Jubilejné 50. Folklórne slávnosti pod Poľanou lákajú do Detvy bohatým programom

Jubilejný 50. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou sa začína už zajtra, 10. júla a potrvá až do nedele 12. júla 2015. Počas troch dní je pre návštevníkov pripravený pestrý program aj množstvo sprievodných podujatí.

Pre návštevníkov folklórnych slávností organizátori pripravili deväť programov na hlavnej scéne, trinásť výstav a devätnásť sprievodných podujatí na jarmočnej scéne, v Dome kultúry A. Sládkoviča, v Podpolianskom múzeu, v Kostole sv. Františka Assiského a na Krajanskom dvore – humne v areáli amfiteátra.

„Počas päťdesiatročnej existencie sa tu vystriedali tisícky kultúrnych pracovníkov z rôznych oblastí, folkloristov, organizátorov a podporovateľov,“ pripomína Ján Šufliarský, primátor mesta Detva.

Program jubilejného ročníka sa začne v piatok o 20. hodine Svadbou na Detve, slávnosťou nanajvýš radostnou, ktorá niekedy trvala tri aj viac dní. Snahou pripravovateľov programu je cez jej inscenovanie priblížiť svadobné obrady divákom, ale aj mladším členom folklórnych kolektívov, ktorí pôvodné svadobné tradície a piesne už takmer nepoznajú. Program z tvorby profesora Štefana Nosáľa, známeho rodáka umeleckého Podpoľania, zavŕši piatkovú folklórnu noc na prírodnom amfiteátri. Tanečný súbor, spevácka skupina a orchester Lúčnice predstavia program „Lúčnica môj život.“

Program pokračuje v sobotu o 16. hodine programom detských folklórnych zoskupení „Poza školu“ a programom jubilujúceho súboru Podpoľanec s názvom „Roduverní Podpoľanci“. O 17,30 sa začína triptych audiovizuálnych scénických kompozícií – Poklona kultúrnemu dedičstvu, Poklona legendám ľudovej hudby a Poklona Slávnostiam pod Poľanou.

Nedeľa bude patriť najmä Slovákom žijúcim v zahraničí. Program 42. Krajanskej nedele sa začne o 13,30 vystúpeniami súborov, skupín a sólistov Slovákov žijúcich v zahraničí ( presídlenci na Dolnú zem), ktorého garantom je Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. O 15,10 vyvrcholí 50. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou záverečným programom „Slávnostiam na vďaku“.

Počas celého víkendu prebieha aj jarmok tradičných ľudových remesiel, návštevníci budú mať možnosť vyskúšať si typické podpolianske rozkazovanie pred muzikou Jaroslava Harazína, zúčastniť sa výučby tancov z Dolnej zeme aj z domáceho regiónu, pozrieť si ukážky zo života a práce na salaši, či navštíviť rôzne výstavy.

Vstupné:

V deň predstavenia sa vstupenky predávajú v pokladni na amfiteátri cca 2 hodiny pred predstavením. Vstupenka je jednorazová a platí na programové bloky.

10.07.2015 – piatok

dospelí 5,00 EUR

deti (od 6 do 15 rokov), ZŤP( s preukazom ZŤP), dôchodcovia nad 70 rokov 2,50 EUR

11.07.2015 – sobota

programový blok od 16.00 – do 18.30 hod.

dospelí 3,00 EUR

deti (od 6 do 15 rokov), ZŤP( s preukazom ZŤP), dôchodcovia nad 70 rokov 1,50 EUR

programový blok od 20.00 – do 23.00 hod.

dospelí 4,00 EUR

deti (od 6 do 15 rokov), ZŤP( s preukazom ZŤP), dôchodcovia nad 70 rokov 2,00 EUR

12.07.2015 – nedeľa

dospelí 4,00 EUR

deti (od 6 do 15 rokov), ZŤP( s preukazom ZŤP), dôchodcovia nad 70 rokov 2,00 EUR

(pef), foto: tasr

Pozri tiež

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve si zachovávajú svoju kvalitu

Festival sa koná v Detve, ktorá je centrom folklórne živého regiónu, v prostredí prírodného amfiteátra, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *