Foto: Žena roka v okrese Banská Bystrica má svoje víťazky

V utorok 12. decembra sa v Cikkerovej sieni, v Banskej Bystrici oceňovali výnimočné dámy z okresu Banská Bystrica. Anketu Žena roka, organizuje už tretí rok Živena, spolok slovenských žien, Miestny odbor Živena Banská Bystrica.

Poslaním ankety Žena roka je zviditeľniť a upozorniť verejnosť na výnimočné ženy okresu Banská Bystrica, ktoré vytvárajú niečo zaujímavé a hodnotné, či už materiálne alebo nehmotné. Ukázať, že ženy rôzneho veku a rôznych povolaní alebo záujmov v našom okrese niečo dokázali, oceniť ich a dať tak aj iným ženám príklad, motiváciu, inšpiráciu.

V úvode pani Elenka Oravcová predstavila vznik a činnosť spolku Živena. Predsedníčka Živeny  MO BB, Janka Slaná privítala hostí, medzi ktorými boli poslankyne MsZ Banská Bystrica Erika Karová, Ružena Maťašeje, Diana Javorčíková, Ivana Figuli a Miriam Lapuníková, ktorá patrila aj medzi nominované dámy. Medzi hosťami bol aj starosta obce Selce, Daniel Hlinka a víťazky minulých ročníkov.

členky spolku Živena

O Ženách roka 2023 rozhodlo hlasovanie verejnosti (967 hlasov) a jedenástich hodnotiteliek.

V kategórii líderka zvíťazili Miriam Lapuníková, ktorá  je od roku 2014 riaditeľkou FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica. Nemocnicu neustále posúva v rozvoji a zároveň v skvalitňovaní poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Za jej pôsobenia sa nemocnica dlhodobo umiestňuje na popredných priečkach v hodnotení INEKO  a predsedníčka SPOSA Banská Bystrica Mária Helexová. Venuje sa inklúzii deti na spektre autizmu a prekonáva prekážky a verejné chráni rodiny na spektre autizmu. Prispieva k integrácii a inklúzii.

 

Medzi dámami, ktoré si odniesli ďakovné listy patrili aj riaditeľka Verejnej knižnice Mikuláša Kováča, Iveta Babjaková, riaditeľka centra dobrovoľníctva Silvia Cochová,   Katarína Fíglová, Veronika Poláková, Zuzana Sloboda Szabóová.

V kategórii Žena starajúca sa o ľudí so znevýhodnením (neprofesionálna) zvíťazila s najväčším počtom hlasou Alena Páleschová, predsedníčka Základnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Banskej Bystrici.

 

Poďakovanie za ich dlhoročnú prácu si odniesli dámy Oľga Bindasová, Kristína Homolová Luptáková a Zuzana Plešková.

V kategórii Mladá športovkyňa boli ocenené dve dámy Tamara Mesíková za športové výsledky v skokoch na lyžiach a Kristína Vozárová,  ktorá je ZŤP/S a  venuje sa na celoslovenskej úrovni bocci, pričom nás reprezentuje aj vo svete.

 

Emotívny večer plný radosti, prekvapení, slzičiek obohatil spev banskobystrickej speváčky Libuši Mažgútovej a tanečné kreácie dievčat z Tanečnej školy Janette Fáberovej.

Živena je najstarší celonárodný spolok slovenských žien bol založený 4. augusta 1869 v Turčianskom Svätom Martine. Momentálne pôsobí aj  v Banskej Bystrici.

-red-, foto: Miroslav Pôbiš, ek

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *