Viete kto sú Permoníci?

Podľa baníckych povestí sú to duchovia skál, skalní škriatkovia, poddaní panovníka podzemia ríše mocného Permona, ktorý má v banských štôlňach svoje banské kráľovstvo.

Vyzerajú podobne ako škriatkovia, ktorých poznáme z rozprávok. Oblečenie majú podobné, ako mávali baníci v dávnych dobách. Topánky s drevenou podrážkou, banícku halenu so širokým golierom a kus kože priviazaný okolo bokov. Na hlave majú permoníci špicatú kapucňu, s pomocou ktorej sa môžu urobiť neviditeľnými, kedykoľvek sa im zachce. Stačí pretiahnuť kapucňu cez tvár a permoník zmizne. Všetko vidí, všetko počuje, ale pre ľudské oko je neviditeľný. A rovnako ako baníci v tých dávnych dobách, nosí každý permoník na palci zavesený kahanec naplnený kúzelným olejom, ktorý nikdy nevyhorí. Permoníci sú veľmi čulí a oprašujú ukryté poklady, opravujú rozpukané skaly a razia cestu podzemnými chodbami. Keď permoník zaťuká na skalu svojim strieborným kladivkom, skala sa pred nim poslušne otvorí. A keď skalou prejde, skala sa za nim zase zavrie.

Podzemný svet baníkov, jeho temné zákutia so sporým svetlom blikajúcich kahancov ukrýval nejednu záhadu a priam podnecoval fantáziu. Vďaka obrazotvornosti sa zrodila postava permoníka. Ten predstavoval v tradičnom baníckom prostredí malú démonickú bytosť, ktorá mala ľudskú podobu, črty a vlastnosti. V ľudových predstavách a rozprávkach často splýval s trpaslíkom alebo s piadimužíkom.

Doménou permoníkov však bolo podzemie, kde žili vo väčších spoločenstvách a nepozorovane sa pohybovali po banských chodbách a štôlňach. Strážili a ochraňovali podzemné poklady, spolu s baníkmi kopali rudu a vzácne nerasty. Permoníci mali pochopenie preťažkú a namáhavú prácu baníkov, všade im pomáhali. Za dobré zaobchádzanie baníkom neraz ukázali, kde majú kopať, aby narazili na bohatú rudnú žilu a vystríhali ich pred nebezpečenstvom. Baníci si dobré služby permoníkov nesmierne vážili, udržiavali si ich priazeň drobnými pozornosťami a odplácali sa im varovaním pred každým odstrelom v bani. V zbierkach Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici sa zachovala mimoriadne pôvabná pamiatka na permoníka vo forme ťažidla z 18. storočia. Jeho repliku si môžete zakúpiť aj vy, a to buď priamo na pokladni Matejovho domu, Thurzovho domu a Tihányiovského kaštieľa, alebo e-mailom na obchod@ssmuzeum.sk

Zdroj a foto : fb Stredoslovenské múzeum

Pozri tiež

Lesáci v Banskej Štiavnici sa učia na super-moderných strojoch, využívajú aj lanovku

Špičková lesnícka technika, nové odborné učebne či multifunkčné ihrisko.  To všetko získala Stredná odborná škola …

Jeden komentár

  1. Martin

    existuju permoníci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *