Kraj podporí zip-line aj vodácky kemp v okrese Žiar nad Hronom  

Poslanci Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja na dnešnom rokovaní odsúhlasili aj podporu pre dva projekty, ktoré prispejú k rozvoju cestovného ruchu v okrese Žiar nad Hronom. Po 150-tisíc eur prispeje župa na vybudovanie zip-line na Skalke v Kremnici a výstavbu ekokempu v Šášovskom Podhradí.

Cestovný ruch v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) dostane nový impulz. Poslanci krajského zastupiteľstva dnes súhlasili s použitím celkovo 300-tisíc eur pre dva projekty, na ktorých bude župa spolupracovať s Mestom Kremnica a Mestom Žiar nad Hronom.

ekokemp

„Sú to vynikajúce správy pre cestovný ruch v kraji, a tým aj pre miestnych podnikateľov, pre vytváranie nových pracovných miest, pre lokálnu ekonomiku a našich obyvateľov. Tieto projekty vhodne doplnia súčasné aktivity župy v tejto lokalite – podpora cestovného ruchu v našom kraji je systémová a po dvoch rokoch opatrení, ktoré boli pre podnikateľov v tomto segmente nesmierne ťažké, tak ako kraj prichádzame s ďalším novým, rozvojovým impulzom,“

povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Zip-line zatraktívni leto na Skalke

Lanová dráha (zip-line), by mala byť dlhá viac ako kilometer a viesť z Kremnickej skaly, cez celé údolie, až po ferratu na Skalke. Lokalita Skalka je medzi turistami známa a vyhľadávaná – počas vlaňajšej zimnej sezóny ju navštívilo viac ako 150-tisíc návštevníkov, počas letnej sezóny bola návštevnosť viac ako 50-tisíc ľudí.

„Po úspešnom ukončení zimnej sezóny v stredisku Skalka pracujeme na ďalšom rozvoji. Vďaka úspešnej spolupráci s BBSK a OOCR Stredné Slovensko môžeme opäť pokračovať ďalej – projekt zip-line je finančne, administratívne, technicky aj realizačne náročný. Verím, že vďaka poskytnutej finančnej podpore sa nám podarí k realizácii pristúpiť čo najskôr,“

povedal primátor Kremnice Alexander Ferenčík.

„Táto adrenalínová atrakcia má potenciál počet návštevníkov v letnej sezóne ešte zvýšiť, naviac, výborne zapadne do konceptu projektov, ktoré už župa na Skalke podporila.V roku 2019 sme prispeli 10-tisíc eur na vybudovanie najdlhšieho visutého mosta v strednej Európe, ktorý je súčasťou ferratového areálu, a počet návštevníkov sa po tejto investícii zdvojnásobil. Rovnakou sumou sme v roku 2020 podporili vybudovanie climbing park areálu, s obtiažnosťou a atrakciami vhodnými pre všetky vekové kategórie,“

doplnil Ondrej Lunter.

Ďalšie prostriedky z rozpočtu kraja išli v zimnej sezóne na skibus Kremnica – Skalka, na údržbu bežkárskych trás a v letnej sezóne turistických trás, či na unikátne historické zážitkové vlaky – Banícky expres medzi Kremnicou a Banskou Štiavnicou či Expres 34 tunelov z Banskej Bystrice do Kremnice a späť.

Pohľad na hrady z vody

 Druhý projekt, vodácky ekokemp v Šášovskom Podhradí s kotviskom na brehu Hrona, otvorí hrady Pohronskej hradnej cesty ďalšej skupine návštevníkov.

Ambíciou Mesta Žiar nad Hronom je s podporou BBSK vybudovanie ekologicky zameraného kempingu s lodenicou, glampingom, miestom pre stany a karavany, detským ihriskom a hygienickou infraštruktúrou pod zrúcaninou hradu Šášov.

„Hrad Šášov a podhradie sú vyhľadávanou turistickou atrakciou. Vybudovaním takéhoto ekokempu chceme prispieť k tomu, aby sem ľudia neprišli len kvôli nim, ale aby tu pobudli pár dní a spoznali okolie, ktoré je tiež turisticky zaujímavé. Samotné kempovanie je čoraz populárnejšie, najmä medzi zahraničnými návštevníkmi, a o takýchto sa chceme uchádzať. Som veľmi rád, že aj kraj v rámci podpory cestovného ruchu vyčlenil prostriedky na podporu tohto zámeru,“

povedal Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom.

Rovnako ako v prípade Skalky, ani podpora Banskobystrického samosprávneho kraja pre tento projekt nie je náhodná – Hrad Šášov je súčasť šestnástich hradov Pohronskej hradnej cesty v rámci produktovej línie „Tajomné hrady“, do ktorej rozvoja v rokoch 2018 – 2021 investovala župa cez svoje rozvojové zámery už 150-tisíc eur.

ekokemp

 Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *