FOTO: Špania Dolina včera ožila divadlom, bohatý program pokračuje aj dnes

Malebná banícka obec Špania Dolina hostila v piatok 14. augusta už 12. ročník divadelného festivalu ŠpanDiv, ktorý organizuje penzión Klopačka s banskobystrickým divadlom Harry Teater.

Ako prvé sa včera divákom predstavilo Túlavé Divadlo a Divadlo Do Houslí. Tieto dve divadlá sa spojili a priniesli divákom komédiu Jeden za všetkých / Jeden za všechny, s námetom z klasického diela Traja mušketieri, no vo veľmi netradičnom prevedení. Spisovateľ, textár, dramaturg, scenárista, moderátor a cestovateľ Boris Filan sa tentokát predstavil aj so svojim synom Oliverom a vypredal hľadisko do posledného miesta. Diváci mali tak možnosť si vypočuť to najlepšie z Tam-tamov, či Pálenice Borisa Filana, ale aj spoločné zážitky otca a syna. Večer zavŕšilo vystúpenie zoskupenia BonBon Trio (Petra Humeňanská, Katarína Kozelková, Marcela Vilhanová), v ktorom zazneli piesne parížskych kaviarní, plné emócií a silných melódií, ale aj známe svetové hity Édith Piaf, Beatles, Queen, Stinga či Gorana Bregoviča.

Druhý ročník medzinárodného festivalu ochotníckych divadiel Klopačka začína už dnes o 10. hodine (sobota 15. augusta 2015) rozprávkovou klauniádou pre deti Klaun Pepele, s ktorým vystúpi Divadlo Žihadlo z Malaciek. Po ňom sa najmenší diváci môžu tešiť na rozprávkové činoherné predstavenie s bábkami Priadka a kráľ domáceho divadla Harry Teater. Predstavenie začína o 11.30. O tom, čo všetko predchádza vzniku divadelného tvaru, aké sú divadelné profesie a aké to je vymyslieť celú inscenáciu, sa hravou formou deti zoznámia od 12. hodiny na divadelnom workshope Ako vzniká divadlo. O druhej popoludní sa predstaví Sacra Circus z Českej republiky s klauniádou pre deti všetkých vekových kategórií Brick Circk Cihlorevue. O 15.30 budú mať diváci možnosť vrátiť sa do čias, kedy skupina umelcov prezentovala svoje vystúpenia na uliciach a námestiach miest. Poľské Teatr Pantomimy Mimo. Hra Komedianti je priamym odkazom na formu predstavení, aké sa predvádzali pred mnohými rokmi. O 17. hodine sa opäť predstaví banskobystrické divadlo Harry Teater s rozprávkou Zlatovláska, to zároveň uzatvára program pre najmenších divákov. Divadelný súbor Jána Chalupku z Brezna vystúpi o 18. hodine s absurdnou trpkou komédiou Miloša Nikoliča Kováči a tohtoročný festival uzavrie o 20. hodine Medzibrodské kočovné divadlo s klasickou divadelnou hrou Jozefa Gregora Tajovského o tom, že šťastie sa neskrýva v majetku, ale v láske, Statky-zmätky.

Pokiaľ neviete, čo s načatým dňom a máte chuť sa zabaviť, na svoje si dnes na Španej Doline príde celá rodina a nudiť sa rozhodne nebudete.

(pef)

Pozri tiež

Najviac hlasov pre udelenie grantu na obnovu získal organ v Španej Doline

Barokový organ v rímskokatolíckom Kostole Premenenia Pána v Španej Doline získal od Nadácie VÚB grant …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *