Horehronské múzeum v Brezne si pripomenie jeho dlhoročného riaditeľa Jána Weissa

Už zajtra, 4. augusta 2015, otvára Horehronské múzeum v Brezne výstavu venovanú jeho dlhoročnému riaditeľovi, etnografovi, folkloristovi a fotografovi Jánovi Weissovi. Výstava v podobe obrazového dokumentu ponúka pohľad na pôsobenie Jána Weissa, ktorý sa vypracoval na výraznú osobnosť regionálnej kultúry a potrvá do 25. septembra 2015.

Ján Weiss po vyštudovaní národopisu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave nastúpil v roku 1973 do Horehronského múzea na miesto odborného pracovníka. Ako etnograf  spracoval vo svojich výskumoch rôzne témy dokumentujúce ľudovú kultúru Horehronia a do depozitára múzea nadobudol nesmierne množstvo predmetov. Jeho obľúbenými témami boli salašníctvo a pastierstvo a ľudové hudobné nástroje. Počas štyridsiatich rokov zachytil na negatív aj video nielen zanikajúci svet našich predkov, ale aj dianie v meste a jeho meniacu sa tvár. Bol dlhoročným členom Folklórneho súboru Mostár, s ktorým ako inštrumentalista reprezentoval Brezno v rôznych mestách a na rôznych festivaloch Slovenska ale aj v zahraničí a taktiež vychoval viacero heligonkárov.

Počas svojho pôsobenia na pozícii riaditeľa, od roku 1990 až do predčasnej smrti, 3. augusta 2014, vybudoval z Horehronského múzea inštitúciu, ktorá dnes ponúka obyvateľom mesta a jeho návštevníkom kvalitné kultúrne služby a v súčasnosti sa spolupodieľa na organizovaní mnohých tradičných kultúrnych podujatí v Brezne.

Za jeho osobný vklad do kultúrnych aktivít mesta bol Ján Weiss v roku 2001 ocenený Cenou primátora a v roku 2011 získal ocenenie Kvet kultúry, ktoré sa udeľuje osobnostiam kultúry v Banskobystrickom samosprávnom kraji za výnimočné tvorivé výkony a počiny v oblasti kultúry a umenia. Počas jeho pôsobenia bolo Horehronské múzeum pri 45. výročí založenia, v roku 2005, ocenené Cenou mesta Brezno.

(pef), foto: www.brezno.sk

Pozri tiež

V Brezne pribudnú s podporou kraja nové štartovacie byty pre mladé rodiny

Poslanci zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja dnes odsúhlasili predaj bývalého internátu SOU v Brezne na sídlisku Mazorníkovo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *