FOTO: XII. ročník Očovskej folklórnej hrudy bol venovaný najmä miestnym jubilantom

Uplynulý víkend (7. – 9. augusta 2015) sa uskutočnil XII. ročník prehliadky tradičnej ľudovej kultúry Očovská folklórna hruda.

Piatkový uvítací program Očová ožila bol venovaný životnému jubileu nestora očovského folklóru Jána Priechodského a predstavili sa v ňom FS Očovan, FS Očovan, spevácka skupina Matičiarky, či DFS Poľana. Osemdesiatročný jubilant bol zberateľom folklórneho materiálu v obci a tvorcom viacerých scénických programov.

V sobotu sa divákom predstavili FSk Slatina, FSk Hrochoťan a FSk Očovan v programe Susedovci, vitajte, venovaný súborom zo susedných dedín – Zvolenskej Slatiny a Hrochote. Folklórna skupina Slatina pod vedením Zuzany Šovčíkovej zbiera v posledných rokoch jedno ocenenie za druhým. V Očovej predstavili pásmo s názvom Na salaši o nosení soli na salaš. V programe Podpoľanie planie sa také spevácke, tanečné aj hudobné osobnosti Podpoľania ako Anna Šatanová, Roman Malatinec, ĽH Juraja Pecníka s Annou Pecníkovou a Igorom Danihelom, FS Podpolianski vrchári, alebo Martin Škamla. Nasledujúci program Z Majera do sveta bol venovaný ďalšiemu jubilantovi, Antonovi Budinskému – cimbalistovi, pod ktorého vedením vznikla v obci silná generácia mladých muzikantov. Predstavili sa v ňom napríklad Temperament Cimbal Orchestra, ženský spevácky zbor Belius z Očovej, DĽH Zornička, ale aj ĽH Čardáš z Hrušova. Sobotný večer vyvrcholil programom Život starých v srdciach mladých, v ktorom sa predstavili jubilujúce súbory FS Podpoľanec z Detvy a FS Bystrina z Banskej Bystrice.

XII. Očovská folklórna hruda vyvrcholila v nedeľu záverečným galaprogramom Keď spomienky ožívajú, v ktorom sa predstavili FS Urpín z Banskej Bystrice, Háj z Rimavskej Soboty, DFS Slniečko z Detvy, Folklórna skupina Detvani, Detský folklórny súbor Poľana, ZUŠ Očová a FS Očovan.

Súčasťou festivalu bola aj rada sprievodných podujatí. Návštevníci si mohli pozrieť výstavu valašiek a fokošov, podpolianskych krojov, či sa zúčastniť Rozhovorov pri fujare v priestoroch Remeselného dvora, a tiež sa mohli zúčastniť školy hry na fujare.

(pef)

Pozri tiež

Foto: Slovenský deň kroja

V deň ústavy SR sa pri pamätníku SNP v meste pod Urpínom uskutočnil 4. ročník …

2 komentáre

  1. luptáková anna

    Nikde vo Vašej správe som sa nedočítala, že v sobotu poobede vystupoval súbor Podpolianski Vrchári, ktorý bol predstavený ako jubilant, dokonca ste im odovzdali aj kytičku…..- ako ste to mohli opomenúť???? ich vystúpenie bolo excelentné a bolo vidieť, že aj napriek veku tancujú s radosťou a mnohí mladší by im mohli závidieť.

    • redakcia Priekopník

      Ďakujeme za váš podnet pani Luptáková. Naozaj sme nespomenuli všetkých účinkujúcich, ale doplnili článok sme doplnili. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *