Knižný jarmok bude opäť pomáhať

Ľudia vlastnia doma knižky, ktoré sú mnoho krát prečítané a mnohé z nich sa už kúpiť nedajú. Úloha týchto knižiek je už skončená, lebo dnešná mládež nie vždy má pozitívny vzťah ku knihám, no mnohým by tieto knihy ešte mohli odovzdať svoje posolstvo.

Zámerom projektu je usporiadať už po štvrtý krát knižný jarmok, na ktorý by majitelia „vyčítaných“ knižiek darom poskytli svoje knihy a tie  sa za symbolický poplatok posunú ľuďom, pre ktorých ešte tieto knihy majú čo odovzdať.

 

Každým rokom rastie záujem o knihy, tešia nielen najmenší čitatelia, ale svoju obľúbené knižky si nájdu všetci milovníci kníh.

Minulý rok už mnohí čakali aj pol hodinu pred otvorením, aby našli najlepšie tituly. Všetci, ktorí prídu na knižný jarmok si budú môcť  vybrať knižku, za symbolické 1 euro. K výberu bude veríme, že ako minulý rok  vyše 10 000 kníh rôznych žánrov – romány, scifi, rozprávkové, encyklopédie, kuchárske, ezoterické, historické,  cudzojazyčné, odborné, slovníky i beletria….

Po minulé roky sa nám podarilo vyzbierať financie pre občianske združenie Spoločnosť na pomoc ľudí s autizmom SPOSA BB, druhý ročník sme pomohli deťom na detskej onkológii, minulý rok sme vďaka výťažku u podujatia  zorganizovali tábor pre deti z rodín v ťažkej životnej situácii v Ľubietovej a na Králikoch. Tento rok to bude podpora ľudí v ťažkých životných situáciách a zdravotne znevýhodnených, ako aj podpora plánovaných projektov ako Vianoce pre všetky deti, Ochutnaj chuť Vianoc a pomôž.

„Tento projekt, je aj výnimočný tým, že spája ľudí, dobrovoľníkov, vytvára nové putá a priateľstvá. Časovo je to náročné, nakoľko sa musia knihy zbierať a nosiť zo zberných miest, potom triediť podľa žánrov a nakoniec ponosiť a povykladať. Vďaka skvelému tímu dobrovoľníkov sa nám to darí. Stále vítame nových dobrovoľníkov, dvere majú otvorené, “

povedala Erika Karová, jedna z hlavných organizátorov podujatia.

Každoročne sa  zapájajú do zbierky aj základné školy. Tento rok to budú základné školy Radvanská, Spojová, Golianova, Bakossova, taktiež stredné školy SPŠ Murgašová, Prvé súkromné Banskobystrické gymnázium, Gymnázium JGT Tajovského a ešte organizátori veria, že sa zapoja ešte aj ďalšie.

Po minulé roky sa knižky, ktoré zostali po knižnom jarmoku venovali do Nemocnice F. D. Roosevelta, krízových centier, knižnice, do DSS a do Ústavu Výkonu trestu odňatia slobody v BB a do knižnice do Bardoňova.

Od 2. apríla je možné na zberné miesta, ktoré sú vo všetkých kútoch mesta Banská Bystrica  doniesť knihy. Po zozbieraní knižných darov ich vytriedia dobrovoľníci podľa jednotlivých žánrov. Knižky si bude možné kúpiť za symbolický príspevok kniha 1 euro v obchodnom  dome Europa Shopping center v sobotu 20. apríla v Banskej Bystrici od 10,00 do 20,00 hod.

Vďaka dobrovoľníkom a partnerom sa môže toto krásne a zmysluplné podujatie uskutočniť. Doteraz pomáhalo na akcii okolo 70 dobrovoľníkov, za čo im patrí veľká vďaka.

Poďakovanie patrí aj partnerom projektu – Banskobystrická regionálna správa ciest, a.s., ktorá poskytla svoje priestory pre skladovanie a triedenie kníh, vďaka partnerovi Europa Shopping Center môžeme toto podujatie uskutočniť. Podujatím bude sprevádzať Anitka Fáková.

Knižný jarmok budú dopĺňať sprievodné akcie, tombola, hudobné vystúpenia, ako aj predstavenie zaujímavých banskobystrických autorov… Obohatením bude tento rok, aj možnosť odniesť si hračku za symbolické 1 euro a pomôcť tak, tam kde je to potrebné.

Zberné miesta:

Sásová – Bar LETRO (Tatranská 14) Po – Pia od 14:-22:00 hod.

Fončorda –  Kaviareň ZOOM (Kyjevské nám. nad poštou 4) Po – Pia od 8:00-21:00 hod., So-Ne od 12:00 – 21:00 hod.

Radvaň –  ASTON CAFFE (Bernolákova 14) Po – Pia od 8:00 – 22:00 hod., So – Ne od 15:00 – 22,00 hod.

Mäso Ponitrie (Pod poštou 5 ) Po – Pia od 8:00 – 18:00 hod.

Centrum – Kaviareň Dúšok (Terminal Vlak Bus Shopping) Po-Pia od 08:00 – 20:00 hod.

Majer –  EK-PROMOTION (Stavebná 1) Po-Pia od 8:00 – 15:30 hod.

Tím Knižného jarmoku, Erika Karová a Jozef Hucman, foto: ek

Pozri tiež

Dajte knihám druhú šancu v meste pod Urpínom

Každým rokom rastie záujem o knihy, tešia nielen najmenší čitatelia, ale svoje obľúbené knižky si nájdu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *