Foto: Slovenský deň kroja

V deň ústavy SR sa pri pamätníku SNP v meste pod Urpínom uskutočnil 4. ročník celoslovenského podujatia Slovenský deň kroja. Banskú Bystricu zaplavili pestrofarebné kroje z celého Slovenska. Stretli sa milovníci slovenského folklóru, aby spoločne slávili nielen krásu slovenských tradícií, ale i Deň ústavy.

Počas podujatia sa vystúpilo 500 účinkujúcich a medzi nimi aj folklórne súbory z celého Slovenska, v úvode zatancoval a zaspieval domáci folklórny súbor Urpín. Podujatie slávnostne otvorili hostiteľka a hlavná organizátorka Mária Reháková a primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

V bohatom kultúrnom programe vystúpili aj Miroslav Strečok, Heligonkári z Terchovej pod vedením Alexandry Ondruškovej, Fsk Praslica z Kozároviec, FsK Fazuliari Považský Chlmec, Fsk Lúčan Lúčky, Lieščica z Rimavskej Soboty, Štrbáň, DFS Letnička z Popradu, DFS Kelčovan z Čadce, FS Očovan, Harmoniári z Opatovej, DFS Matičiarik, FS Ľubovňan. Zámerom projektu bolo dať bežným ľudom i folklórnym telesám možnosť odprezentovať seba, svoju obec a kroj.

Súčasťou podujatia bolo aj vyhlásenie Dediny roka, ukážky filmov Kubo, Ženský zákon, Škriatok, Zlatá brána. Nechýbala prehliadka kostýmov zo Šatnice Matice slovenskej.

Počas podujatia zablahoželali k životnému jubileu 90. rokov rodákovi z Radvane, umelcovi  Jurajovi Sarvašovi, Mária Reháková, poslankyňa MsZ za Radvaň Erika Karová, Jozef Mak a deti z DFS Matičiarik. Pesničku Na Kráľovej holi, venovali osobnosti našej poézie a milovníkovi Andreja Sládkoviča.

Nasledoval slávnostný sprievod účastníkov podujatia v krojoch na Námestie SNP a späť. Srdečné potlesky a úsmevy ľudí svedčili o tom, že si užívali pestrosť pestrofarebných krojov.

Vo večerných hodinách sa podujatie nieslo v duchu Dňa ústavy. V slávnostnom príhovore vystúpil predseda Národnej rady SR Boris Kollár, primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, hlavná organizátorka podujatia  Mária Reháková a generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

Večerný program ukončilo fenomenálne vystúpenie Umeleckého súboru Lúčnica.

zč, foto: zč, mp

Pozri tiež

Pozvánka: 54. ročník Horehronských dní spevu a tanca

54. ročník Horehronských dní spevu a tanca sa uskutoční v dňoch 28. – 30. júna …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *