Foto: Zatváranie Bánoša znamená ukončenie poľnohospodárskej sezóny

Vidiecky charakter banskobystrického regiónu pripomenula v sobotu (17.10.) od 10.00 h v Banskej Bystrici akcia Zatváranie Bánoša. Podujatie otvoril riaditeľ SOŠ Pod Bánošom Pavel Fiľo a  prihovoril sa aj primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko. Slávnostné  zatvorenie Bánoša zostalo na predsedovi Vidieckeho partnerstva banskobystrického kraja arch. Petrovi Rusnákovi. Súčasťou podujatia a tohtoročnou novinkou bola aj súťaž O najlepší ovocný koláč, do ktorej sa mohli zapojiť všetci Banskobystričania.  Víťazkou sa stala p. Ivana Čáklošová s ovocnou tortou „Braun cheese“. Súťaž vymyslel Ľubomír Motyčka a do súťaže sa zapojilo až 15 ovocných koláčov. Areál banskobystrickej Strednej odbornej školy (SOŠ) Pod Bánošom bol opäť plný farmárskych produktov, ovocia, no návštevníci sa dozvedeli aj podrobné informácie o sadení a štepení ovocných stromčekov.

Zatváranie Bánoša sa každoročne koná v čase ukončenia poľnohospodárskej sezóny. Novinkou bola možnosť dopraviť sa na podujatie vláčikom Pretórium. Návštevníci si mohli  pochutnať na tradičných jedlách nášho regiónu. Dvanásť skupín kuchárov reprezentujúcich o. z . Tradičná chuť regiónov Slovenska a usporiadateľ SOŠ Pod Bánošom ponúkli dobroty z baraniny a jabĺk, zabíjačkové špeciality i haruľu. Nechýbali ani  huspenina, držky, lepne z kamennej pece, štrúdle, ale i šúľance s makom.
Súčasťou trhov bola široká ponuka rôznych syrov a syrových výrobkov, gazdovských mäsových špecialít, kureniec, králikov či sliepok. Pestrý výber obohatili kvalitné juhoslovenské víno, domáca drogéria, bylinné produkty, čaje, kvety, med a včelie produkty.
Remeselníci predstavili svoje výrobky z dreva, prútia, kože, hliny, slamy, vlny a ľanu. Svoju šikovnosť ukázali výrobcovia fujár, nožov, tkaných kobercov, bičov, suvenírov i šperkov. Výstava jabĺk, ukážky štepenia a ošetrovania ovocných stromčekov a škola sadenia obohatili ukončenie tohtoročnej poľnohospodárskej sezóny.

Najmenší návštevníci si prišli na svoje vďaka detskej škole varenia a animačným dielňam, ktoré si pripravili žiaci zo ZŠ Sitnianska a žiaci SOŠ pod Bánošom.  Lákadlom pre deti boli zdobenia medovníkov,  výroba sviečok, zdobenie  zemiakov, či maľovanie na tvár  i výstava drobných domácich zvierat. Milovníci psov si mohli dať ostrihať svojho psíka, na dobrú náladu zahrala ľudová hudba J. Maka a svojím tancom potešil detský Folklórny súbor Radosť.

(ek)

Pozri tiež

Banská Bystrica poukázala na chýbajúci počet detských psychiatrov

Na celoslovenský akútny nedostatok lekárov v rôznych špecializáciách upozorňujú odborníci dlhodobo. Na pravidelnom stretnutí pracovnej skupiny …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *