Krištáľové krídlo za rok 2015 získalo jedenásť slovenských osobností, ocenenie si odniesol aj Banskobystričan Matej Tóth

Jedenásť osobností slovenskej vedy, medicíny, hospodárstva, umenia a športu si dnes večer na javisku Slovenského národného divadla prevzalo ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2015. V devätnástom ročníku bolo nominovaných celkom 27 osobností. O nových laureátoch tohto ocenenia rozhodli odborné poroty a Veľká porota Krištáľového krídla, ktorej predsedom je Gabriel Csollár.

V kategórii publicistika a literatúra získala ocenenie spisovateľka Veronika Šikulová. Jej publikácia Medzerový plod vyšla v nádhernom prebale, ozdobená obrazom Pri štyroch čerešniach od Tomáša Polonského. Medzerový plod vyniká drobnokresbou z neprikrášleného života. V kategórii šport získal ocenenie chodec Matej Tóth. V auguste sa stal prvým slovenským atletickým majstrom sveta v chôdzi na 50 km na MS v Pekingu. Rok 2015 ukončil ako svetová chodecká jednotka a je nominovaný aj na svetového atléta roka 2015. Jozef Barcaj si odnáša ocenenie v kategórii hospodárstvo. Z termálneho kúpaliska v Podhájskej, ktoré bolo na pokraji likvidácie, vybudoval prosperujúce stredisko cestovného ruchu na Slovensku. Projekty realizoval z vlastných zdrojov bez európskych fondov a štátnych dotácií.

V kategórii divadlo a audiovizuálne umenie si ocenenie prevzal režisér Ladislav Kaboš. Je autorom dokumentov vysokej umeleckej kvality s mimoriadnym celospoločenským prínosom. Film Zmenil tvár Šanghaja objavným spôsobom rozprával príbeh architekta Ladislava Hudeca. V súčasnosti uvádza v kinách unikátny film Farby piesku, dramatický príbeh slovenskej zdravotnej sestry uprostred moslimského sveta a vojny v Líbyi. Ocenenie za filantropiu získala Miroslava Hunčíková, zakladateľka organizácie Svetielko pomoci. Pomáha onkologicky chorým deťom a ich rodinám. Založila detský mobilný hospic na východnom Slovensku, aby mohli zomierajúce deti stráviť posledné dni doma so svojou rodinou a blízkymi. Za oblasť medicíny a vedy si ocenenie odnáša Igor Lacík, expert v polymérnej chémii, ktorý dlhodobo pracuje na výskume venovanom liečbe cukrovky. Zaslúžil sa, aby sa slovenský tím v roku 2015 stal členom prestížneho Enkapsulačného konzorcia Juvenile Diabetes Research Foundation, ktorého cieľom je poskytnúť liečbu pacientom s cukrovkou 1. typu.

V kategórii rock pop jazz získala ocenenie herečka a speváčka Szidi Tobias za najnovší album Jolanka. Album uzatvára obdivuhodnú kolekciu platní s textami jej manžela Petra Lipovského. Jej tvorba má blízko k šansónu. Za oblasť hudby je ocenený Štefan Kocán, ktorý je pravidelným hosťom Metropolitnej opery v New Yorku, La Scaly v Miláne, Bavorskej štátnej opery v Mníchove aj ďalších popredných svetových operných domov. V kategórii výtvarné umenie získal ocenenie Ivan Pavle, ktorý patrí medzi špičku slovenských výtvarníkov. V roku 2015 prezentoval svoju tvorbu na retrospektívnej výstave k životnému jubileu v priestoroch SNM v Bratislave a na výstave v Múzeu moderného umenia Danubiana.

Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, si prevzali zakladateľka Národného hemofilického centra Angelika Bátorová a Jozef Ráž, líder legendárnej skupiny Elán. Desiatky hitov tejto skupiny doslova zľudoveli a dnes patria do zlatého fondu slovenskej populárnej hudby.

„Elán je podľa mňa nenormálne inteligentné zoskupenie, v tom je jeho sila aj sláva. Tajomstvo nášho úspechu je bez debaty v našej inteligencii. Hudba je náš život,“ uviedol Jozef Ráž.

„Moji pacienti nie sú pre mňa len predmetom môjho medicínskeho alebo vedeckého záujmu. Predovšetkým oni ma obohacujú, tú ľudskú dimenziu v každodennom živote, keď sa s dôverou vkladajú do našich rúk a keď nám dokazujú každý deň, ako sa dokážu statočne boriť so životom, hoci majú nevyliečiteľné celoživotné ochorenie, to je úctyhodné a to dáva zmysel mojej práci a zato sa oplatí obetovať niečo aj zo seba,“ dodala Angelika Bátorová.

Zdroj a foto : tasr

Pozri tiež

Vychádza kniha Sny premenené na hodnoty o histórii Krištáľového krídla

Sny premenené na hodnoty je názov knihy, ktorú v utorok večer predstavila v Bratislave Nadácia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *