od poézie k životu… Juraj Sarvaš podporoval dlhoročne podujatie a pravidelne chodil do Banskej Bystrice. Krst a krátka spomienka  boli aj prejavom úcty k jeho pamiatke – herec nás náhle opustil tohto roku. Ďalšou knihou, ktorá sa pokrstila, bola nádherná monografia Poniky, ktorú pokrstil Marcel Pecník.

Súčasťou podujatia bola aj škola tanca s Očovanom, remeselné stánky a stánky s občerstvením.

 

zč, foto: red

 

Pozri tiež

Dobrá správa pre banskobystrických skejterov a hokejbalistov

Komunita skejterov a hokejbalistov v Banskej Bystrici dlhé roky volá po výstavbe nových športovísk, na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *